A német válogatott nagy változáson esett át a tavalyi Európa-bajnokság óta, lecserélték a kormányost, így a 2006-os vb óta először nem Joachim Löw irányít a pálya mellől a világ legjelentősebb futballtornáján. A helyére Hansi Flick került, aki ha győzelemre viszi Katarban a nemzeti csapatot, olyan bravúrt ér el, ami német szövetségi kapitánynak legutóbb az 1980-as Eb-n sikerült, amikor Jupp Derwall első nekifutásra világversenyt nyert. Persze Flicknek nem idegen ez a szerep. Mielőtt 2019-ben kinevezték volna a Bayern München vezetőedzőjének, másfél évtizeden keresztül sportigazgatóként vagy másodedzőként tevékenykedett különböző kluboknál. A bajorok bedobták őt a mély vízbe, a Flick vezette csapat első évében meseszerű teljesítménnyel mindössze öt tétmeccset veszített, miközben hat trófeával bővítették a klub gyűjteményét.
A Nationalelfnek ezúttal csak egy kupát kellene elhódítania. Ez legutóbb 2014-ben jött össze nekik, a 2018-as vb-n viszont címvédőként csúnyán megégtek, a Svédország, Mexikó, Dél-Korea részvételével halálcsoportnak nemigen nevezhető négyes utolsó helyén végeztek. Ez volt a szégyenfoltja a németek egyébként lenyűgöző eredménysorának a XXI. században, figyelembe véve, hogy 2002-től minden világbajnokságon szereztek valamilyen érmet.
A csorbát a tavalyi Eb-n sem sikerült kiköszörülniük, mert bár a csoportkört legalább túlélték, a nyolcaddöntőben elvéreztek Angliával szemben. Flick irányítása alatt azóta felemás teljesítményt nyújtanak: a vb-kvalifikációs csoportjukat tíz meccsből kilencet megnyerve tudták le, a Nemzetek Ligájában viszont a győzelmek helyett inkább a döntetleneket gyűjtötték, így Olaszország és Magyarország mögött harmadikként végeztek. A vb-n megmutathatják, a kettő közül melyik a valódi arcuk.
Marco Reus ezúttal sem segítheti a német válogatottat. A világ legszerencsétlenebb futballistájaként számontartott játékos a 2014-es vb-t és a 2016-os Eb-t is sérülés miatt hagyta ki, az ominózus 2018-as vb-n ott volt, de kellemes emlékei nem igazán lehetnek. A 2021-es Eb-n való szereplésről ő maga mondott le, idén szeptemberben pedig újra megsérült, azóta több meccset hagyott ki, mint amin részt vett, így a vb-ről is lemarad. A szintén egészségi problémákkal küzdő Timo Werner hiányát is megérezheti a négyszeres világbajnok, aki a Nemzetek Ligájában négy alkalommal volt a kezdőcsapat tagja, és azokon két gólt és két gólpasszt termelt. Mellettük Mats Hummels és Robin Gosens Flick döntése miatt nem utazik Katarba, a szövetségi kapitány ugyanakkor Reus egykori klubtársának, Mario Götzének bizalmat szavazott. A 30 éves középpályás a nyáron igazolt az Eintracht Frankfurthoz, amelynek alapembere lett, de arra feltehetően kevesen számítottak, hogy öt év kihagyás után újra magára húzhatja a nemzeti csapat mezét. A legtöbb játékost a Bayern München adja a válogatottba, szám szerint hetet ( Serge Gnabry, Leon Goretzka, Joshua Kimmich, Thomas Müller, Jamal Musiala, Manuel Neuer és Leroy Sané). Ez magában garancia lehetne a sikerre, amihez viszont kiegyensúlyozottabb teljesítményre is szükség lenne.
A spanyolok gólínségben szenvednek
Spanyolország sem lehetett büszke a 2018-as vb-n elért eredményére. Portugáliát megelőzve csoportelsőként jutottak a kieséses szakaszba, de a nyolcaddöntőben nem tudtak mit kezdeni a házigazda Oroszországgal. Mentségükre legyen mondva, hogy a válogatott körül nagy volt a káosz, hiszen a világbajnokság kezdete előtt egy nappal rúgták ki Julen Lopetegui szövetségi kapitányt. Azóta Fernando Hierro és Robert Moreno is lehetőséget kapott, de a Spanyol Labdarúgó-szövetség végül Luis Enrique mellett tette le a voksát. Az 52 éves edző irányítása alatt igyekszik visszahozni az „aranyos” éveket (2008-ban és 2012-ben Eb-t, 2010-ben vb-t nyertek). Enrique látszólag jó irányba terelgeti az övéit, a legutóbbi Európa-bajnokságon bronzérmet szereztek, a Nemzetek Ligájában pedig kétszer is a legjobb négy közé jutottak, az útjuk során a legutóbbi tíz mérkőzésükből hetet megnyertek.
A jó szereplés ellenére a gólszerzéssel hadilábon állnak a spanyolok, egyelőre nem sikerült betölteni a David Villa visszavonulásával keletkezett űrt. A nyolc vb-selejtezőn elért négy góljával Ferran Torres volt a válogatott legeredményesebb támadója, de összesen csak tizenötször találtak be az ibériaiak, ez pedig a csoportgyőztesek közül Svájccal karöltve a legszerényebb teljesítmény.
A csoportelsők szerzett góljainak száma a vb-selejtezőkön Anglia (I csoport, 10 mérkőzés): 39 |
Luis Enrique a tapasztalt rókák helyett (főleg barcelonai) fiatalokat nevezett a vb-keretbe. Gavi és Pedri bevetése lendületet adhat a középpályán, de a 20 éves szélső, Ansu Fati sebességének is hasznát vehetik. A válogatottsági rekorder és védőlegenda Sergio Ramos, Marcos Alonso, David de Gea és Thiago Alcantara kimaradt, a 2010-ben világbajnoki címet szerzett csapatból mindössze Sergio Busquets kapott meghívót.
Akiknek nincs vesztenivalójuk
Habár két nagyágyú is jelen van az E csoportban, a többieket sem lehet leírni. Japán válogatottja zsinórban hetedszer kvalifikálta magát a vb-re, és a sorminta alapján ezúttal a csoportkörben kellene búcsúzniuk, mivel esetükben egy nyolcaddöntőbe jutást mindig egy, az első szakaszban való kiesés követ. A 2018-as vb-n Szenegált és Lengyelországot is megelőzve jutottak a nyolcaddöntőbe, ahol alaposan megnehezítették a későbbi bronzérmes belgák dolgát. Kétgólos hátrányt kellett ledolgozniuk Eden Hazardéknak, és végül csak a 94. percben szerezték meg a győztes gólt. A jelenlegi japán keretet sem nevesincs játékosok alkotják, közülük tizenhárman Európa valamely topligájában rúgják a bőrt, talán borsot törhetnek a két gigász orra alá.
Az összes csoportot figyelembe véve idén sokan Costa Ricának adják a legkevesebb esélyt a továbbjutásra. Így volt ez persze 2014-ben is, amikor a közép-amerikaiak óriási meglepetést okozva Uruguayt, Olaszországot és Angliát is maguk mögé utasítva lettek nyolcaddöntősök. A legjobb tizenhat között Görögországot intézték el, majd a negyeddöntőben Hollandia állta útjukat, igaz, csak büntetőpárbaj után tudták legyőzni Costa Ricát. A 2018-as viadalon Brazília, Svájc és Szerbia mögött végezve már a csoportkörben kiestek. Most is ez a valószínűbb forgatókönyv, ám az elismerésre méltó, hogy Keylor Navasék immáron zsinórban harmadik világbajnokságukon szerepelnek.
Labdarúgó-világbajnokság, E csoport, menetrend 1. forduló 2. forduló 3. forduló |
Olvassa el korábbi csoportbemutatóinkat is: A csoport, B csoport, C csoport, D csoport.
Borítókép: Joachim Löw (balra) ment, Mario Götze maradt (Fotó: MTI/EPA/Srdjan Suki)