Az alkoholmentesség viszonylag kis mértékben van jelen, de annál nagyobb léptekkel igyekszik hódítani az italpiacon. A pezsgő vagy a bor alkoholmentes változata már nem meglepő, a különböző whisky, rum, gin és vodka jellegű italok zéró szesztartalma már inkább.
Tán valaki még emlékszik Borivoje Surdilovicra (Surda), a Forró szél című jugoszláv sorozat főszereplőjére, aki a nyolcadik részben megelőzte korát. Alkoholmentes vodka kifejlesztésébe fektette minden megtakarított pénzét, hogy a társadalmat megmentse a mételytől. Az epizód végére meg is születik a prototípus, és amikor kóstolják, elismerik, hogy tökéletes ízű a találmány, mégis megbukik a projekt, hiszen pont a lényege vész el. Nem hat.
A prohibíció az USA-ban már történelem, a szovjet peresztrojka és alkoholtilalom is rég feledésbe merült, de mai felmérések szerint egyre többen választanak alkoholmentes italokat, melyeket az egészségesebb életmód ígérete mellett az az alacsony(abb) kalóriatartalom miatt is vásárolnak.
Az első valódi alkoholmentes sör, a spanyol Ambar Sin 1970-ben jelent meg, mellette említendő még az 1979-től kapható német Clausthaler. A sörpiac is reagált a fogyasztói igényekre, és ez a folyamat az utóbbi években egyre erősödik. Kántor Sándort, a Magyar Sörgyártók Szövetségének igazgatóját kérdeztük, milyen európai trendeket lát az alkoholmentes sörök piacán.
„Az alkoholmentes sörök fogyasztása világszerte dinamikusan nő. Ezt a növekedést az Egyesült Államok és Európa vezeti évi 8,5 százalékos értékkel. Érdekesség, hogy az egy főre jutó alkoholmentes sör fogyasztásában Irán foglalja el az első helyet a világon, Németország csak a második. Az európai fogyasztók elsősorban az egészségtudatosság miatt, a kalóriabevitel és az alkoholfogyasztás csökkentése céljából választják az alkoholmentes söröket. A gyártók számára az alacsonyabb költségek, a jövedéki adó megtakarítása mellett az alkoholmentes termékek gyártástechnológiai fejlődése a legnagyobb hajtóerő. Míg a korábbi években drága, nagy energiaigényű technológiák álltak csak rendelkezésre, az új kutatások olyan sörélesztő törzseket azonosítottak, amelyek alkohol termelése nélkül is képesek tartalmas, kellemes ízű italokat előállítani. A fogyasztói oldalon az érdeklődés Nyugat-Európában már akkora, hogy megnyíltak az első alkoholmentes kocsmák is az Egyesült Királyságban és Németországban.”