Az egyesült államokbeli Birminghamben 110 ország 3600 sportolója versenyez az előttünk álló tíz nap alatt, ami rekordnak számít a játékok történetében. A programban jellemzőn nem olimpiai sportágak, illteve olimpai sportágak olyan versenyszámai szerepelnek, amelyek nincsenek az ötkarikás műsorban. Mint például kajak-kanuban a maratonai szakág számai. A Protective Stadionban megrendezett nyitóceremónián a magyar csapat zászlaját Hidi Balázs versenytáncos vitte. A legnagyobb ováció az amerikaiak fogadtatásán kívül az ukrán csapat bevonulását kísérte.
A 11. világjátékokat Randall L. Woodfin, Birmingham polgármestere nyitotta meg, a stadionban pedig felhúzták az amerikai mellett a világjátékok lobogóját és az olimpiai zászlót is.
Az amerikaiak megadták a módját a megnyitónak.
A megnyitó után, Mészáros János, a Nemzeti Versenysport Szövetség (NVESZ) elnöke, a magyar delegációvezető elmondta, hogy az egész sporttársadalom nagyon várta már ezt a megnyitót.
– Az olimpiához hasonlóan a világjátékokra is plusz egy évet kellett várni. Felkészült magyar csapat érkezett Birminghambe – mondta az elnök, aki Reinhardt Ákossal, az NVESZ felügyelő bizottságának tagjával, a sportállamtitkárság főosztályvezetőjével nézte végig a megnyitót.
Birminghamban Magyarországot 17 sportágban 59 sportoló képviseli. Sportolóink a legutóbbi, 2017-ben rendezett wroclawi eseményen 13 sportágban 60 fővel képviseltették magukat, s hat arany-, négy ezüst- és négy bronzéremmel az éremtáblázat 11. helyén végeztek. A pénteki első versenynapon görkorcsolyában, karatéban, táncsportban, valamint uszonyos- és búvárúszásban lesz magyar induló, köztük Senánszky Petra, aki Wroclawban két aranyérmet nyert uszonyos úszásban, melyben 14-szeres világbajnok. A júniusban a budapesti vizes világbajnokságon a 4x100 méteres gyorsváltóval döntős, egyéniben 50 méter gyorson 11. versenyző ráadásul két sportágban indul, mivel életmentésben is érdekelt lesz.
A világjátékokon több magyar olimpikon is részt vesz, mások mellett az életmentő versenyeken a medencés úszásban friss világbajnoki negyedik Szabó Szebasztián és az Európa-bajnok Jakabos Zsuzsanna, „ötkarikás szemüveggel” azonban a legnagyobb névnek a karatés Hárspataki Gábor számít, aki tavaly a tokiói nyári játékokon bronzérmet nyert. A karate a 2024-es olimpián azonban már nem lesz műsoron.