Kárpát-medencei borválaszték otthonos, barátságos környezetben: Ménesi borbár

Az egyik legszélesebb poharazott borválasztékú fővárosi borbár.

Borbély Zsolt Attila
2022. 03. 24. 8:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kárpát-medencei magyarság összetartozásának megannyi dimenziója van: a történelem, a politikum, a gazdaság, a közjog, továbbá a zene, az irodalom, a képzőművészet, ha úgy tetszik, a kultúra nagy általánosságban. A bor egy olyan szakrális entitás, mely mindezekhez szervesen kapcsolódik lazábban vagy szorosabban. Nem véletlen, hogy minden nagyobb elcsatolt országrész vezető borászai, akiknek borait Michelin-csillagos éttermek is tartják: magyarok. Ezért is van nemzetpolitikai jelentősége a Kárpát-medencei kitekintésű borkóstolóknak, borkonferenciáknak és bizony még az itallapok nakis.

Az utóbbi húsz év fejlődésének eredménye, hogy a vezető felvidéki, délvidéki és erdélyi borászatok nedűi szervesen beépültek a magyar éttermek és borbárok kínálatába, nem ritkán – nagyon helyesen – a magyar és nem az importborok közé.

Az egyik legszélesebb poharazott borválasztékú fővárosi borbár, a Ménesi sem kivétel. Nem sokkal nyitás után fordultam itt meg először, annál is inkább, hogy több szálon is kötődöm Méneshez: a borvidékhez legközelebb eső nagyvárosban, Aradon lakom több mint két évtizede, egyik kedvenc borászom és legkedvesebb borász barátaim egyike a ménesi borvidék vezető gazdája, Balla Géza s nem utolsósorban a borvidék magyarádi körzetében borászkodott üknagyapám, Feszler Károly és dédnagyapám, Feszler József. A borbár nevét vélhetően az utca ihlette, melyet szerencsés módon a legősibb magyar borvidékek egyikéről kereszteltek el, ahol a fennmaradt okiratok szerint már Gizella királyné idejében is termesztettek szőlőt, s ahonnan magyar királyok asztalára is kerültek a legjobb magyar vörösborok.

Akkor csak borozgattunk igen jó hangulatban, majd nem sokkal a járvány hozta drasztikus korlátozások feloldása után, 2020 júliusában egy nagyobb társasággal a konyhát is kipróbáltuk, mely korrektnek bizonyult.

Következő látogatásom apropóját eme igényesen berendezett, otthonos, vendégmarasztaló borbárba már egy érdekes, BYOB-rendszerben megtartott borkóstoló adta.

BYOB, azaz Bring Your Own Bottle. Magyarán minden résztvevő hoz egy üveg bort, amit vagy letakarva, vagy nyíltan együtt kóstol a társaság pontozással vagy anélkül, de lehetőleg megbeszélve egyenként minden borélményt. Pontozás esetén nyilván csak az értékelések rögzítése után kerül sor a bor megtárgyalására. E kóstolószervezési modell annyira népszerű, hogy külön Wikipédia-szócikke is van.

S ha már e témánál vagyunk és amúgy is a magyar bor a központi kérdésünk, hadd idézzük fel egy olyan BYOB-kóstoló emlékét, mely nem kis dicsőséget hozott a magyar borászatnak. Az 1958-as születésű James Suckling borszakíró 1981 és 2010 között a világ egyik legjelentősebb borszaklapja, a Wine Spectator munkatársa volt, ma is bor-, illetve szivarszakértőként dolgozik. Minden bizonnyal megannyi BYOB-kóstolón vett részt, vélhető, hogy nem emlékezett meg mindegyikről. Mindenesetre a szóban forgó este tapasztalatait rögzítette az említett szaklapban. 2005-ben történt, hogy meghívták a Los Angelesben működő híres neves Campanile étterembe (e helynek is van saját Wikipédia-oldala), ahol vakon kóstolták az összegyűlt borokat, úgy, hogy az utolsó két helyezést elnyerő bor gazdái osztoztak végül a tetemes számlán. A részvevők nem kis meglepetésére a sor végén landoló tételek igen nagy nevű pincészetektől származtak, a legutolsó egy 100 pontos 1989-es Chateau Pétrus volt, melynek ára akkor 1300 dollár körül mozgott. Ennél csak az okozott nagyobb meglepetést, hogy Gere Attiláék Kopár cuvée-je megelőzte ezeket, és szépen szerepelt. James Suckling következtetése: „Ha egy vakteszten egy magyar vörös legyőzheti a Pétrust, akkor azt kell mondanunk, hogy a bor világában a bátraké a szerencse.” A sztori összefoglalója olvasható a Borkalauz akkori kiadásában, továbbá a Gere-pincészet honlapján. Aki kíváncsi a részletekre, kattintson „alföldi merlot” jól megírt, részletes beszámolójának linkjére A művelt alkoholista borblogon. 

Visszatérve a Ménesi borbárbeli BYOB-kóstolóra, érdemes azt is felidézni, hogy a vírusjárvány idején bevezetett karantén fokozott kreativitásra késztette a vendéglátó szektor szereplőit és a fogyasztókat egyaránt. A házhoz szállításra, elvitelre való berendezkedés adja magát, ehhez nem kell „brain storming”, de a Michelin-csillagos séfek kitelepülése privát háztartásokhoz, bizony nagy ötlet volt.

Mint ahogy az is, hogy videókonferenciákon kóstolják az emberek ugyanazokat a borokat vezetett kóstolókon. Ennek egy könnyebben megoldható változatát mi is gyakoroltuk hetente a nagy bezártság idején, mindenki kibontott egy üveg prémium bort és mesélt róla Zoomon. Hátránya volt e megoldásnak, hogy mindenki csak a maga borát ihatta, előnye viszont, hogy megvolt a társas borivás élményének illúziója s megismerhetett az ember hallomásszinten olyan borokat is, amiket addig nem tartott számon.

Midőn már lazult a helyzet, s tucatnyi ember találkozhatott már beltérben, de a vendéglátóhelyek nem nyithattak még ki, a Bormedence nevű Kárpát-medencei szintű borkóstoló-sorozat szervezője, Krizmanits József életre hívta a BYOB-rendszerű „karanténkóstolókat” a Ménesi borbárban, egy-egy borfajta köré építve, melyek annyira sikeresek voltak, hogy túlélték a korlátozásokat, s most midőn lényegében régi életünket éljük, még mindig megszervezésre kerülnek időről időre.

Jómagam egy pinot noir estre voltam hivatalos. Jobban örültem volna furmintnak, hárslevelűnek vagy olaszrizlingnek, de ha már vörös, akkor legyen pinot noir. S bizony igen szép pinot-kat kóstoltunk a magyar palettáról, melyek közül nem egy meggyőzőbb volt a sor végére illesztett kaliforniai nagyágyúnál. Érdekes lett volna egy burgundiai Grand Cru vagy Premier Cru, de ilyen, kisebb vagyont érő tétel nem került a sorba.

Legutóbb egy borpárbajnak keresztelt kettős borkóstolón vettem részt a Ménesi borbárban, a köveskáli Pálffy-pince, valamint az erdőbényei Préselő tartalmas, komplex nedűit kóstolhattuk párhuzamban. Ritka szép este volt színvonalas, vetítéses előadásokkal, pazar borokkal és ízletes borkorcsolyákkal.

Alapjáraton, ha épp nincs borkóstolós rendezvény, 156 anyaországi, felvidéki és erdélyi bor közül választhatunk, pohárra is adnak 133-at, 0,75, illetve 1,5 decire kimérve, az árak az utóbbit szorgalmazzák. Ebből 150 kiemelkedő magyar tétel, a hat újvilági import nedűt kakukktojások címszó alatt szerepeltetik a választékban.

Az első vonalbeli sztárborászatok mellett olyan, inkább szakmai berkekben ismert kiváló kis pincék borait is megtaláljuk náluk, mint a pannonhalmi Cseri, a mádi Barta, a Káptalantótiban működő Sabar, a badacsonyi Málik és Folly Arborétum. A sor persze még folytatható.

A borkorcsolyák zöme hidegkonyhás, de tartanak többek között marhaburgert, grillezett garnélát, bajor kolbászokat is. Jómagam sajt- és felvágottválogatást, valamint padlizsánkrémet ettem, teljes mértékben meg voltam velük elégedve. A kiszolgálás kedves, udvarias, az árak értékarányosak. A borkóstolók mellett szerveznek élőzenés esteket is.

Egy szó, mint száz, érdemes ellátogatni a Ménesi borbárba akár a heti rendszerességű szervezett programok valamelyikére, akár csak egy spontán, magunk által összerakott borkóstolóra vagy egyszerű baráti borozásra.

Elérhetőségek:

Ménesi borbár

Budapest, Ménesi út 1.

Honlap: https://menesiborbar.hu/

E-mail-cím: [email protected]

Telefonszám: +36-70/321-5655

A fotók a szerző felvételei.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.