Az erős szél miatt vasárnapról hétfőre kellett halasztani Pekingben a férfiak lesiklását. Világversenyeken egy-egy ilyen csúszás nem ritka az alpesisí-programban, és jó hír, hogy meglett az eredménye: hétfőn valóban reális körülmények között versenyezhettek a sízők.
Az olimpiai bajnok Beat Feuz lett, aki a legutóbbi négy idényben megnyerte a szakági világkupát. Ötkarikás aranyérme viszont még nem volt a svájcinak, Phjongcshangból egy-egy ezüst- és bronzéremmel távozhatott.
Feuz megkoronázása ráadásul stílszerű lett, a pekingi olimpiai pályán 110,6 km/h-s átlagsebességgel száguldott le, amivel megdöntötte a francia Antoine Dénériaz 2006-os ötkarikás csúcsát (109,2). A célba érkezéskor pedig Feuz honfitársa, Didier Cuche híres ünneplését mutatta be, aki szintén a lesiklás királyának számított korábban, ám őt olimpiai arannyal sosem koronázták meg.
– Tökéletes volt az időjárás, nem volt szél. Az álmom valóra vált, elképzelni sem tudok szebbet annál, hogy az olimpiai arannyal a nyakamban utazhatok haza. Kedden még elindulok szuperóriás-műlesiklásban, aztán már repülök is haza, hogy megöleljem a családomat – örvendezett Feuz. A bajnokot párja és két kislánya várja Svájcban, Beat Feuz pénteken reményei szerint már velük ünnepelheti az aranyérmet és a harmincötödik születésnapját.
A régi sebességcsúcsot túlszárnyalta a második helyezett Johan Clarey is, akinek így is jutott rekord. Negyvenegy évesen a valaha volt legidősebb olimpiai érmes lett alpesi síben. Hogy mekkora teljesítmény az övé, azt mutatja, hogy a korábbi csúcstartó Bode Miller harminchat évesen tudott a dobogóra állni 2014-ben, Szocsiban.
– Akár húszéves az ember, akár negyvenegy, az olimpiai érem hihetetlen érzés – szögezte le a francia Clarey, aki szerint a tapasztalat segített neki. – A halasztás és a körülmények miatt jól jött ma a rutin, ez látszik a dobogón is. Nekem sem volt hátrány, hogy már a negyedik olimpiámon versenyezhettem.
Igaz, a korábbi háromról Clarey-nek egy tizennyolcadik pozíció volt a legjobbja…