Ágh Attila valószínűleg tudja, milyen a tökéletes pártállam, hiszen egynek a működtetésében maga is évtizedeken át aktívan részt vett. Ráadásul – legalábbis a baloldalon – ünnepelt politológus, úgyhogy nemcsak jelentős pártállami múlttal rendelkező „tudszoc” előadó, hanem valódi „szakértő” is.
És bár több mint harminc éve nem tudjuk, mit takar a legendás baloldali „szakértelem”, azt érzékeljük, hogy ez valami nagyon fontos baloldali differentia specifica, ami megkülönbözteti őket a semmihez nem értő, mucsai jobboldaliaktól, azaz tőlünk.
Mindezek alapján (aktív pártállami múlt, politológia professzori státusz, szakértelem, etc.) azt gondolnánk, hogy Ágh Attila képes különbséget tenni pártállam és többpárti demokrácia között.
Úgy tűnik azonban, hogy nem. Írt ugyanis egy cikket a Népszavába, amely olyan, mint amikor vizsgázik a fel nem készült politológia szakos hallgató, akinek a pártállam kifejezést kellene definiálnia, de mivel fogalma sincsen annak jelentéséről, ezért összevissza hablatyol mindenféle, tudományosnak tűnő magyar és idegen kifejezést véletlenszerűen egymás mellé hajigálva, úgymint szélesebb megközelítés (ezt tipikusan azok használják, akiknek fogalma sincsen egy adott szó jelentéséről), sajátos, eltorzított mód, Gólem párt, színház effektus, szociális szenzilizáció, hazai kleptokrácia, sőt: puha behatolás (khm…), és sorolhatnánk tovább.