Mindenki Joao Félixről beszél

Meglehet, az utóbbi tizenöt alkalomból tizennégyszer a Barcelona (10) vagy a Real Madrid (4) nyerte meg a spanyol labdarúgó-bajnokságot – az egyetlen „kakukktojás” az Atlético Madrid 2014-es elsősége volt –, és mindkét óriás még meg is erősödött az átigazolási időszakban, azonban egy 19 éves briliáns tehetség, a portugál Joao Félix érkezése a Wanda Metropolitanóba felboríthatja a La Liga erőviszonyait. A „matracosok”, az Atlético rajongói mindenesetre így kalkulálnak.

Ch. Gáll András
2019. 08. 15. 16:21
MLS: MLS All-Star Game
Az Atlético Madrid új csillaga (balra) 126 millió euróért érkezett a Benficától Fotó: USA Today Sports Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma már a La Liga – akárcsak a Premier League, az NFL vagy az NBA – globális márka, amelynek két éve irodája működik Budapesten, a földkerekség egyik – ha nem a – legszínvonalasabb labdarúgó-bajnokságát népszerűsítendő. Mi több, a Corvinus Egyetemmel is szerződést kötöttek sportgazdasági workshopok vezetésére a téma iránt érdeklődő diákoknak, szóval hazánkban is „nyomul” a főszponzor bank nevét viselő La Liga Santander. A magyarországi közvetítési jogokat a TV2 csoporthoz tartozó Spíler2 birtokolja, így holnap az Athletic Bilbao–Barcelona rangadóval elrajtoló 2019–2020-as idény mérkőzéseit is ezen a csatornán követhetik a honi rajongók.

Az eddigi 88 kiírásból 33-szor a Real Madrid, 26-szor a Barcelona győzött, vagyis az összes bajnoki cím kétharmadát a két óriás zsebelte be. És itt van a kutya elásva: még ma is él az a tévhit, hogy a spanyol bajnokság kétpólusú, a két gigászon kívül senki sem tud odaférkőzni a trófeához. Ám egyre kevésbé igaz ez a megállapítás, az Atlético például 2014-ben és 2016-ban is BL-döntőt játszott, és könnyen elképzelhető, hogy Diego Simeone csapata most is beleköp a „nagyok” levesébe.

Nézzük például a július 26-án, New Jersey-ben történteket, amikor előkészületi mérkőzésen a „matracosok” 7-3-ra lelépték a Real Madridot. (A mérkőzést egyenes adásban Kvangdzsuban, az úszó vb-n volt szerencsém követni, a szállásról az uszodába tartó busz tévékészülékén. Milák Kristófék nem akartak hinni a szemüknek az eredmény alakulását látva.) Akkor Diego Costa mesternégyese jelentette a szenzációt, de már jelentkezett a 19 éves ifjú tehetség, a Benficától 126 millió eurós klubrekordért igazolt Joao Félix a 8. percben lőtt góljával.

A java azonban még hátra volt. Augusz­tus 10-én az Atlético Stockholmban Cristiano Ronaldo csapatát, a Juventust is legyűrte 2-1-re. Ezen a meccsen sérült meg súlyosan Diego Costa, viszont Joao Félix villogott, és két nagyszerű góljával ő volt az, aki kivégezte az „örökös” olasz bajnokot.

Az Atlético Madrid új csillaga (balra) 126 millió euróért érkezett a Benficától
Fotó: Reuters

Persze nemcsak a könnyűsúlyú portugál tinédzser érkezése kavarta fel az állóvíznek már eddig sem nevezhető spanyol bajnokságot. A címvédő Barca két nagy fogása, a világbajnok francia Antoine Griezmann éppen az Atléticótól és Frenkie de Jong az Ajaxtól. A Real Madrid legértékesebb „skalpja” Eden Hazard, a Chelsea belga támadója, de Florentino Pérez elnök még nem mondott le Neymarról (PSG) és Paul Pogbáról (Manchester United) sem, miközben a brazilt még a Barcelona is hajkurássza a szeptember 2-án lezáruló átigazolási időszak hajrájában. A Betis megszerezte a francia Nabil Fekirt (szintén világbajnok), a Valencia az uruguayi válogatott Maxi Gómezt a Celtától, miközben gólvágó centerét, Rodrigót elveszítheti. Az Atlético ugyanis – Diego Costa pótlására – hajlandó érte kifizetni hatvanmillió eurót.

A spanyol bajnokság mintegy ötszáz szerződtetett játékosa 53 országból érkezett – hazánkból, fájdalom, egy sem… Pedig az elmúlt kilenc évtizedben kevés ország öregbítette annyira a La Liga hírnevét, mint Magyarország. Nem kevesebb, mint 33 magyar labdarúgó – az edzőkről nem is beszélve – fordult meg a hispán élvonalban. Berkessy Elemértől és Plattkó Ferenctől Kubala Lászlón, Puskás Ferencen, Kocsis Sándoron és Czibor Zoltánon át Limperger Zsoltig vagy Dajka Lászlóig, Szendrei Józsefig megannyi honfitársunk tette le a névjegyét meghatározó módon a spanyol futballban.

Az egyesületek tulajdonosi szerkezete érdekes: a Barcelona, a Real Mardid, az Athletic Bilbao és az Osasuna a tagságival rendelkező szurkolók (socios) tulajdonában van, a többi klub viszont részvénytársasági formában működik. A többségi tulajdonosok között megannyi kínai milliárdos fedezhető fel.

Akárcsak Angliától Olaszországig földrészünk szinte valamennyi komolyabb bajnokságában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.