A II. világháború miatt, ahogy két-két nyári és téli, úgy két labdarúgó-világbajnokság is elmaradt. A sportág centruma átmenetileg átkerült Dél-Amerikába, amely földrészt megkímélte a világégés. Brazília vállalta el az 1950-es világbajnokság megrendezését. A negyedik világbajnokságról a Nemzeti Sport készített részletes összeállítást.
Szovjet példára Magyarország lemondta a vb-t
Az akkori európai viszonyokról árulkodik, hogy a világháború főbűnösét, Németországot a FIFA még nem vette vissza a tagállamai közé. A Szovjetunió nem érezte úgy, hogy még vállalhatná a versenyt a világ legjobbjaival, ezért a komplett keleti blokk – az előző két vb ezüstérmesével, Csehszlovákiával és Magyarországgal az élen – kényszerből távol maradt az eseménytől. Micsoda mulasztás, siránkozhatunk hetven múltán is: már formálódott az Aranycsapat, a mieink borsot törhettek volna a dél-amerikai csapatok orra alá.
A sort folytatva, a belgák pénzügyi okokból léptek vissza, az osztrákok úgy érezték, a csapatépítésük még nem tart ott, hogy felelősséggel elindulhassanak, a finnek pedig menet közben hagyták abba a kvalifikációs tornát… A FIFA belement abba, hogy 1946-ban visszatérő briteknek a saját házi bajnokságuk első két helyezéséért részvételi jogot adjon, a győztes Anglia büszkén el is utazott Brazíliába, a skótok azonban már előre közölték, hogy csak akkor mennek, ha megnyerik a Brit Bajnokságot. Másodikok lettek, nem mentek.
A kétszeresen is címvédő olaszok ellenben alanyi jogon tagjai lettek a 13-asra olvadó mezőnynek, ám egy évvel korábban elvesztették a válogatottjuk színe-javát. (1949. május 4-én a bajnok Grande Torino repülőgép-balesetében a korszak legjobbjai vesztették életüket. Ezek után érthető, hogy a squadra azzurra nem légi úton, hanem hajóval szelte át Brazília felé az Atlanti-óceánt.
Dél-Amerikában az argentinok, az ecuadoriak és a peruiak léptek vissza a selejtezőtől, Ázsiában pedig a négy csapatból három, de végül (már a sorsolás után) India sem vállalta a részvételt, mert a FIFA az 1948-as londoni olimpia után betiltotta az általuk űzött mezítlábas futballt.