– Zongorázik még?
Két magyar gólszerző a Veszprém, óriási fordítás a Szeged Bajnokok Ligája-meccsén
A bakonyi csapat gyorsan javított a hazai bajnokságban elszenvedett vereség után.
– Zongorázik még?
– Persze! Szinte mindennap. Rick Wakeman volt az első billentyűs-zongorista, aki felkeltette az érdeklődésemet. Később a Talk-Talk formáció magnószalagjait hallgattam, és játszottam a szüleimtől kapott Yamaha zongorán. Majd jött az örök kedvenc, a U2. Szóval a zene és a futball a két nagy szerelem.
– Igaz, hogy gyerekkorában nem sokon múlott, hogy futballista helyett zenész legyen?
– Izgága, örökmozgó gyerek voltam, nem véletlen, hogy beszippantott a futball, de zene nélkül soha nem volt kerek az életem. Apám Újkígyóson kézilabdázott, ő vitt a Ladájával edzésre, és amíg gyakorolt a csapattársaival, én lerugdostam a labdával a falról a vakolatot a kézilabdapálya mellett. Skaliczky Lászlóval, a helyi legendás kézilabdaedzővel, későbbi szövetségi kapitánnyal jókat beszélgetünk erről, ha nagy ritkán összefutunk. Apám a sport irányába terelt, anyám aggódott, féltett, el sem tudta képzelni, hogy mi lesz velem, ha ne adja Isten, megsérülök. Tizenhárom éves koromban igazolt le a Békéscsabai Előre, akkor talán el is dőlt a sorsom. Igaz, volt egy kedves szomszédunk, akitől vettem zongoraleckéket, de a futballnak nagyobb volt a vonzereje. Később autodidakta módon tanulgattam zenélni. A zene nagyon fontos része az életemnek, hozzájárul a lelki egyensúlyomhoz.
– Csank János mondta, hogy ritka önfejű gyerek volt. Kijelentette, hogy középső védő poszton játszik, és kész. Aztán a mester szép lassan meggyőzte arról, hogy nem tragédia, ha kihúzódik jobbra vagy balra.
– Önfejű? Az igaz, hogy büszke voltam, és határozott elképzelésem volt arról, hogy mit szeretnék. Persze hamar megértettem, hogy fogékonynak kell lennem arra, amit a mester mond. Megtanultam, nem mindig elég, ha tudom, hogy én mit akarok, figyelnem kell a nálam bölcsebb emberekre. Csank Jánosnak nagyon sokat köszönhetek, a mai napig felnézek rá, rengeteget tanultam tőle, amit a civil életemben is tudok kamatoztatni.
– Élvezte a mentora bizalmát. 1988-ban egy nappal az érettségije előtt kezdőként játszott a Békéscsaba csapatában a Honvéd elleni kupadöntőn.
– Nagyon meglepődtem, persze madarat lehetett volna velem fogatni. A Békéscsaba–Szolnok vonalon Csokonai verseit lapozgattam az irodalomi szöveggyűjteményben. Valahogy azt éreztem, hogy van néhány szürke folt a műveltségemen. Később kiderült, hogy jó volt a megérzésem. A meccsen egyébként Kovács Kálmánnal birkóztam a legtöbbet. Mivel Honvéd-előnnyel mentünk az öltözőbe, a mester lecserélt a szünetben. Logikus döntés volt, hátrányban voltunk, a fiatal védő helyett csatárt küldött be. Bejött: Csernus Pista gólt is szerzett, nyertünk! Éjjel, fél négy körül kerültem ágyba, másnap mentem a szóbeli érettségire. Mielőtt szólítottak, várakoztunk a többiekkel egy teremben, hirtelen benyitott egy idősebb hölgy. „Nem magát láttam tegnap a tévében?” – kérdezte. „De igen, én voltam” – büszkén kihúztam magam. Később az osztálytársaim világosítottak fel, hogy a vizsgabizottság elnöke volt az, aki érdeklődött. Mondanom sem kell, hogy Csokonait húztam. Ránéztem a tételre, és abban a pillanatban elröhögtem magam, de nem csak a kupadöntő előtti olvasgatás miatt. Eszembe jutott a korábbi barátnőm, Lilla: ő mondta a kupadöntő előtti napon, hogy ne aggódjak, úgyis Csokonait húzom. Rám szólt a vizsgabizottság, hogy most nincs ideje a nevetgélésnek, de a hölgynek megígértem, hogy majd később elmondom, mi is volt olyan vicces. A szünetben elmeséltem neki a sztorit. Ha jól emlékszem, négyest kaptam.
– Legalább ennyire emlékezetes volt, amikor a kilencvenes években rutinos futballistaként kétszer is játszhatott a Kispest Honvéddal, és mindkétszer csak egy góllal kaptak ki a Manchester United ellen.
– Életem legjobb meccsei közé sorolom mindkét összecsapást. De még ezelőtt történt egy meghatározó váltás az életemben. A kilencvenes évek elején nem találtam a helyem, a Honvédnál még nem volt biztos a pozícióm. Felhívtam Csank Jánost, aki akkor Vácon dolgozott, és egy évre oda szerződtem: kiváló közösségbe, remek csapatba kerültem, folyamatosan játszhattam, s két hónap múlva utazhattam a válogatottal Katarba, ahol bemutatkoztam a nemzeti csapatban.
– Itt álljunk meg egy kicsit: huszonöt meccset játszott a válogatottban, a jugoszlávok elleni 1997-es hazai vb-pótselejtezőt, az 1-7 után már nem hívták.
– Ha hívtak volna, se tudtam volna menni, a két évig húzódó, négy műtéttel járó komoly sérülésem után befejeztem a futballt. A jugók elleni meccsért vállalom a felelősséget; aznap nem ment a játék a világklasszisokkal teletűzdelt ellenféllel szemben. Azóta sem értem, hogy a magyar futballközeg miért nem vonta le a kudarc után a pontos következtetéseket. Igaz, erre korábban is meglett volna a lehetősége. Na, mindegy! Egyébként nagy szívességet tett nekem a kudarc: szelektálta a körülöttem levő világot. Kiderült, hogy kikre számíthatok igazán!
– Vissza az Old Traffordra!
– Válogatott játékosként kerültem vissza Vácról a Honvédhoz, és jött a United elleni BEK-mérkőzés. Megálltam a helyem, mégis engem lepett meg a legjobban, hogy megválasztottak a meccs emberének, és a manchesteri legendával, Dennis Law-val is kezet foghattam a mérkőzés után. A párharc után összehozott a sajtó egy-két angol és német első osztályú csapattal, s ez jót tett az önbecsülésemnek. Irányt mutatott, tudtam, hogy külföldön is szeretném kipróbálni magam. Később, már a belgiumi éveim alatt, az Aalstnál Anglia újra képbe került: kerestek a Watfordtól és a Leicester Citytől, de közbejött a sérülés, és a műtétek miatt nem jött össze a váltás.
– Belgiumban ért véget a profi karrierje. Hogyhogy hazajött? Nem hiszem, hogy már akkor a BLASZ-elnökség járt a fejében.
– Nagyon szerettem kint élni. Sajnos a klubommal anyagi vitám adódott, így nem dönthettem másként, hazajöttem. A kétezres évek elején a Színes Sport napilapnál kipróbáltam magam újságíróként, majd a Demján Sándor és Muszbek Mihály vezette labdarúgóligában kaptam feladatot. Nem volt igazán testhezálló a pozíció. Közben elvégeztem a TF-et, mindemellett tizenhárom éven keresztül dolgoztam szakértőként a televízióban. A Budapesti Labdarúgó-szövetség elnöke végül nem én lettem, de talán jobb is, hogy így alakult. Szívem egyik legféltettebb kincse a Buda Juniors FC, ezt a mai napig hatalmas lelkesedéssel csinálom Budapesten, a XII. kerületben közel húsz éve. Angol nyelven folyó edzéseinken sok-sok magyar és Magyarországon élő külföldi gyerekkel foglalkozunk. Mi igyekszünk, hogy mindenki megkapja tőlünk a maximumot, amíg nálunk rúgja a labdát.
– Ez kielégíti a szakmai kíváncsiságát?
– Nagyon szeretem. Nem vagyok egy törtető típus, nem megyek sehova, ahova nem hívnak. Magam és az emberek, a gyerekek megértése miatt kezdtem el foglalkozni olyan területekkel, amelyek segítenek tájékozódni a világban. Érdekel a lélek, a szellem és a test kapcsolata. Olykor leülök a sarokba és meditálok. Szeretem a csendet.
A bakonyi csapat gyorsan javított a hazai bajnokságban elszenvedett vereség után.
Eldőlt, hogy mikor kezdik a mieink a világbajnoki selejtezősorozatot.
Kosárlabdázóink pénteken Eb-selejtezőt játszanak a törökök ellen.
Rafael Nadal búcsújával sem ért véget a drámák sora a Davis-kupa végjátékában.
Bemutatjuk Bencét, Magyar Péter riporterekre rátámadó testőrét
Százhét macskája volt a budapesti nőnek, videó készült arról, hogy milyen körülmények között tartotta őket
Hollywoodban volt az eljegyzés? Leblanc Győző elárulta az igazságot
Így reagált Debrecen polgármestere Magyar Péter abszurd igényeire
Körözi a rendőrség a Házasság első látásra sztárját: kiderült, mit tett
Két országban is rettegnek: Magyarország területeket vesz el tőlük a háború után
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
A KTE tulajdonosa közölte, nem csak a gyenge eredmények miatt mentették fel Szabó Istvánt
Putyin kemény megtorlást ígért, egy új fegyvert már teszteltek is az ukránok ellen
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k..va nagy következményei lesznek”
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
A bakonyi csapat gyorsan javított a hazai bajnokságban elszenvedett vereség után.
Eldőlt, hogy mikor kezdik a mieink a világbajnoki selejtezősorozatot.
Kosárlabdázóink pénteken Eb-selejtezőt játszanak a törökök ellen.
Rafael Nadal búcsújával sem ért véget a drámák sora a Davis-kupa végjátékában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.