Ezek olyan modellek, amelyek bármelyik európai nagyvárosban sikeresek lehetnének, s amelyek potenciális közönsége hatalmas, hiszen a pizza és a hamburger az egész kontinensen a legkedveltebb street foodok közé tartozik.
Ellentétben a Keszegsütő franchise-zal, amelynek célközönsége eleve sokkal szűkebb. Egy halakra összpontosító, húsokkal nem is foglalkozó hely megnyitása becsülendő bátorságra vall.
A beltér szívet melengető, hitelesen népi, minden apró részletében jól kitalált. A választék azokra épít, akik a folyami halakat kedvelik, nem véletlen, hogy a debreceni egység csapata (itt volt szerencsém egyébként 2016-ban első ízben találkozni a Keszegsütő franchise-zal) nevet és dizájnt váltott, a tenger gyümölcseivel, illetve tengeri halakkal bővítette a kínálatot, új technológiai megoldásokkal, fűszerekkel, ízkombinációkkal egy teljesen más kulináris koncepciót képvisel. Ma már két Csakhal is működik a városban, a nagyerdeiről szóltam is e rovatban.
A Keszegsütő története Miskolcról indult, azóta is nyitnak és zárnak egységeik. A Váci úti üde színfoltja volt a fővárosi vendéglátásnak, nagy kár, hogy lehúzták a redőnyt. Ez lett a sorsa a soproni egységnek is, ami kifejezetten jó élményem volt három évvel ezelőtt. A salgótarjániba sajnos nem jutottam el fennállása alatt.
Ma a miskolci mellett egy egri és egy nyíregyházi egység működik. A hálózat alapítója Csapó Péter szakács, aki több ízben szerepelt népszerű televíziós műsorokban. Mint a honlapról megtudható, a halak szeretetét és a halsütés tudományát otthonról hozta, első üzletét kereken tíz évvel ezelőtt, 2012-ben nyitotta.
A berendezés a nagyszülők lócájával, kredencével, hokedlijével, fali szőttesével, a búbos kemencével mára védjeggyé vált. „A Keszegsütőben nemcsak a tested lakik jól. A lelkedet is tápláljuk. Berendezési tárgyaink mindenkinek más mesét suttognak, mesét a régmúlt időkről, a nagyi mosolyáról, a nagy beszélgetésekről és az egyszerű, de nagyszerű ételekről” – áll a bemutatkozóban, s aki látott parazsas vasalót használat közben, főzött valódi sparhelten, világított petróleumlámpával, az átérzi e sorok üzenetét.
A minap a nyíregyházi egységükben jártam.
A kínálat hasonló vagy éppenséggel azonos az eddig meglátogatottakéval. Az általunk rendelt ételeken kívül tartanak korhely halászlét, lencse- és bablevest füstölt harcsával (mindkettő remek ötlet, utóbbinak egy elsózott változatával találkoztam nyolc évvel ezelőtt a tiszacsegei halászcsárdában.)
Készítenek bő olajban sütve füstölt harcsát (nem tévedés, sütve adják a füstölt harcsát, legalábbis erről tájékoztatott a pultos hölgy, de erről tanúskodnak a fogás Facebook-fotói is), kárászt, keszeget, pisztrángot, süllőt, harcsát, hekket.
Harcsát, fogast és lazacot roston is sütnek, ami vélhetően rostlapot jelent. (Addig berzenkedtem e kifejezés oximoron, azaz önellentmondó jellege ellen – hiszen valami fogalmilag vagy rost, vagy lap –, amíg be nem rendeztem a konyhámat 2010 táján vendéglőknek szánt szakboltból s nem láttam a saját szememmel, hogy bizony ez a szakmai megnevezése a szóban forgó eszköznek.) Mindezeken kívül tartanak halburgert és házi pitét is.