Fogást találni a dánokon lehetetlen, a kevés kivételtől eltekintve a német Bundesligában tempókézilabdázó játékosai klasszisok, évek óta az elit tagjai, a Bajnokok Ligájában szerepelnek. Niklas és az ikertestvére, Magnus Landin a Kiellel nyert BL-t, a Flensburgban öt, a Rhein Neckar Lövenben három, köztük a tavalyi Eb-n berobbant jobbátlövő, Mathias Gidsel játszik.
A hazai bajnokságból, a GOG-ból érkező irányító, a 21 éves Simon Pytlick az idei vb kellemes meglepetése. Mikkel Hansen nem az, a PSG korábbi, az Aalborg jelenlegi játékosa állócsillag. Ő nem ma kezdtem, a magyar válogatott csapatvezetője, Nagy László ellen is játszott egykor.
Például a 2017-es vb-n. Az a meccs arról volt nevezetes, hogy a magyar válogatott hatalmas meglepetésre legyőzte Dániát, ez volt a skandinávok mindez idáig utolsó veresége a világbajnokságokon. Hansen hiába dobott nyolc gólt Mikler Roland kapujába,a jelenleg is a magyar válogatott irányítójaként játszó Lékai Máté négy góllal járult hozzá a 2016-os olimpia győztese elleni 27-25-ös magyar győzelemhez a franciaországi vb nyolcaddöntőjében.
Van még egy kapaszkodó, egy 2020-as emlék Malmőből: a Lékait, Bodót és Ancsint sérülés miatt nélkülöző, tartalékos magyar válogatott 24-24-es döntetlent ért el Dánia ellen az Európa-bajnokság csoportmérkőzésén, majd Izlandot is legyőzte, és ennek köszönhetően a csoportja élén végzett. Az idén és három éve is aktív magyar kerettagok közül Szita Zoltán volt a legeredményesebb, öt gólt szerzett.
A közelmúlt két biztató eredményét leszámítva nincsen sok sikerélményünk Dániával szemben, idén is bravúr kellene a győzelemhez. Az Egyiptom elleni rohanó játékukat látva ez nem lesz egyszerű. Amennyiben a magyar válogatott sikerrel abszolválná a negyeddöntőt, a Spanyolország–Norvégia mérkőzés győztesével találkozik. A mérkőzés helyszíne még nem ismert: attól függ, hogy a házigazda Svédország hogyan teljesít Egyiptom ellen. Ha továbbjut, maradhat Stockholmban, és akkor a magyar válogatott Gdanskban lenne kénytelen lejátszani a vb-elődöntőt. Ha Svédország alulmarad az Afrika-bajnokkal szemben, akkor Chema Rodríguez csapata maradhatna Stockholmban.
A szerdai negyeddöntők párosítása:
Svédország–Egyiptom, Stockholm 18.00
Franciaország–Németország, Gdansk 18.00
Dánia–Magyarország, Stockholm 20.30
Norvégia–Spanyolország, Gdansk 20.30
Hogyan juthatunk el az olimpiára?
A világbajnokságon a legjobb nyolc közé jutott csapatok részt vehetnek a jövő évi olimpiai selejtezőn. A párizsi olimpia kézilabdatornáján 12 csapat szerepel.
Franciaország rendezőként biztosan részt vesz a párizsi játékokon, és az is biztos, amit már korábban is tudtunk a „kvótaharcról”, azaz egy-egy csapat kijut az idei vb-ről, a jövő januári Európa-bajnokságról, a pánamerikai játékokról, az Afrika-bajnokságról és az ázsiai selejtezőből.
A maradék hat helyre három, egyenként négycsapatos tornáról jut ki két-két válogatott 2024 márciusában.
Jelenleg ez a hivatalos felállás:
1-es csoport: A világbajnokság 2. helyezettje, a világbajnokság 7. helyezettje, a világbajnokságon harmadik legjobban szereplő kontinens olimpiai kvalifikációs versenyéről érkező csapat, a világbajnokságon negyedik legjobban szereplő kontinens olimpiai kvalifikációs versenyéről érkező csapat.
2-es csoport: A világbajnokság 3. helyezettje, a világbajnokság 6. helyezettje, a jövő évi Eb ezüstérmese, a világbajnokságon második legjobban szereplő kontinens olimpiai kvalifikációs versenyéről érkező első csapat.
3-as csoport: A világbajnokság 4. helyezettje, a világbajnokság 5. helyezettje, a jövő évi Európa-bajnokságról elsőként érkező csapat, a világbajnokságon második legjobban szereplő kontinens olimpiai kvalifikációs versenyéről érkező második csapat.
De ez nincs kőbe vésve, lehetnek még komoly változások. Kezdjük rögtön azzal, hogy az olimpia rendezője, Franciaország legjobb nyolcba jutásával a vb-7. helyezettje helyett a vb-8. helyezettje kerül be az 1-es csoportba. És ha a párizsi olimpia házigazdája vb-döntőt játszik, az 1. selejtezős csoportba a vb-3. és a vb-8. csapat kerül.
Ez azért érdekes, mert az 1-es csoportba egy-egy ázsiai és észak- vagy dél-amerikai csapat kerül, a 2-es és a 3-as csoportba a két vb-ről érkező válogatott mellé egy-egy európai és afrikai válogatott jut. Tehát európai csapatoknak az 1. csoport lehet a legkedvezőbb a selejtezőtornán.