A szakmában nem dőlt még el egyértelműen, hogy valójában mely fajtákat lehet egy-egy bortermő területen autochton, azaz egy szűkebb termőterületen őshonos fajtának tekinteni. Hány száz évet kell eltöltenie egy-egy szőlőfajtának mondjuk Somló hegyén ahhoz, hogy az egyedülálló Juhfark-ként őrizze a hagyományokat? Ezt megmondani, eldönteni senki nem tudta még, de nem is gondolnám, hogy érdemes. Sokkal lényegesebb az, hogy egy-egy szőlőfajta melyik termőhelyen tudja a fajtára jellemző maximumot adni.
Tény, hogy a külföldi szakemberek fanyalogva fogadják chardonnay, cabernet sauvignon, merlot borainkat, de vajon miért? Nemde a minőségben kellene keresni a megoldást? Kétséget kizáróan vannak nagy magyar fajtáink.
A furmint, a hárslevelű, az úri szőlőnek nevezhető kéknyelű, a kadarka és a kékfrankos valóban megérdemel minden támogatást, vagy éppen a purcsin, csókaszőlő. Ezekkel a szőlőfajtákkal és boraikkal a Kárpát medencén kívül nem találkozhatunk, összehasonlítási lehetőség nincs, értékeik egyedülállóvá teszik őket.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy azokon a borvidékeinken, ahol még nem találtuk meg a megfelelő szőlőfajtát, ész nélkül kellene most nekiállni furmintot és kadarkát telepíteni. A szőlészetnek, borászatnak van ugyanis egy alapvető feltétele: gazdaságosnak kell lennie. A mára szinte legnagyobb konkurenciánkká lett tengeren túli országokkal mennyiségi szempontok miatt versengeni nem tudunk.
Olyan optimális körülményeket, melyekkel akár Chile, akár Kalifornia vagy Új-Zéland rendelkezik, mi nem dicsekedhetünk. Természeti adottságaink és termelési kultúránk csak egy jóval kevésbé jövedelmező bortermelést tesz lehetővé.
Ez viszont kötelezően írja elő bortermelőinknek, hogy csak komoly minőséggel és egyediséggel tudjanak előbbre lépni, kihasználva sajnos egyre kevésbé jelentős európaiságunk előnyeit.
Ez pedig a terroirjainkban meglévő változatosság, ami a leg odaillőbb fajtákkal együtt igenis tud önálló stílust és karaktert adni borainknak. Az egri, szekszárdi, soproni stb. borvidék szabdalt dombocskáit, különleges mikroklímával megáldott völgyeit nem arra kellene-e használnunk, hogy az ott legjobb minőséget kínáló szőlőfajtával telepítsük be?
Kisebb mennyiségben, nagy tőkesűrűség mellett, karbantartott ültetvényekből, kis hozamokat megtartva valóban olyan borokat készíthetünk, melyek nemcsak Chilének, de időnként Olaszország, Franciaország borainak is konkurenciát teremthetnek.
Természeti adottságaink és néhány józan termelőnk nyitottsága adott. Mi itt Európában még mindig kissé konzervatív módon elvetjük a minőségjavító – sav, tannin stb. – adalékanyagok felhasználását, így nem marad más lehetőségünk, mint a természet adta lehetőséget maximális kihasználása.
Ez pedig kétséget kizáróan meg kell jelenjen az optimális szőlőfajta kiválasztásában is. Háború előtti irodalmat lapozgatva mindenütt azt olvassuk, hogy nagyapáink, dédapáink ittak egy kis pannonhalmit, somlait, szekszárdit stb. Ez egyértelműen azt bizonyítja, hogy van hagyománya a Kárpát medencében a termőhely jelentőségének, sőt igazán csak annak van.