Még reménykedhetünk: a birkózás túlélte az első szűrőt

A nyolc jelentkezőből a fallabdát, a közösen pályázó baseballt és softballt, valamint a birkózást tartja alkalmasnak a 2020-as olimpiai részvételre a NOB végrehajtó bizottsága.

WL
2013. 05. 29. 16:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Február elején látott napvilágot a hír, miszerint a birkózás 2020 után kikerülhet a nyári olimpia programjából. Pontosabban azon törzssportok sorából esett ki ekkor, amelyek biztosan a programban maradnak. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság végrehajtó bizottságának erről szóló határozata februárban nemzetközi felháborodást váltott ki. Jacques Rogge, a NOB elnöke elmondta, számítottak a heves reakciókra. A nem hivatalos döntés komoly hatást gyakorolt a magyar éremreményekre is, arról nem is beszélve, hogy kötött- és szabadfogásban eddig egy híján húsz aranyérmet gyűjtöttek versenyzőink az olimpiákon, így túlzás nélkül kijelenthető: igazi csapást jelentett volna, ha végleges határozattá válik a döntés.

Fallabda: 2005-ben és 2009-ben sikertelenül próbálkozott a műsorba kerüléssel, most azonban egyelőre megmaradt az esélye erre. A sportág nemzetközi szövetsége 1967-ben alakult meg, ma öt kontinens 185 országa a tagja, és mind az öt földrész adott már világbajnokot. A fallabdázók férfi- és női tornát szeretnének az olimpián, mindkettőben 32 versenyzővel, és a küzdelem öt napig tartana. A mérkőzések lebonyolításához két, üveggel körülhatárolt pályára lenne szükség, a helyes bírói döntések meghozatalához videós visszajátszást, a nézőknek pedig óriáskivetítős közvetítést ajánl.

 

Baseball, softball: a férfiak által játszott baseball 1992-ben, a nők által űzött softball pedig 1996-ban szerepelt először az olimpiai programban. A NOB 2005-ös döntése nyomán aztán mindkét sportág lekerült a 2012-es műsorról, majd 2009-ben külön-külön ismét pályáztak, de veszítettek a golffal és a rögbivel szemben. A programban legutóbb a 2008-as, pekingi játékokon szereplő, azóta már nemzetközi szövetségi szinten is egyesült sportágak ezúttal közösen próbálkoznak a visszakerüléssel. A mostani pályázat két nyolccsapatos, hatnapos tornát tartalmaz. A többi jelentkezőhöz képest a baseball és a softball jelentősen növelné az olimpián részt vevők létszámát, mivel összesen 296 sportoló utazna el a játékokra. (MTI)

Azonban még nincs veszve a sportág ügye, ugyanis másik hét sporttal – a vusuval (egy küzdősporttal), a sportmászással, a görkorcsolyával, a fallabdával, a karatéval és a wakeboarddal, valamint az ezúttal közösen jelentkező baseballal és softballal – együtt „várólistára” került. A végrehajtó bizottság május 29-ei ülésén, Szentpéterváron e nyolc sportból a fallabdát, a közösen pályázó baseballt és softballt, valamint a birkózást tartja alkalmasnak a 2020-as olimpiai részvételre. A végső szót a közgyűlés mondja ki szeptemberben Buenos Airesben.

Szabó Bence, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára február közepén azt mondta, nehéz lesz elérni, hogy a birkózás 2020-ban is olimpiai sportág legyen, mindezt azzal indokolta, hogy a rivális baseball és a karate mögött nagy lobbierő áll.

A februári határozat azt mutatta, a birkózás vesztett a népszerűségéből és a befolyásából, általános vélemény szerint ahhoz azonban még kellően erős maradt, hogy az említett nyolc sport közül az első legyen. Londonban például 19 nemzet sportolói szereztek érmet a 18 (7-7 szabad- és kötöttfogás, 4 női) birkózó versenyszámban. E 19 nemzetnek aligha áll érdekében, hogy a birkózás lekerüljön a műsorról.

A testület minderről egy hivatalos szempontrendszer alapján dönt, melybe beletartozik a sportágak versenyeinek látogatottsága, globális lefedettsége, a fiatalok körében mért népszerűsége, a televíziós nézettség és a doppingellenes rendszer.

Az ötkarikás műsorban lévő sportágak nemzetközi szövetségei nagyvonalú juttatásban részesülnek a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól, a NOB 375 millió dollárt osztott szét közöttük a londoni játékokra való felkészüléshez. Ez az összeg a jövőben várhatóan 475 millióra emelkedik. A NOB a támogatás összegétől függően négy osztályba sorolja a sportágakat, a legmagasabb kategóriában 35,77 milliót ad, a legalacsonyabb csoportban pedig 11,19 milliót.

Gáspár Tamás, a Magyar Birkózó Szövetség főtitkára örömmel fogadta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság végrehajtó bizottságának szerdai döntését. A sportvezető az MTI-nek nyilatkozva megnyugtatónak nevezte, hogy a birkózás versenyben maradt a NOB szeptemberi közgyűléséig. „Én mindig is optimistán álltam a kialakult helyzethez, s azt gondolom, a NOB-közgyűlésen komolyabb lesz a támogatottságunk, mint a végrehajtó bizottságban volt” – fogalmazott Gáspár Tamás. Hozzátette, az utóbbi időben Magyarországon azt tapasztalta, senki sem tudja elképzelni, hogy a birkózás lekerüljön az olimpia műsoráról. „Azt hiszem, ez az egész világon így van, ezért bízom abban, hogy szeptemberben a közgyűlés számunkra kedvező döntést hoz” – mondta a főtitkár.

 

Nenad Lalovic, a nemzetközi szövetség (FILA) másfél hete megválasztott szerb elnöke a végrehajtó bizottság szentpétervári ülése után úgy nyilatkozott, ezzel a részsikerrel a sportág vezetése még nem teljesítette a küldetését. „Nagyon boldog vagyok, ugyanakkor azt kell mondanom, hogy addig kell tovább küzdenünk, amíg a szeptemberi közgyűlésen nem győzünk” – fogalmazott.

 

A magyar fallabdázó reménykedik

 

Krajcsák Márk, tízszeres magyar fallabdabajnok szerint a baseballal és a softballal, valamint a birkózással szemben sportága kerül majd be a 2020-as olimpia programjába. „Mivel a baseball nem olyan régen került ki az olimpiai programból, úgy gondolom, hogy minden bizonnyal a fallabda és a birkózás között fog eldőlni a dolog” – nyilatkozta az MTI-nek. „Nagyon szoros versenyt várok, hiszen a fallabda az elmúlt tizenhat évben többször is közel állt ahhoz, hogy bekerüljön az ötkarikás műsorba. Ugyanakkor úgy tudom, hogy a birkózás mellett nagyon erős a lobbi, és a vezetők a közelmúltbeli szabálymódosításokkal is próbálták segíteni a sportágukat. Mégis optimista vagyok, úgy érzem, hogy a fallabda lesz majd a befutó” – jelentette ki a 2010-ben Európa-bajnoki negyedik és világbajnoki 17. Krajcsák, aki pályafutása legjobbjaként 37. volt a világranglistán.

 

A nem olimpiai sportágak kiemelt versenyén, azaz a Világjátékokon 2009-ben kilencedik sportoló elmondta még, hogy nagy álma válna valóra azzal, ha a magyar színeket képviselhetné az ötkarikás játékokon. „A 2020-as olimpia idején 36 éves leszek. Igazság szerint a mezőny legöregebbjei ennyi idősek. Ugyanakkor ha a fallabda bekerülne a programba, az talán nekem is lökést adna, s ha lenne rá esélyem, mindenképpen elindulnék.”

 

Február elején látott napvilágot a hír, miszerint a birkózás 2020 után kikerülhet a nyári olimpia programjából. Pontosabban azon úgynevezett törzssportok sorából esett ki ekkor, amelyek biztosan a programban maradnak. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végrehajtó bizottságának erről szóló határozata februárban nemzetközi felháborodást váltott ki. Jacques Rogge, a NOB elnöke elmondta, számítottak a heves reakciókra. A nem hivatalos döntés komoly hatást gyakorolt a magyar éremreményekre is, arról nem is beszélve, hogy kötött- és szabadfogásban eddig egy híján húsz aranyérmet gyűjtöttek versenyzőink az olimpiákon, így túlzás nélkül kijelenthető: igazi csapást jelentett volna, ha végleges határozattá válik a döntés.

Azonban ekkor még nem volt veszve a sportág ügye, ugyanis másik hét sporttal – a vusuval (egy küzdősporttal), a sportmászással, a görkorcsolyával, a fallabdával, a karatéval és a wakeboarddal, valamint az ezúttal közösen jelentkező baseballal és softballal – együtt „várólistára” került. A NOB végrehajtó bizottsága májusban Szentpéterváron e nyolc sportból javasolta a ......  programba. A végső szót azonban a közgyűlés mondja ki szeptemberben Buenos Airesben.

Szabó Bence, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára február közepén azt mondta, nehéz lesz elérni, hogy a birkózás 2020-ban is olimpiai sportág legyen, mindezt azzal indokolta, hogy a rivális baseball és a karate mögött nagy lobbierő áll.

A februári határozat azt mutatta, a birkózás vesztett a népszerűségéből és a befolyásából, általános vélemény szerint ahhoz azonban még kellően erős maradt, hogy az említett nyolc sport közül az első legyen. Londonban például 19 nemzet sportolói szereztek érmet a 18 (7-7 szabad- és kötöttfogás, 4 női) birkózó versenyszámban. E 19 nemzetnek aligha állt érdekében, hogy a birkózás lekerüljön a műsorról.

A testület minderről egy hivatalos szempontrendszer alapján dönt, melybe beletartozik a sportágak versenyeinek látogatottsága, globális lefedettsége, a fiatalok körében mért népszerűsége, a televíziós nézettség és a doppingellenes rendszer.

Az ötkarikás műsorban lévő sportágak nemzetközi szövetségei nagyvonalú juttatásban részesülnek a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól, a NOB 375 millió dollárt osztott szét közöttük a tavalyi, londoni játékokra való felkészüléshez. Ez az összeg a jövőben várhatóan 475 millióra emelkedik. A NOB a támogatás összegétől függően négy osztályba sorolja a sportágakat, a legmagasabb kategóriában 35,77 milliót ad, a legalacsonyabb csoportban pedig 11,19 milliót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.