A Ticket To Anywhere 2021 egy 6%-os, boroshordóban érlelt flamand vörös, meggyel. Azaz lényegében az előbb részletezett nedű egy korábbi, csak meggyel készült variánsa. Nagyon érdekes a kettőt összehasonlítani, már csak azért is mert ezt gondolom öregebbnek, mégis nagyot pukkant nyitásnál, jelezve, hogy a karbonizáltsága rendben van. Mivel az üzem az alapsöröket folyamatosan pótolja az alaphordókból, azok is organikusan érnek, így itt egy sokkal fiatalabb flandriai vöröset kapunk, amely a meggyel és az oxidációs eljárással sherry-s felhangokat hoz. Minimális ecetesség megvan a sörben, de ez szemben a borokkal, különösen a flandriai vörösöknél elfogadható. Ugyanakkor ezt szépen egészíti ki a friss, gazdag roppanós meggy.
A Raspberry & Funk 2022 egy Farmhouse Ale alapra építkező 5,7%-os málnás sör. A nyitásnál zavaró volt, hogy a pezsgőknél is megszokott kis fém sapka fordított menettel volt rádrótozva a parafadugóra, amely kellemesen pukkant a nyitásnál. A nedű színe nagyon szép narancssárgás-málnás megjelenésű, hiszen az alapsör világos. A málna maga, különösen az érett málna, amely szinte az ember kezében marad szüreteléskor, rendkívül intenzíven jön a tételből. A sör tejsavassága tökéletesen van eltalálva, miközben a sör rendkívül száraz. Így maradékcukrok nélkül a két íz egy málnajoghurt karaktert hoz. Ezt a tételt nem kell túlgondolni, az eddig kóstoltak között ő volt a legfinomabb.
Az 5%-os hordóérlelt répás, fahéjas és vaníliás tétel, a Carrot Charmer volt a következő kóstolt tételünk. Szénsavban ez a sör volt a legtelítettebb, de a nyitásnál nem futott. Itt megőrződött az alapsör világossárga színe és nagyon érdekes módon jött belőle a répa. Nem volt olyan tömény, mely az általam kedvelt Loco With The Cake volt, ám mégis jelen volt a tételben. Szép harmóniába állt ráadásul a répa a kovászosuborkás ízzel, ugyanakkor az alapsör tejsava itt is lekerekítette az összhangot.
Utolsó előtti MadX tételünk az Uborkasaláta & Funk 2022 nevű 4,2%-os sör volt, szintén farmhouse ale alappal. Az uborka legjavát találjuk ebben a palackban. Ráadásul nem a konyhailag feldolgozott uborkaillattal találkozunk, hanem amikor az uborkát leszedjük a tövéről és megcsapja az orrunkat az az érett, nyers, tömény uborkaillat, nos, pontosan ezt hozza a palack. Abszolút nem kovászosuborkás ugyanakkor a tétel, hanem tényleg az uborkasaláta irányba mutat. Érdemes lett volna, vagy lenne a jövőben fokhagymával elvinni a receptet egy fokhagymás-tejfölös uborkasaláta irányába, de így is nagyon szerethető volt ez a tétel.
A MadX sorozat zárókóstolásához az általam nagyon kedvelt Liquid Cocaine nevű Mad Scientist DIPA hordóérlelt változata következett. a Liquid X egy boroshordóban érlelt, 8,3%-os Sour Ale volt, mely egyben az Adroit Theory amerikai üzemmel készített kollab is. A sör kirobbanóan hozza az alap Dupla IPA karakterét, melyet nagyon jól egészít ki a boroshordó. Egy tipikus fehérboros karaktert kapott általa a nedű, amelynek minden kortya kellemes és nagyon mély, komplex karaktert hordoz.
Összességében azt mondhatjuk, hogy a MadX kiváló érzékkel ötvözi az üzem sörfőző tudását és bízza a természetre az adott nedűk érlelésének titkát. Nem mindennapi tételek azok, amelyekkel itt találkozhatunk, de határozottan ajánlom mindenkinek ezek végigkóstolását, aki szeretne igazán különleges, hazai kisüzemi tételeket kortyolgatni.
A szerző közgazdász, sörfőző, a Sördoktor Youtube csatorna alapítója
Borítókép: illusztráció (Fotó: Mad Scientist)