Talán csak a meleg állíthatja meg a norvégokat

Március 7-ig rendezik meg a németországi Oberstdorfban az északisí-vb-t. Az eseményen a világ legjobb síugrói, sífutói és északi összetettesei feszülnek egymásnak a világbajnoki érmekért. A magyar válogatott hatfős kerettel érkezett a vb helyszínére.

2021. 02. 24. 10:24
Oberstdorf északisí-vb
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éppen csak véget ért az alpesisízőknek és a sílövőknek rendezett világbajnokság, a téli viadalok sora az északisí-vb-vel folytatódik. A síugrók legendás helyszíne, a Négysáncverseny első állomásának is rendre otthont adó Oberstdorf lesz a házigazda, és bár a német szervezők sokáig dolgoztak derűlátóbb tervekkel, végül nézők nélkül kénytelenek megrendezni az eseményt. Az északisí-vb így is kihívás lesz a vírusvédelem szempontjából, hiszen egy helyszínen gyűlik össze a síugró-, a sífutó- és a két számot ötvöző északi összetettes mezőny java. Komoly kihívást okozhat a meleg időjárás is: a világbajnokság idejére tíz fok körüli hőmérséklettel számolnak, ami éjszaka is legfeljebb fagypont környékére csökken. Mindez nehezítheti a lécek előkészítését és akár boríthatja az előzetesen várt sorrendet, ahogy ez például a 2014-es szocsi olimpián történt, amikor a sportág nagyhatalma, Norvégia váltóban szerzett érem nélkül maradt.

A papírforma a férfi sífutók között orosz–norvég, a nőknél norvég–svéd párharcot ígér. Két éve az ausztriai Seefeldben a norvég férfi-sífutóválogatott mind a hat lehetséges aranyérmet megszerezte, ráadásul úgy, hogy a négy egyéni versenyszámot négy különböző síző nyerte meg. A söprésben idén leginkább az összetett világkupa-győzelmét már bebiztosító, hirtelen haragú Alexander Bolsunov (orosz), valamint az 50 kilométeres zárószám olimpiai bajnoka, Iivo Niskanen (finn) akadályozhatja meg Norvégiát. A nők között továbbra is a két éve három egyéni aranyérmet is szerző Therese Johaug lehet az északisí-vb legnagyobb sztárja, akit a fiatal svédek mellett az amerikai Jessica Diggins szorongathat meg. A norvégok ugyan több mint egy hónapig nem versenyeztek a világkupában, hogy távol tartsák maguktól a koronavírust, ám a visszatérés után újra azonnal a mezőny élén találjuk őket.

A rendező németek inkább a síugró- és északi összetett versenyekben bízhatnak dobogós helyezésekben, síugrásban például mindhárom csapatversenyben (női, férfi, vegyes) Németország a címvédő. A legnagyobb sztár azonban ebben a két sportágban is norvég lehet, hiszen a síugrók között Halvor Egner Granerud, északi összetettben Jarl Magnus Riiber vezeti toronymagasan a világkupa-pontversenyt. Biztató lehet viszont a hazaiaknak, hogy a Négysáncversenyen Karl Geiger révén hazai győzelem született Oberstdorfban.

Szerdán a sífutók és a női síugrók selejtezőit rendezik, az első érmeket pedig csütörtökön osztják a sífutó sprinterek számára és a női síugrók normálsáncos versenyében. Minden korábbinál több, összesen huszonnégy versenyszámot rendeznek meg Oberstdorfban. Mindkét új versenyt nőknek írták ki: a síugrók a normálsánc után immár nagysáncon is bemutatkoznak, míg a női északi összetettesek először vetélkedhetnek felnőtt-világbajnoki érmekért a sportág történetében. Az aranyérmek felét sífutásban osztják ki, ezek mellett hét síugró- és öt északi összetett-versenyszámot rendeznek a március 7-ig tartó világbajnokságon.

A sikeres kvalifikáció lehet a fő cél

A magyar indulók kivétel nélkül már az első versenynapon bemutatkoznak. A férfi sífutók között Kónya Ádám, Lágler Kristóf, Büki Ádám és a sílövő-vb-n is szereplő Gyallai Soma indul a tíz kilométeres selejtezőn, amelyből az első tíz helyezett indulhat a hosszabb távú versenyeken. Női sífutásban ugyanezzel próbálkozik az öt kilométeres távon Pónya Sára, míg egyetlen síugrónk, a súlyos sérüléséből visszatérő Vörös Virág a női normálsánc selejtezőjében indul. Vörös később a debütáló számban, nagysáncon is megkísérli a főversenybe kerülést, míg férfi sífutóink a csütörtöki sprintben is rajthoz állnak, sőt Kónya és Lágler révén 2015 után ismét lesz magyar egység csapatsprintben is.

Érmes reményeink természetesen ezúttal sem lehetnek az északisí-vb-n, de a szövetségi kapitány, Kónya Bálint szerint Kónyától és Láglertől reális cél lehet a sikeres kvalifikáció. A legjobb magyar szereplés megjavítása távoli célnak tűnik, Tagscherer Zoltán a sprintversenyszám 2001-es bemutatkozásakor 39. helyen zárt, igaz, a mainál jóval kevésbé népes mezőnyben. A selejtező sikeres megvívása lehet a cél Vörös Virág számára is, aki két éve négy hellyel maradt le a negyvenfős főversenyről.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.