Nyolc percre állt a magyar válogatott a nem is remélt csodától
Magyar szempontból is futballünnepet hozott 2021, hiszen Budapest volt az Európa-bajnokság egyik házigazdája, s ha kalandos úton jutott is oda, de a magyar válogatott is szerepelhetett a tornán. A csúcspont a világbajnok franciák elleni 1-1 volt, ami után esély nyílt a továbbjutásra, ám a csoda végül elmaradt. Ennél is fájóbb, hogy Marco Rossi csapata az ősszel sokat lerombolt abból, amit előtte felépített, 2021-et ezért mégsem nevezhetjük a siker évének.
Kleinheisler és Schafer müncheni gólöröme után nem jó szembesülni az elbasani nulla ponttal Fotó: Kovács Tamás
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Nyolc perc, és csak a következőt húzzuk ki!
Az lesz a 84., amely nekünk eddig nem kedvezett: a portugálok akkor lőtték az első góljukat. Utána jött az összeomlás, 3-0 lett a vége nekik, csekély vigasz, hogy addig nagyszerűen tartotta magát a magyar válogatott. Most megint ott voltunk, hogy az eredmény remek, az óra pedig ráfordult a 84. percre – tényleg, ha ezt a hatvan másodpercet megússzuk, akkor talán megtörténik a csoda, és…
Hitetlenkedve néztünk egymásra a kollégákkal. A müncheni Olimpiai stadionban az utolsó sorokban húzódik a sajtóhely, ám ennek ellenére áldatlan körülmények között dolgoztunk: odáig befújta a hatalmas szél a zuhogó esőt, takarni kellett a laptopot, nehogy elázzon, de ez volt a legkisebb bajunk. Ott tartottunk, hogy eltelt 83 perc, a magyar válogatott idegenben 2-1-re vezetett Németország ellen, és karnyújtásnyira állt a hatalmas bravúrtól, attól, hogy a francia, portugál, német, magyar csoportból bejusson az Európa-bajnokság kieséses szakaszába!
Ott és akkor nem volt idő belegondolni, mennyire nehéz úton jutott el idáig a csapat. A selejtezőkön leszerepelt, csak Azerbajdzsánt megelőzve a negyedik helyen végzett, ám a Nemzetek Ligájában elért eredményei alapján kapott esélyt a továbbjutásra. A kerülőút két körből állt, az Európa-bajnokság egyéves halasztása miatt 2020 őszén előbb Bulgárián kellett túljutni – ez a 3-1-es szófiai sikerrel meg is lett –, hogy hazai pályán a csapat Izland ellen feltehesse az i-re a pontot. A Covid-járvány miatt üres lelátók előtt elúszni látszott a nagy lehetőség, az ellenfél a 88. percben még vezetett, de akkor Loic Nego bepasszírozta a labdát a kapuba, majd négy perc múlva jött Szoboszlai Dominik felejthetetlen szólója és lövése – többszörösen is a sírból jött vissza, de meglett a hőn áhított Európa-bajnoki részvétel.
Aztán a sors sem bánt kegyesen a magyar válogatottal. Egy kontinensbajnokságon nemigen lehet könnyű csoportban reménykedni a sorsolás előtt, ám ami neki jutott, az több volt mint túlzás: a regnáló világbajnok Franciaország és az Eb-címvédő Portugála mellett megkapta Németországot is – ez úgy is lehetetlen küldetésnek tűnt, hogy az első kettő ellen a Puskás Arénában játszhatott. Persze, ezen sokat töprengeni soha sincs értelme, ráadásul következett az újabb óriási kihívás. Magyarország 1986 óta nem szerepelt világbajnokságon, és tavasszal máris megkezdődtek a selejtezők, az Eb-szereplés előtti várakozás miatt is derűlátó hangulatban.
Gyorsan, hat nap alatt lepergett három meccs, és bizony nemigen tudtuk, örüljünk vagy bosszankodjunk-e. Budapesten kezdtünk a lengyelek ellen, Sallai Roland és Szalai Ádám góljaival már 2-0-ra vezettünk az 52. percben, és tudtuk, ha legyőzzük a legnagyobbnak tűnő vetélytársunkat, közel kerülhetünk a pótselejtezőt érő második helyhez – Angliát mindenki elkönyvelte biztos elsőnek –, ehhez képest nem telt el tíz perc sem, és már 2-2-t mutatott az eredményjelző. Willi Orbán újra vezetést szerzett, ám Robert Lewandowski kiegyenlített, 3-3 lett a vége. San Marino és Andorra legyőzése idegenben – 0-3, 1-4 – kötelező volt, de az utóbbi pirruszi győzelemnek illett be, ugyanis Kalmár Zsolt megsérült.
Kalmár Zsolt hosszú időre kiesett az Andorrában szerzett térdsérülése miatt Fotó: Guillaume Horcajuelo
Ez azért lehetett igen fájdalmas, mert a magyar válogatott az év elején elveszítette legnagyobb ígéretét, Szoboszlai Dominikot, akit Kalmár lett volna hivatott helyettesíteni. Szoboszlai a télen a Salzburgtól az RB Leipzighez szerződött, de makacs lágyéksérülése miatt nem léphetett pályára. Marco Rossi szövetségi kapitány májusban elvitte ugyan a keret ausztriai edzőtáborába, de nem sok időt töltött ott, hamar kiderült, nem tud hasznára lenni a csapatnak, és nem lehet ott az Európa-bajnokságon. Kalmár kiesése tehát tetézte a kapitány gondjait, egyre kevesebb jót ígérve a kontinenstornára. A Ciprus elleni 1-0-s győzelem és az írekkel játszott 0-0 a felkészülést szolgálta, utóbbi inkább azért marad emlékezetes, mert a brit sajtó elsősorban azt emelte ki, hogy a magyar szurkolók kifütyülték a féltérdre ereszkedő ír játékosokat – nem sejtettük, hogy ez egy még bántóbb lejáratókampány felvezetése.
Majd elérkezett 2021. június 15-e: a magyar válogatott Portugália ellen bemutatkozott az Európa-bajnokságon. Varázslatos hangulat Budapesten, a Puskás Arénán kívül és belül egyaránt, a pályán hősies küzdelem, remek védekezés, elhanyagolható támadójáték, és a végzet csak a 84. percben érkezett el: Raphaël Guerreiro betalált a magyar kapuba, kisvártatva Cristiano Ronaldo duplázott, és sima vereség lett a vége. Mindössze négy nap maradt begyógyítani a lelki sebeket, mert máris következtek a világbajnok franciák. Az alapképlet nem változott, a kivitelezés azonban annál inkább: a nagy szívvel harcoló magyar csapat ezúttal bátrabban futballozott, és az első félidő hosszabbításában Sallai Roland és Fiola Attila akciója végén az utóbbi vezetést szerzett. A második félidőben ugyan Antoine Griezmann egyenlített, ám ez az 1-1 kiadós bravúrnak számított, a szurkolók győztesekként ünnepelték a játékosokat.
És ezután következett München, a németek elleni meccs. A több ezer odautazó magyart olykor megalázó módon fogadták a rendőrök, a házigazdák szivárványosra akarták kivilágítani az Allianz Arenát, de az UEFA nem engedte, a média folyamatosan a magyarországi rasszizmusról és kirekesztésről értekezett a nem sokkal korábban elfogadott családvédelmi törvény miatt, az LMBTQ-aktivisták a városban és a stadion környékén demonstráltak és provokálták a magyarokat, egyikük a himnuszunk alatt a pályára is rohant egy szivárványos lobogóval – finoman fogalmazva sem övezte a meccset barátságos hangulat. Szerencsére ez cseppet sem érződött a pályán. Marco Rossi csapata nagyon jól futballozott, Szalai Ádám pompás akció végén szerzett vezetést a 11. percben, és bár Kai Havertz a 66. percben kiegyenlített, az Eb magyar felfedezettje, Schäfer András azonnal visszavette az előnyt, és nagyon közel került a továbbjutás. Ültem az eső áztatta lelátón, és arra gondoltam, történjék bármi, ez a csapat megérdemli a tiszteletet, túlnőtt önmagán, szintet lépett, és amit most felépített, abból csak előbbre léphet.
Honnan is sejthettem volna, hogy az ősszel csaknem az egészet le tudja rombolni? Azt, hogy a vb-selejtezőkön nyomát sem láthatjuk majd az Európa-bajnokságon mutatott szervezett és bátor játéknak, Anglia gond nélkül viszi el 4-0-s győzelmével a három pontot Budapestről, Andorra ellen itthon a lefújásig kell izgulnunk a 2-1-es vezetés megőrzéséért, Albániától pedig mindkétszer szörnyű teljesítményt nyújtva kikapunk, és ezzel a világbajnoki részvétel reménye is szertefoszlik. Igaz, Londonban elérünk egy döntetlent, San Marino ellen nyerünk 4-0-ra, Varsóban 2-1-es győzelemmel zárjuk az évet, de mindez csupán szépségtapasz, a gyakorlatban nem sokat ér. Ráadásul az angolok elleni két meccs után újra és nagy erővel előjönnek a vádak a magyar rasszizmusról, kapjuk a zárt kapus büntetéseket az UEFA-tól és a FIFA-tól…
Akkor és ott, Münchenben még csak az fájhatott, hogy a 84. perc ismét végzetes lett a számunkra, nem sikerült kapott gól nélkül túlélni: Leon Goretzka egy megpattanó lövéssel kiegyenlített, és a 2-2 a németek továbbjutását jelentette. Leforrázva, de büszkén ültünk a júniusi zimankóban, ilyen kevéssel lemaradva a csodáról. Akkor még azt hittük, a derekas helytállás felértékeli a magyar labdarúgást, a magyar futballistákat, nehezen képzeltük volna, hogy a hőseink közül senkire sem csap le rangos klub, mindenki marad ott, ahol volt az Eb előtt. Kétségtelen: a kontinens sajtójától a csapat kapott egy vállveregetést, de az élet ment tovább, és mindenki a folytatásra, a továbbjutottakra figyelt.
Az a nyolc nap, amíg a miénk is lehetett az Európa-bajnokság, kivételes emlék. A válogatott éve viszont olyan lett, mint szokott: tele szép és csúnya momentumokkal, nagy reményekkel, nagy csalódásokkal.
Csak a Fradinak van súlya
Az esztendő végére jutott slusszpoén a magyar klubfutballban: a Ferencváros menesztette a nyáron szerződtetett vezetőedzőjét, Peter Stögert. Az osztrák szakember nehéz örökséget vett át, hiszen elődjével, Szergej Rebrovval a csapat egymás után háromszor is magabiztosan nyerte meg a bajnokságot, bejutott a csapattal először az Európa-liga, majd a Bajnokok Ligája csoportkörébe.
Peter Stöger fél év alatt csak részeredményt tud felmutatni, ám az nem rossz: a Fradi vele is beverekedte magát az Európa-liga csoportkörébe, ott három pontot szerzett a Leverkusen legyőzésével, a téli szünetet pedig a bajnoki tabella élén tölti. Mégis, a klub a váltás mellett döntött, mert a vezetőség úgy érezte, nincs összhang Stöger, a csapat, valamint a szurkolók között, az osztrák tréner utódja a korábbi orosz szövetségi kapitány, Sztanyiszlav Csercseszov lett.
A Ferencváros egyébként a címét megvédve a Bajnokok Ligájának a selejtezőiben indult. Az első körben a koszovói Pristina ellen kettős győzelemmel jutott tovább idegenben 3-1-re, a Groupama Arénában 3-0-ra győzve, és hasonlóan lépett túl a litván Zalgirisen is (3-1, 2-0). Ezután már komoly riválist kapott, a Bajnokok Ligájában is megfordult Slavia Praha ellen hazai pályán 2-0-ra nyert, és mivel Prágában csak 1-0-ra kapott ki, továbbjutott a rájátszásba, ahol a svájci Young Boystól mindkétszer 3-2-es vereséget szenvedett, és így a BL helyett az Európa-ligában szerepelhetett az ősszel. A magyar bajnok roppant nehéz csoportba került a spanyol Sevilla, a német Leverkusen és a skót Celtic társaságában. Az utolsó fordulóig nem sikerült pontot szereznie, akkor azonban már minden lényeges kérdés eldőlt, és a tartalékos Leverkusent sikerült 1-0-ra legyőznie Budapesten, ám ezzel is csak negyedik lett, és befejezte a nemzetközi szereplését.
Az UEFA új sorozatának, az Európa-konferencialigának a selejtezőiben a bajnoki második Puskás Akadémia, a harmadik Mol Fehérvár és a Magyar Kupa-győztes Újpest vehetett részt. Egyikük sem öregbítette a magyar futball dicsőségét, a felcsútiak az első fordulót vették a finn Turku ellen, de a másodikban két vereséggel, 5-0-s összesítéssel elbúcsúztatta a lett Rigas együttese. A Mol Fehérvár eddig sem jutott el, az első körben az örmény Ararat Jerevan 2-1-es összesítéssel kiejtette. Az Újpest a 2. fordulóban csatlakozva a mezőnyhöz 5-2-vel átlépett ugyan a liechtensteini Vaduzon, ám a svájci Baseltől 2-1-re és 4-0-ra kikapott, és kiesett.
Borítókép: Schäfer András öröme a második magyar gól után Münchenben (Fotó: MTI/Kovács Tamás)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.