Az amerikaiak nem minden téren tették magasra a lécet

A kilenc óra időeltolódás miatt nehéz követni Magyarországról az idei atlétikai világbajnokságot, a legizgalmasabb események néhány kivételtől eltekintve hazai idő szerint a kora hajnali órákban zajlanak. Jövőre ilyen problémánk nem lesz, hiszen 2023-ban Budapest lesz a vb házigazdája. Már csak ezt szem előtt tartva is érdemes áttekinteni az idei esemény érdekességeit – ezúttal nem a legnagyobb sztárokra koncentrálva.

2022. 07. 23. 7:56
WORLD ATHLETICS CHAMPIONSHIPS OREGON 22 - DAY 2
WORLD ATHLETICS CHAMPIONSHIPS OREGON 2022 Fotó: KMSP via AFP/HERVIO JEAN-MARIE
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A negyvenkilenc versenyszám közül tizenöt érmeit csak az utolsó két napon, szombaton és vasárnap – magyar idő szerint vasárnap és hétfőn – osztják ki az egyesült államokbeli Eugene-ben.

Ráadásul valamennyiben kétszer.

Az idei atlétikai világbajnokság különleges újítása, hogy a dobogós helyen zárt versenyzők már a hagyományos, ünnepélyes díjátadó ceremónia előtt, percekkel a versenyszámuk befejezése után megkapják nyakukba az érmet. A gyakorlat nem áll távol az atlétikától, a Gyémánt Liga-versenyen is rendre gyorsan odalép egy önkéntes a győzteshez a neki járó virágcsokorral. Persze ez szülhet kellemetlen helyzeteket: ha az önkéntes túl lelkes, a hivatalos célfotó előtt akár a tévesen elsőnek hitt sportolónak adhatja át a díjat, tíz éve pedig Oslóban a virágcsokrot kézbesítő lányt szinte elütötte a cél után is még gyorsan közlekedő Usain Bolt.

A hasonló kellemetlen szituációkat eddig sikerült elkerülni Eugene-ben, bár a futóóra megdöbbentően pontatlan a világbajnokságon, az időeredmény-korrekció után olykor öt-hat századmásodpercet is változott atléták időeredménye az elsőként kiírthoz képest, az érmek átadóit minden bizonnyal óvták az elsietett döntéshozataltól.

Sokaknak az ezüst- vagy a bronzérem is nagy siker a világbajnokságon, ugyanakkor az 1500 méter olimpiai bajnoka, Jakob Ingebrigtsen meg sem próbált jó képet vágni a sebtében megkapott vb-ezüsthöz, a távolugrás döntőjét ­sokáig uraló, de az aranyat az utolsó sorozatban elveszítő Miltiadisz Tentoglu pedig lényegében azonnal ki is tépte a nyakából a számára nem eléggé csillogó medált.

Más okból volt nehézkes az éremátadás Norah Jeruto esetében: a kenyai születésű, de 3000 méter akadályfutásban Kazahsztán történetének első atlétikai vb-aranyát begyűjtő futónő ugyanis már a vizesárokban is megfürdött, mire óriási ünneplése közepette utolérte valaki, hogy nagy nehezen a nyakába akassza a versenycsúccsal kiérdemelt medált.

Ugyanennek a versenyszámnak a férfidöntőjében az akadályfutást kissé átértelmezte egy operatőr, aki a futópályáról vett egy másik eseményt. A kamerást mind a tizenöt futó kikerülte, így az eset versenyt befolyásoló baki helyett megmaradt mókás jelenetnek.

Sokkal nagyobb bosszúságokat okozott a rajtszabály. Úgy tűnik, a sprinterek közül néhányan már túl jól startolnak, több atlétát is kizártak hibás rajt miatt, ­amiért néhány ezredmásodperccel a lehető legjobbként megállapított egytizedes reakcióhatárnál gyorsabban indultak el a startpisztoly eldördülését követően. A legrosszabbul talán az amerikai Devon Allen járt, akinek a 0,099 másodperces reakcióideje kizárást ért a 110 méteres gátfutás döntőjében.

Az elődöntőben a 0,101 másodperces startja még teljesen rendben volt, formája alapján szinte biztosan érmes lett volna. Az emberi teljesítőképesség határának kitolására építő sportágban ez a korlátozás már nem állja meg a helyét.

Annyira legalább rugalmasak lehettek a versenybírók, hogy amikor a 200 méteres előfutamban a kanadai Aaron Brown elindulás helyett lényegében hasra esett a hibásan rögzített rajtgép miatt, visszalőtték a startot, Brown pedig végül el is jutott a fináléig. A reakcióidő meghatározása persze nem a budapesti szervezők felelőssége lesz a jövő évi vb előtt, az egyes kritikák által túl elnyújtottnak ítélt időrend pedig biztosan nem változik jelentősen, jövőre is tíz napon át tart a világbajnokság, bár talán az egyes számokat jobban el lehet majd osztani ezeken a versenynapokon.

Két probléma egyértelműen a helyszínhez köthető: sokan vízumproblémák miatt nem vagy csak későn jutottak el a világbajnokság helyszínére. A britek Eb-ezüstérmes hosszútávfutója, Chris Thompson és a kenyaiak korábbi Afrika-bajnoka, Sheila Chepkirui is ilyen okból maradt le a vb-ről. A szintén kenyai Ferdinand Omanyala is lemondott már a szereplésről, aztán az utolsó pillanatban kapta meg mégis a vízumot, így néhány órával a 100 méteres előfutama előtt leszállhatott az Egyesült Államokban. A végül elődöntőig jutott Omanyala volt az egyetlen sprinter, aki idén legyőzte a későbbi világbajnok Fred ­Kerley-t, így az ő esete összeesküvés-elméleteknek is alapjául szolgált.

Hiába vártak azonban söprést a királyszámban a hazaiak, így sem telt ház előtt vált valóra ez az amerikai álom. A Hayward Field eddig egyetlen versenynapon sem telt meg, pedig a ­12 650 férőhelyes stadion nem tekinthető gigalétesítménynek. Budapest sokkal nehezebb feladatra vállalkozik, a vb idején negyvenezer fő fér majd be az új arénába.

Az atlétika fellegvárának számító Egyesült Államok első vb-rendezése tehát nem elégít ki minden igényt, ugyanakkor a hazaiak az eredményeiket ünnepelhetik, fölényesen vezetik az éremtáblázatot. Erre Magyarországnak rendezőként sem lesz esélye, de talán azzal is beérnénk, ha Budapesten megszületne a sportág első magyar szabad téri világbajnoki aranyérme.

Borítókép: A királyszámos triplázás az érmekkel ünnepelhették az amerikaiak (Fotó: KMSP via AFP/Hervio Jean-Marie)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.