– Szombaton rosszul lettem, az éjszakát pihenés helyett a mosdóban és az ágyamban hánykolódva töltöttem – árulta el Johannes Hösflot Klaebo a norvég VG nevű lapnak a viadal után. Nevezzük nevén a betegséget: gyomorrontás kínozta.
Azt már Jelena Vjelbe, az orosz sífutószövetség elnöke fedte fel, hogy Klaebo csak azután vállalta az indulást az 50 km-es versenyen, hogy a távot 50-ről 28,4 km-re csökkentették. Úgy is fogalmazhatunk, a norvégok legnagyobb klasszisuk érdekében érveltek a táv megkurtítása mellett, amire hivatalosan a sportolók egészsége érdekében, a pocsék időjárási körülmények miatt került sor.
A Pekingtől északra mintegy 200 km-re fekvő Csangcsiakouban az egész olimpia alatt embert próbálók voltak a feltételek. A hőmérséklet szinte mindig mínusz tíz fok alá süllyedt, amit metsző szél kísért, a sílövőket még a sífutóknál is jobban megviselve. Szombaton a kritikus mínusz 15 fok alatti hőmérsékletet mértek, a korábbiaknál is erősebb szél fújt, ezért vetődött fel, hogy vagy elhalasztják az 50 km-es szabadstílusú számot, vagy lerövidítik.
A zsűri az utóbbi döntést hozta – norvég befolyásra. Klaebón azonban ez sem segített. Már féltávnál leszakadt, a harmadik körben pedig feladta a versenyt.
– Szédültem, elhagyott az erőm, úgy éreztem magam, mintha csak egy csontváz lennék. Ilyen állapotban lehetetlen teljesíteni – magyarázta a fájdalmas döntését.
Persze az is kérdéses, egészségesen mire ment volna, Alekszandr Bolsunov vezérletével az oroszok ugyanis ismét szenzációsan versenyeztek. Noha az első szám, a 30 km-es síatlon után az egyik norvég újságíró alaposan beleszállt az oroszokba – felemlegetve a doppingvádat azt mondta, itt sem lehetnének Pekingben –, az olimpia végéhez közeledve a skandinávok elismerik, ezúttal jobbak voltak az oroszok.
– Gratulálok Bolsunovnak! Ő volt az olimpia királya – írta például Petter Northug, a közelmúlt klasszisa.
Maga Klaebo döntés előtt áll. Még az 50 km előtt adott interjúban azt fejtegette, véget ér egy korszak a pályafutásában.
A norvég klasszis immár ötszörös olimpiai bajnok, ám a 2018-as váltógyőzelmet leszámítva valamennyi aranyérmét sprintben szerezte. Ha igazán korszakos sífutóvá akar avanzsálni, akkor a távolsági számokban is nyernie kell.
Pekingben sprintben és csapatsprintben győzött, ezüstérmet szerzett a váltóval és bronzot 15 km-en. Ennél többet remélt és Norvégia is többre számított.
Borítókép: Johannes Hösflot Klaebo sikerei dacára meggyötörten zárja a pekingi olimpiát (Fotó: VG/Bjorn Steinar Delebekk)