Bayer Zsolt: Antik jellemek

A Gelencsér Ferikéről lesz szó. És Ady Endréről. Ez így elsőre nyilván szürreálisnak tűnik, de mindjárt megértik.

2024. 03. 15. 5:47
GELENCSÉR Ferenc
Budapest, 2022. június 20. Gelencsér Ferenc, a Momentum képviselõje interpellál az Országgyûlés rendkívüli plenáris ülésén 2022. június 20-án. MTI/Kovács Attila Fotó: Kovács Attila
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gelencsér Ferikéről lesz szó. És Ady Endréről. Ez így elsőre nyilván szürreálisnak tűnik, de mindjárt megértik. Mert igenis, vannak hasonlóságok – no és persze különbségek.

Vessünk egy pillantást előbb a hasonlóságokra.

Ady Endre nem szerette gróf Tisza István miniszterelnököt, s ebben az esetben a lehető legóvatosabban fogalmaztunk. Ady Tiszával kapcsolatos érzéseit talán elég plasztikusan foglalják össze a miniszterelnökről írt publicisztikái és azok rokokó gazdagságú jelzői. Egy kis, színes csokor, ízelítőnek:

„Vén geszti bolond”; „geszti Napóleon”; „gyújtogató, csóvás ember”; „kan Báthori Erzsébet”; „bomlott szemű s bomlott fejű kaján”; „bihari isten”; „gazember”.

Hirtelen ennyit sikerült összegyűjtenem. S persze Ady nem lenne Ady, ha beteges és oktalan és indokolhatatlan gyűlöletét nem terjesztette volna ki mindazokra, akik egyáltalán szóba mertek állni Tiszával, a magyar miniszterelnökkel. Itt talán nem érdektelen felidézni, hogy a Ferenc Ferdinánd elleni merényletet követően éppen Tisza István, a magyar miniszterelnök volt az egyetlen az egész Monarchiában, a Koronatanácsban, aki makacsul ellenezte a hadüzenetet és a háborút.

„Mindnyájan egyetértünk abban, hogy az a Monarchia, amelyet mi is irányítunk, amelynek egyik döntő faktora vagyunk, – hogy ez a monarchia a külpolitikában a béke és a status-quo alapelveit kell hogy szolgálja: hogy hódító céljai, nagyravágyó céljai a monarchiának nincsenek és hogy a maga történeti hivatását, a maga jogos ambicióját, a maga létjogosultságának erkölcsi forrását abban kell keresnie, hogy Európának ezen exponált részén, amint a maga függetlenségét megvédi, egyúttal védbástyája, biztos támasza és szövetségese legyen a körötte lakó kis népek szabad továbbfejlődésének is” – mondta, s még hozzá tette híres mondatát: „Ebben a háborúban semmit sem nyerhetünk, de mindent elveszíthetünk”. Ezt a Tisza Istvánt tartotta Ady – igaz, még a háború kirobbanása előtt(!) „gyilkosnak”, s amikor egyik legjobb barátja, Octavian Goga a román nemzeti komité keretei között tárgyalt a magyar miniszterelnökkel, Ady ezt írta neki:  

„Poéta gyilkolhat, ha szeret, de gyilkosokkal nem cimborál… […] Egyezkedtek valakivel, aki most éli a német rablólovagvárak s a Németújváriak, Csák Máték életét, a régi, erdélyi urakét, kik úgy vadásztak a román és mindenféle jobbágyra, mint ma a rókára. Egyezkedtek valakivel, akinek idegrendszerbéli minősége és kora ezer év előtti, s összebonyolódván az elkerülhetetlen időkkel, valósággal komikus degenerálódást mutat.”

S akkor mindezek után nézzük meg azt is, hogy milyen levelet írt Ady Tiszának, amikor Párizsba készült s némi pénzre volt szüksége – tessék:

„Kegyelmes uram! Nagyon kérem, bocsásson meg nekem, hogy ujból levéllel merem zavarni. Kegyes emlékezetébe akarom hozni kérésemet, melylyel két ízben bátorkodtam volt Kegyelmes Uram előtt megjelenni. Azóta – két hónapja elmúlt már – Párisban élek s tanulok. […] Ha emlékszik reá Kegyelmes Uram, azt voltam bátor kérni, hogy […] némi kis anyagi segítséget nyerjek párisi tanulmányaimhoz. […] Kegyelmes Uramnak, ki olyan kegyesen és szívesen fogadott volt, jóságába és kegyességébe ajánlva kérésem vagyok legalázatosabb tisztelője: Ady Endre.”

Tisza pedig csak ennyit jegyzett meg:

„Emlékszem én jól rá, hogy Ady hogy szidta a Tiszákat, mikor Lóránt Dezsővel korteskedett, de én nem vagyok bosszúálló. Micsoda antik jellem! Nemde?”

 

Mindezek után pedig térjünk rá Gelencsér Ferikére.

Nevezett momentumos – mi más? –, teljesen elhanyagolható entitás tiszteletteljes levelet írt a németországi magyar nagykövetségnek, amelyben szállást kért magának, mondván, ezeket a napokat ott fogja tölteni. S Gelencsér Ferike mint országgyűlési képviselő olyan nehéz anyagi körülmények között kénytelen tengetni napjait, hogy nem áll módjában kifizetni egy berlini motelben egy szobát, ezért nagy tisztelettel kéri a nagykövetség – vagyis tehát a magyar állam – segítségét, nehogy véletlenül a pályaudvaron legyen kénytelen csövezni.

 

A berlini nagykövetségünk pedig a város legelegánsabb, legszebb, legfrekventáltabb helyén, a Brandenburgi kapunál szállásolta el a képviselő „urat”.

Majd, miután Gelencsér Ferike beköltözött a nagykövetség által neki biztosított szálláshelyre, a nagykövetségünk hivatalos értesítést kapott a német rendőrségtől, miszerint március 15-én Gelencsér Ferike és társai tüntetést fognak tartani Magyarország nagykövetsége előtt a magyarországi elviselhetetlen diktatúra ellen.

Micsoda antik jellem ez a Gelencsér, nemde?

Éppen, mint Ady.

Viszont – és ezt azért szögezzük le! – Ady, aki soha nem volt egy morális atléta, sőt, mégis csak zseni volt, a magyar költészet egyik óriása, aki sok egyéb mellett megírta a Krisztus-kereszt az erdőn, a Kocsi-út az éjszakában, a Harc a Nagyúrral, az Elbocsátó, szép üzenet, A magyar Ugaron és Az ős Kaján című verseket.

S ha ezek a költemények nem lennének, elképzelhetetlenül és felmérhetetlenül szegényebbek lennénk.

Ezzel szemben Gelencsér Ferike élete főműve az a parlamenti felszólalása, amelyet saját maga így minősített: „Ezt elb…sztam, ugye?”

 

 

Kínzó a kérdés: vajon szegényebbek lennénk Gelencsér Ferike nélkül?

Mindenesetre, Menczer Tamás külügyi államtitkárt idézve, sok szerencsét kívánunk Gelencsér Ferikének a tüntetéshez, reméljük, alaposan elmondja majd véleményét erről a mi rettenetes diktatúránkról, s utána megelégedetten fogja elszürcsölni a diktatúra vendéglakásában a diktatúra kávéját, és esetleg még néhány napot eltölt ott, a diktatúra dunyhája alatt, kipihenni a diktatúra elleni harcot.

„Milyen hígfejűek a törpék” – írta Ady. És bár nem tudta, de Gelencsér Ferikéről beszélt. Az antik jellemről…

Borítókép: Gelencsér Ferenc, a Momentum képviselője interpellál az Országgyűlés rendkívüli plenáris ülésén 2022. június 20-án (Fotó: MTI/Kovács Attila)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.