A magyar válogatott szövetségi kapitánya 2018. szeptember 8-án a Finnország elleni Eb-selejtezőn mutatkozott be a válogatott élén. Marco Rossi azóta 35 mérkőzésen összesen húsz újoncot avatott. 2019-ben a szlovákok idegenbeli Eb-selejtezőn mutatkozott be az akkor a 19. életévében járó Szoboszlai Dominik, a húszas évei elején járó Gazdag Dániel a Montenegró, a 21 esztendős Szalai Attila pedig Uruguay ellen szerepelt először címeres mezben.
Rossi legeredményesebb időszakában, a sikeres Nemzetek Ligája-menetelés során, 2020-ban két fiatalt dobott be a mélybe vízbe: Schäfer Andrást és Kecskés Ákost. Idén az Eb előtt is folytatódott a kapitány kísérletező kedve: előbb a 21 éves Bolla Bendegúz, majd a nála egy évvel fiatalabb Schön Szabolcs is felölthette magára a címeres mezt. A hétből hatan ott voltak tegnap a Wembley-ben, az angolok elleni vb-selejtezőn.
Közülük csak Bolla Bendegúz, Schön Szabolcs, Gazdag Dániel és Schäfer András tekinthető a magyar futball „termékének”.
Bolla a Szoboszlai édesapja által alapított székesfehérvári Főnixben kezdte a pályafutását. Az alapok után Székesfehérvár volt a következő megálló a karrierjében, egy siófoki és zalaegerszegi kölcsönjáték után a Vidi a nyáron elengedte az angol Wolverhamptonhoz, Bolla jelenleg a svájci Grasshoppersnél játszik kölcsönben.
Schön Szabolcs a Honvéd akadémiáján nevelkedett, 17 évesen elvitte az Ajax, de hiába játszott az ifjúsági Bajnokok Ligájában, nem tudott gyökeret ereszteni Hollandiában, hazatért az MTK-hoz. Idén nyáron az NB I-ből verekedte be magát a válogatottba, majd az Egyesült Államokba igazolt.
Gazdag Dániel útja is az MLS-be vezetett, de előtte végigjárta a szamárlétrát a Honvédnál. A középpályás a kispesti akadémián pallérozódott, majd az NB I-es bemutatkozása után öt évvel, 2019-ben mutatkozott be a felnőttcsapatban, idén nyáron igazolt a Philadelphia Unionhoz.
Schäfer András az Illés Akadémia neveltje, tizenhét éves korában vitte el az MTK, és még nem volt húsz, amikor szerződtette a Genoa. Olaszország nem az ő terepe volt, de Dunaszerdahelyen és most már a magyar válogatottban is húzóember.
Rossi többi felfedezettje közül Szoboszlai Dominik eddigi – eseményekben gazdag – életútját ismerik a legtöbben. Bolla Bendegúzhoz hasonlóan ő is a fehérvári kis klub, a Főnix tehetsége volt, csak egy szezon erejéig tagozódott be a magyar akadémiai rendszerbe. Egy évet töltött az MTK-nál, majd Salzburgba szerződött, és onnan jutott el a 2020-as BL-elődöntős RB Leipzighez.
Szalai Attila életútja is többé-kevésbé ismert: a hazai próbálkozások után 14 és 19 éves kora között a bécsi Rapid akadémiáján, illetve csapataiban készült Két évre hazatért az NB I-es Mezőkövesdhez, de 2019-ben már a ciprusi Apollón Limasszol játékosa volt, amikor bemutatkozott a válogatottban.
Kecskés Ákos a szegedi Tisza Volánban nevelkedett 16 éves koráig, ekkor igazolta le az olasz Atalanta. A bergamóiaknál képezték őt tovább, a Serie A-bemutatkozásra nem volt esélye, végül az Újpest után lengyel és svájci kitérővel jutott el Oroszországba. Éppen Svájcban, a Luganóban futballozott, amikor Rossi meghívta a válogatottba.
Mindig ide lyukadunk vissza. A magyar labdarúgástól akkor várhatunk el egyértelmű és tartós fejlődést, ha több, nemzetközi szinten is életképes tehetség kerülne fel a felnőttek közé. Amíg ez nem így van, a mindenkori szövetségi kapitány lehetőségei erősen behatároltak.
(Borítókép: MTI/Kovács Tamás)