Történeti kitekintés
2008 óta ünneplik a sörös berkekben a Nemzetközi Sörnapot, amit minden év augusztus első péntekén celebrálnak. 2011-ben Ashley Routson, akit az amerikai craft sörösök „sörös perszóna” (the beer wench) néven is ismernek, egy barátja ötlete nyomán meghirdette, hogy tartsanak az USA-ban IPA-napot. A kezdeményezés mögé beállt a Brewers Association, az amerikai független sörgyártók szövetsége, és azóta pubok, sörözők meg is tartják a népszerű IPA-napot. A craft sörök térhódításával ez az ünnep is elterjedt, így most már világszerte megemlékeznek a Nemzetközi IPA-napról, ami augusztus első csütörtökjére esik. Így a sörbarátok augusztusban mindjárt két napot is kedvenc italuknak és kedvenc kocsmájuknak szentelhetnek, hiszen a – nem is annyira – titkolt cél az, hogy minél többen elmenjenek a közeli sörözőbe, pubba és közösségben, jó társaságban igyák meg a szeretett IPA-jukat.
IPA-történelem
Sokak ismerik a sztorit, hogy a 19. században az angolok a gyarmatokra úgy tudták biztonságosan szállítani a sört, hogy erősebbre főzték és jobban megkomlózták. A sörrajongók még azt is tudják, hogy ez egy George Hodson nevű sörfőző invenciója volt, de valószínűbb, hogy a korban több főzde is alkalmazta az eljárást, sőt a kikötőkben a rakodómunkások által kedvelt porter és stout is így vészelte át a hosszabb tengeri utat.
Vannak olyan italtörténészek, akik ezeket az erősen komlózott portereket tekintik a Black IPA-k ősének. Az IPA a gyarmatosítás hőskora után némi álomra szenderül, hogy az 1960-as 70-es években feltámadjon.
Ehhez szükséges volt a komlónemesítés fejlődése, amely az USA-ban az Oregoni Állami Egyetem (OSU) és Stan Brooks nevéhez fűződik. Az általa nemesített USDA 56 013 munkanevű komló egy raktár mélyén feledésbe is merült volna, azonban a 60-as években a Németországból érkező komlóimportot megakadályozta egy komoly lisztharmat-fertőzés, így a Molson Coors söróriás átvette a kísérleti komlót, és utána rövid idővel a nemesített komló adatait nyilvánosságra hozták a komlótermelők számára. A komlót piaci nevén az oregoni Cascade-hegységről nevezték el, és Fritz Maytag, az Anchor Brewery tulajdonosa evvel készítette és 1975. június 26-tól árulja is a Liberty Ale-t, ami a világ első modern IPA-jának tekinthető.
Szomorú adalék a történethez, hogy a napokban jelentették be, az Anchor Brewery bezárja kapuit. Kis esély azért felcsillant, hogy a dolgozók és egy vállalkozó tovább üzemelteti a főzdét, úgyhogy még reménykedhetünk folytatásban.
Az IPA azóta a legnépszerűbb sörstílus a világos lágersörök után. Többféle változata van. West Coast (komlósabb), East Coast (malátahangsúlyosabb), New England (ködös-hazy, komlóbomba), Black (sötét malátával), White (belga élesztővel), Red (sok színes malátával), Rye (rozsmalátával), Brut (csontszárazra leerjesztve), Raw (nem forralják a cefrét) English Style (angol komlókkal, klasszikusabb ízzel), és még számtalan kevert stílus, a savanyútól a nagyon keserűig.