Különös olimpia végéhez közeledünk: a tokiói volt az első az ötkarikás játékok sorában, amelyet a koronavírus miatt páratlan évben, nézők nélkül rendeztek. Azonban a halasztás, az olimpiaellenes japán hangok és az utolsó pillanatban is elhangzott riogatás ellenére ez az olimpia bizony vasárnap véget ér.
A zárónap egyetlen magyar érdekeltségű eseménye a férfi-vízilabdatorna bronzdöntője lesz, amelyben Märcz Tamás válogatottja Spanyolországgal küzd meg a harmadik helyért. Még csak nem is kell hozzá hajnalban felkelni, magyar idő szerint 6.40-kor kezdődik a találkozó.
A hagyományoknak megfelelően az utolsó versenynapra marad a férfi maratoni futás, valamint több csapatsportág döntője. Ökölvívásban és kerékpárban lesz a legsűrűbb a program: ebben a két sportágban még négy-négy aranyérem vár gazdára, míg az utolsó versenyszám, amelyben bajnokot hirdetnek, a férfivízilabda lesz, Szerbia és Görögország vívja a finálét 9.30-tól. A záróünnepség 13.00-kor kezdődik, a magyar zászlót a K–1 1000 méter győztese, Kopasz Bálint viheti.
Kopasz győzelme egyike volt a hat magyar aranyéremnek. Szilágyi Áron és Kozák Danuta is történelmet írt: kardozónk az első férfi vívó lett, aki egymás után három olimpián is egyéni bajnoki címet szerzett, míg Kozák a kajaknégyes tagjaként pályafutása 6. ötkarikás aranyérmét ünnepelhette, ezzel a legeredményesebb női olimpikonunk lett. Érdekesség, hogy amíg Rióban a nyolc aranyéremből hetet nők szereztek Magyarországnak, most fordult a kocka: a hat tokiói győzelem közül csak az utolsó, a női kajaknégyesé nem férfi sportoló nevéhez fűződik.
Ha már összevetés: aranyérmek számában a tokiói hat nem tekinthető kiemelkedőnek, öt éve nyolc bajnoki címmel zártuk az olimpiát. A csapat összteljesítménye mégis erősebbnek tűnik, hiszen legalább tizenkilenc (reményeink szerint végül húsz) éremmel végzünk, ami a legmagasabb szám az 1996-os atlantai huszonegy óta. Akkor hét arany, négy ezüst, tíz bronz volt az arány, Tokióban hat arany-, hét ezüst- és hat vagy hét bronzéremmel zárunk.
Öt magyar sportoló szerzett egynél több érmet Tokióban: az úszó Milák Kristóf és a kajakozó Csipes Tamara egy-egy arannyal és ezüsttel, míg a szintén kajakozó Bodonyi Dóra és a már említett Szilágyi Áron, Kozák Danuta kettős egy-egy arannyal és bronzzal zárja az olimpiát.