A francia legfelsőbb bíróság végérvényesen bűnösnek ítélte a Nemzetközi Atlétikai Szövetség 1995-ben súlyos törvénysértések miatt menesztett szenegáli elnökének, Lamine Diacknak a fiát, az apja jóvoltából az IAAF (ma már WA) marketingkonzultánsának kinevezett és e minőségében garázdálkodó Papa Massata Diackot. Vele együtt bűnhődik a francia Habib Cissé, a szervezet első emberének egykori vezető jogtanácsosa.
Régi történet, gondolhatnánk, csak éppen máig érezteti a hatását. A kilencvenes években még tündökölt az atlétika, a sportág világbajnokságát az olimpia és a labdarúgó-világbajnokság mögött a harmadik legnézettebb és legfontosabb sporteseményének tartották. A sportok királynője azóta folyamatosan veszít a nézettségéből, a válságból – átmenetileg – csak Usain Bolt tudra kirántani.
A korrupciós ügyek főkolomposa persze maga Lamine Diack volt, akit 2015-ben előbb házi őrizetbe helyeztek, majd 2020-ban fiával és az IAAF doppingellenes osztályának lebukott francia vezetőjével, Gabriele Dolléval és más bűntársaikkal együtt letöltendő szabadságvesztésre ítéltek. Korára és megromlott egészségi állapotára való tekintettel a megszégyenült Lamine Diack nem került a rácsok mögé, de 2021. december 3-án bekövetkezett haláláig házi őrizetben kellett maradnia.
Futni hagyták az oroszokat
A sportágnak hatalmas erkölcsi és anyagi károkat okozó ügy kirobbanása előtt a kanadai székhelyű Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) jelezte az illetékes francia hatóságoknak, hogy valami nagyon nincs a rendjén az IAAF monacói főhadiszállásán, azaz fennáll a gyanúja annak, hogy az olimpiai sportág nemzetközi szövetségének több tisztségviselőjét lefizették. Mégpedig azért, hogy a doppingvétségek ne kerüljenek nyilvánosságra és persze ne legyen következményük. Eurószázezreket zsebeltek be, és nem sokkal később az is kiderült, hogy a „fizetségért” cserébe orosz atlétákat hagytak futni, ha azok fennakadtak az ellenőrzések rostáján. A hivatali asztalfiókokban és páncélszekrényekben elrejtett terhelő dokumentumok évekig ott lapultak, miközben orosz atléták jobbnál jobb eredményeket értek elaz olimpiákon, a világbajnokságokon és más nemzetközi versenyeken.
Az elnökváltással, a tekintélyt parancsoló és makulátlan korábbi olimpiai bajnok brit Sir Sebastian Coe színrelépésével szerencsére új szelek kezdtek fújni a sportágban, amelynek azonban addigra alaposan megtépázták a hírnevét.