A negyvenkilenc versenyszám közül tizenöt érmeit csak az utolsó két napon, szombaton és vasárnap – magyar idő szerint vasárnap és hétfőn – osztják ki az egyesült államokbeli Eugene-ben.
Ráadásul valamennyiben kétszer.
A negyvenkilenc versenyszám közül tizenöt érmeit csak az utolsó két napon, szombaton és vasárnap – magyar idő szerint vasárnap és hétfőn – osztják ki az egyesült államokbeli Eugene-ben.
Ráadásul valamennyiben kétszer.
Az idei atlétikai világbajnokság különleges újítása, hogy a dobogós helyen zárt versenyzők már a hagyományos, ünnepélyes díjátadó ceremónia előtt, percekkel a versenyszámuk befejezése után megkapják nyakukba az érmet. A gyakorlat nem áll távol az atlétikától, a Gyémánt Liga-versenyen is rendre gyorsan odalép egy önkéntes a győzteshez a neki járó virágcsokorral. Persze ez szülhet kellemetlen helyzeteket: ha az önkéntes túl lelkes, a hivatalos célfotó előtt akár a tévesen elsőnek hitt sportolónak adhatja át a díjat, tíz éve pedig Oslóban a virágcsokrot kézbesítő lányt szinte elütötte a cél után is még gyorsan közlekedő Usain Bolt.
A hasonló kellemetlen szituációkat eddig sikerült elkerülni Eugene-ben, bár a futóóra megdöbbentően pontatlan a világbajnokságon, az időeredmény-korrekció után olykor öt-hat századmásodpercet is változott atléták időeredménye az elsőként kiírthoz képest, az érmek átadóit minden bizonnyal óvták az elsietett döntéshozataltól.
Sokaknak az ezüst- vagy a bronzérem is nagy siker a világbajnokságon, ugyanakkor az 1500 méter olimpiai bajnoka, Jakob Ingebrigtsen meg sem próbált jó képet vágni a sebtében megkapott vb-ezüsthöz, a távolugrás döntőjét sokáig uraló, de az aranyat az utolsó sorozatban elveszítő Miltiadisz Tentoglu pedig lényegében azonnal ki is tépte a nyakából a számára nem eléggé csillogó medált.
Más okból volt nehézkes az éremátadás Norah Jeruto esetében: a kenyai születésű, de 3000 méter akadályfutásban Kazahsztán történetének első atlétikai vb-aranyát begyűjtő futónő ugyanis már a vizesárokban is megfürdött, mire óriási ünneplése közepette utolérte valaki, hogy nagy nehezen a nyakába akassza a versenycsúccsal kiérdemelt medált.
Ugyanennek a versenyszámnak a férfidöntőjében az akadályfutást kissé átértelmezte egy operatőr, aki a futópályáról vett egy másik eseményt. A kamerást mind a tizenöt futó kikerülte, így az eset versenyt befolyásoló baki helyett megmaradt mókás jelenetnek.
Sokkal nagyobb bosszúságokat okozott a rajtszabály. Úgy tűnik, a sprinterek közül néhányan már túl jól startolnak, több atlétát is kizártak hibás rajt miatt, amiért néhány ezredmásodperccel a lehető legjobbként megállapított egytizedes reakcióhatárnál gyorsabban indultak el a startpisztoly eldördülését követően. A legrosszabbul talán az amerikai Devon Allen járt, akinek a 0,099 másodperces reakcióideje kizárást ért a 110 méteres gátfutás döntőjében.
Az elődöntőben a 0,101 másodperces startja még teljesen rendben volt, formája alapján szinte biztosan érmes lett volna. Az emberi teljesítőképesség határának kitolására építő sportágban ez a korlátozás már nem állja meg a helyét.
Annyira legalább rugalmasak lehettek a versenybírók, hogy amikor a 200 méteres előfutamban a kanadai Aaron Brown elindulás helyett lényegében hasra esett a hibásan rögzített rajtgép miatt, visszalőtték a startot, Brown pedig végül el is jutott a fináléig. A reakcióidő meghatározása persze nem a budapesti szervezők felelőssége lesz a jövő évi vb előtt, az egyes kritikák által túl elnyújtottnak ítélt időrend pedig biztosan nem változik jelentősen, jövőre is tíz napon át tart a világbajnokság, bár talán az egyes számokat jobban el lehet majd osztani ezeken a versenynapokon.
Két probléma egyértelműen a helyszínhez köthető: sokan vízumproblémák miatt nem vagy csak későn jutottak el a világbajnokság helyszínére. A britek Eb-ezüstérmes hosszútávfutója, Chris Thompson és a kenyaiak korábbi Afrika-bajnoka, Sheila Chepkirui is ilyen okból maradt le a vb-ről. A szintén kenyai Ferdinand Omanyala is lemondott már a szereplésről, aztán az utolsó pillanatban kapta meg mégis a vízumot, így néhány órával a 100 méteres előfutama előtt leszállhatott az Egyesült Államokban. A végül elődöntőig jutott Omanyala volt az egyetlen sprinter, aki idén legyőzte a későbbi világbajnok Fred Kerley-t, így az ő esete összeesküvés-elméleteknek is alapjául szolgált.
Hiába vártak azonban söprést a királyszámban a hazaiak, így sem telt ház előtt vált valóra ez az amerikai álom. A Hayward Field eddig egyetlen versenynapon sem telt meg, pedig a 12 650 férőhelyes stadion nem tekinthető gigalétesítménynek. Budapest sokkal nehezebb feladatra vállalkozik, a vb idején negyvenezer fő fér majd be az új arénába.
Az atlétika fellegvárának számító Egyesült Államok első vb-rendezése tehát nem elégít ki minden igényt, ugyanakkor a hazaiak az eredményeiket ünnepelhetik, fölényesen vezetik az éremtáblázatot. Erre Magyarországnak rendezőként sem lesz esélye, de talán azzal is beérnénk, ha Budapesten megszületne a sportág első magyar szabad téri világbajnoki aranyérme.
Borítókép: A királyszámos triplázás az érmekkel ünnepelhették az amerikaiak (Fotó: KMSP via AFP/Hervio Jean-Marie)
Olaszország legyőzése mellett török siker is kell Izlandon az Európa-bajnoki részvételhez.
A magyar válogatott támadó góllal vette ki a részét csapata, a Philadelphia Union 4–2-es idegenbeli sikeréből az Orlando City ellen.
Akinek bizonyítási lehetőséget ad az ír szakember, attól elvárja, hogy a lelkét kitegye a csapatért.
A Manchester City–Liverpool rangadón az egyiptomi labdarúgás jelenlegi két legjobb játékosa is farkasszemet néz majd.
Puzsér pedofilbotránya: a Magyar Hang és noÁr néma maradt, Vona nem tett lakatot a szájára
Áttörés a gazdaságban: jön Európa legnagyobb adócsökkentése
Feketébe borult a világ: elhunyt a Dallas sorozat sztárja
Fellélegezhet Zelenszkij: meg sem állt Kijevig a német vezérkari főnök, hogy közölje velük a jó hírt
Újabb milliomosa van Magyarországnak: mutatjuk a lottó nyerőszámait, valaki sokat kaszált
Anyák adómentessége: megmutatjuk, mit jelent Orbán Viktor bejelentése a családoknak – ez világszenzáció
Slot elszólhatta magát, mi lesz Szoboszlai szerepe ma a Manchester City ellen + videó
Csoportdöntő előtt a címvédő Győri ETO a női kézilabda Bajnokok Ligájában
Szoboszlai Dominikék ezt megköszönhetik a West Ham Unitednek!
Erdő Péter bíborost is a pápa-esélyes bíborosok közé sorolják
Oszló holttestet találtak egy Teréz körúti lakásban
Nagy Ferónak csak egyetlen kérdése maradt Orbán Viktor beszéde után
Olaszország legyőzése mellett török siker is kell Izlandon az Európa-bajnoki részvételhez.
A magyar válogatott támadó góllal vette ki a részét csapata, a Philadelphia Union 4–2-es idegenbeli sikeréből az Orlando City ellen.
Akinek bizonyítási lehetőséget ad az ír szakember, attól elvárja, hogy a lelkét kitegye a csapatért.
A Manchester City–Liverpool rangadón az egyiptomi labdarúgás jelenlegi két legjobb játékosa is farkasszemet néz majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.