Mbappé és Haaland egyelőre a „Lúzer FC-ben” tör gólkirályi címre
Kik lőtték a legtöbb gólt a Bajnokok Ligájában anélkül, hogy legalább egyszer megszerezték volna az aranyérmet a legrangosabb európai kupában? A „sok hűhó a semmiért” címet viselő rangsor élén Ruud van Nistelrooy áll, közvetlenül mögötte a BL-lel elátkozott Zlatan Ibrahimovic tolakodik, de a jelen legnagyobb sztárjai közül Kylian Mbappé és Erling Haaland is ott van az élmezőnyben a listán, amelyről szívesen leiratkoznának. Íme a „BL-lúzerek” legjobb góllövői.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Ruud van Nistelrooy – 56 gól
Volt gólkirály a holland, az angol és a spanyol élvonalban is. Sztár volt a PSV Eindhovenben, a Manchester Unitedben és a Real Madridban is, ráadásul a Bajnokok Ligájában szerepelt fénykora mindhárom klubjával. Mi több, a BL-ben is volt gólkirály – háromszor is, 2003-ban 12 góllal, ez volt az egy idényen beüli rekordja.
De Van Nistelrooy valahogy mindig rosszkor volt a rossz helyen. A Manchester United az érkezése előtt és a távozása után nem sokkal, 1999-ben és 2008-ban nyerte meg a legrangosabb európai kupát, a Real Madrid pedig éppen a 12 éves BL-aranyböjtje közepén járt abban a négy évben, amikor ott futballozott.
Zlatan Ibrahimovic – 48 gól
Már elkönyveltük, hogy Ibrahimovic minden idők egyik legjobb csatára, aki sosem nyert Bajnokok Ligáját, de esetében jobb vigyázni az ilyen kijelentésekkel. Hiába ment el levezetni az Egyesült Államokba, 2020-ban visszatért az AC Milanhoz, amelyet tavaly olasz bajnoki címig vezetett. Szóval ki tudja, milyen meglepetéseket tartogat még?
Annyi biztos, hogy idén sem emeli magasba a BL-trófeát, mert bár a Milan a nyolcaddöntő első meccsén 1-0-ra legyőzte a Tottenhamet, a 41 éves svéd csatár a sérülése miatt egy meccsen sem játszott az idényben, és a BL-ben már nem is fog, mert nem nevezték az egyenes kieséses szakaszra. Ibrahimovic nagy aranyesélye azonban nem most, hanem 2009-ben úszott el, amikor a BL-címvédő Barcelonához igazolt, erre volt klubja, az Inter lett a BL-győztes az új évadban.
Van két európai kupagyőzelme, 2010-ben még az Atletico Madriddal gyűrte le a Gera Zoltánnal felállt Fulhamet az Európa-ligában, majd a Szuperkupán a BL-győztes Inter ellen is győzelmet ünnepelt, ráadásul mindkét fináléban gólt szerzett. Aztán a Manchester Citybe igazolt, amelyben Agüero klublegenda lett, az együttes gólrekordere 260 találattal, amiből 41 a BL-ben jött össze, de az arany hiányzik neki. 2021 decemberében a Barcelonából vonult vissza szívprobléma miatt.
A Bayern München elleni keddi BL-nyolcaddöntőn úgy várták a PSG szurkolói, mint Messi helyett is Messiást. Mbappé a sérülése miatt csak a kispadon kezdett, aztán amikor 1-0-s hátrányban pályára lépett, rögvest megváltozott a meccs képe, és lőtt is egy gólt, ám les miatt érvénytelenítették.
Ez lett volna Mbappé 41. BL-gólja, amivel Agüerót befogva fellépett volna a képzeletbeli dobogóra. A francia sztár eddig sem a Monacóval, sem a PSG-vel nem ért fel a csúcsra, 2020-ból egy ezüstje van, és valószínűleg el kellene hagynia Franciaországot ahhoz, hogy BL-t nyerjen. Ezt tavaly a Real Madrid kedvéért nem tette meg, de még mindig csak 24 éves, van ideje.
Edinson Cavani – 35 gól
Mindig is az volt az érzésünk, hogy Cavani mostohagyerek volt a PSG-nél, hiszen az érkezésekor Ibrahimovic, később meg Neymar árnyékéban kellett élnie, miközben folyamatosan bizonyított a gólokkal, és bizony nem a svéd vagy a brazil sztár a PSG gólrekordere, hanem Cavani kereken 200 találattal – Mbappé jelenleg néggyel van lemaradva tőle.
Cavani nyert hat francia bajnoki címet Párizsban, de a BL-arany nem jött össze neki sem a PSG-vel, sem előtte a Napolival, sem utána a Manchester Uniteddel. 36 évesen a Valencia csatáraként pedig már nem is álmodhat a sikerről, éppen eléggé lefoglalja a kiesés elleni harc a La Ligában.
A listán a következő név Antoine Griezmann, aki 30 BL-gólt számlál, az aranyhoz azonban akkor volt a legközelebb, amikor 2016-ban döntőt vívott és veszített el az Atlético Madriddal. Eggyel kevesebb gólt ért el a már visszavonult honfitársa, David Trézéguet, aki még a Monaco színeiben az 1998-as BL-negyeddöntőben 157 km/h-s, rekordgyors löketből talált a Manchester United kapujába, aztán karrierje nagyját a Juventusnak szentelte, de 2003-ban neki is csak ezüst jutott.
Ugyancsak 29 gólos Roy Makaay, aki a Deportivo és a Bayern München mezében termelte a BL-gólokat, az utóbbi csapat színeiben érte el a sorozat leggyorsabb találatát, amikor 10,12 másodperc alatt vette be a Real Madrid kapuját a 2007-es nyolcaddöntőben. Aranya viszont a hollandnak sem lett.
Szerdán a BL következő nyolcaddöntőiben Trézéguet és Makaay nyomába léphet két aktív csatár is, akiknek még nincs BL-diadaluk. Erling Haaland és Edin Dzeko egyaránt 28 gólt számlált eddig a legrangosabb európai kupában. A norvég a Manchester Cityvel a Leipzig, a bosnyák az Interrel a Porto ellen lép pályára.
Borítókép: Erling Haaland jó eséllyel BL-győztes lesz egy napon, de még szerepel ezen a listán (Fotó: Paul Ellis/ AFP)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.