A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 1914 júniusában megtartott közgyűlése is azt bizonyítja, a háború kitörése meglepetésként érte a világot. Magyarországnak különösen fájdalmas a párizsi ülés felidézése, hiszen Budapest még a történelmi, „nagy” – a sportdiplomáciában Ausztriától független – ország fővárosaként nyerte el akkor a játékok rendezésének jogát. Amely „tény” persze sántít, de a lényegen mit sem változtat. Magyarország mellett Hollandia volt a másik hivatalos jelentkező, a NOB még nem kívánt Párizsban határozni, ám a váratlanul szintén rendezési igénnyel felbukkanó belga küldöttek Antwerpen mellett kezdtek korteskedni, aminek hatására a két magyar NOB-tag, Andrássy Géza és Muzsa Gyula véleményszavazást csikart ki, amely 21:7 arányban Magyarország sikerét hozta. De facto tehát nem nyertük el akkor a rendezés jogát, de legfőbb esélyesként számolhattunk vele.
A nagy háború azonban mindent átírt. A győztesek a sportéletben sem kegyelmeztek a veszteseknek. A NOB 1919 tavaszán Lausanne-ban megtartott kongresszusán nem csupán az olimpia rendezésétől fosztotta meg Budapestet, hanem – Pierre de Coubertin báró, a NOB elnöke tiltakozás ellenére – Magyarországot (Németország, Ausztria, Bulgária és Törökország mellett) az 1920. évi játékokról is kizárta. Még a magyar békedelegáció vezetőjeként ismert gróf Apponyi Albert is képviselte a kizárás törlésének ügyét – mindhiába.
Antwerpenben kezdődött meg (három aranyéremmel) a finn csodafutó, Paavo Nurmi szárnyalása, ott nyert öt aranyat és volt egészen 1972-ig, Mark Spitz müncheni hét címéig egy adott olimpia legeredményesebb sportolója az olasz vívó, Nedo Nadi, az Egyesült Államok nagy fölénnyel végzett az éremtáblázat élén, ám ennél is érdekesebb és tanulságosabb, hogyan nyerte vissza hazánk az önbecsülését és teljes jogú tagságát a nemzetközi sportéletben. Igen, nem csak az olimpiai mozgalomban, hiszen Anglia 1921-ben a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségből is kizárta volna Magyarországot. E törekvés megbukott, ám hazánk egészen 1922-ig csak a szintén háborús vesztes Ausztriával, Németországgal, a semleges Svájccal és Svédországgal tarthatott fenn sportkapcsolatot, válogatott labdarúgó-mérkőzést is csak ezekkel az országokkal, valamint Finnországgal és Lengyelországgal játszhatott.