Az előzmények közismertek. Magnus Carlsen már akkor utalt rá, nem kizárt, hogy ez volt az utolsó címmérkőzése, amikor 2021 decemberében 7,5-3,5-re kiütötte Jan Nyepomnyascsijt, tavaly novemberben aztán hivatalosan, írásban is lemondott a világbajnok címről. A Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) ezután automatikusan a trónra emelhette volna a tavaly júniusban, júliusban megrendezett világbajnok-jelölti torna győzteseként Nyepomnyascsijt. Nem így járt el. Világbajnoki döntőt írt ki Nyepomnyascsij és a Madridban második helyezett Ting Li-zsen (Ding Liren) között.
A döntést legimitálta, hogy a világranglistán Nyepomnyascsij és Ting Li-zsen a második és a harmadik. Természetesen Magnus Carlsen mögött, aki 2010 óta folyamatosan vezeti a rangsort, s továbbra is aktív, nem vonult vissza, csak a vb-címről mondott le…
Érdekesség, hogy a kínai sakkozó végső soron Vlagyimir Putyinnak köszönheti a lehetőséget. Ting Li-zsen ugyanis azért került be egyáltalán a madridi viadal mezőnyébe, mert a FIDE kizárta a krími születésű orosz Karjakint az ukrajnai háborút támogató nézeteiért.
Apropó, háború! Jan Nyepomnyascsij már a háború kitörésekor elítélte az orosz inváziót, igaz, egyúttal azt is kifejezte, mennyire szereti a hazáját. A háború az orosz sakkozókat speciálisan érintette. Már az pikáns, hogy a nemzetközi szövetéség elnöke, Arkagyij Dvorkovics is orosz. A FIDE volt az egyetlen nemzetközi sportszövetség, amely nem tiltotta el automatikusan az oroszokat, akik a FIDE zászlója alatt háborítatlanul továbbra is szerepelhettek a versenyeken, igaz, Oroszország nem indulhatott a sakkolimpián.
Szívemből írtam alá a kiáltványt. Ez a háború szörnyű, tragikus katasztrófa. Bizonyos mértékig megértem az orosz sportolókkal szembeni szankciókat, bár komoly kétségeim vannak afelől, hogy ezek hozzájárulnak a helyzet javításához. Ha arra kényszerítenek, hogy a FIDE zászlaja alatt játsszak, mint amikor Oroszországot megbüntették a tömeges doppingbotrány miatt, megteszem. De az orosz zászlót nem a háborúval azonosítom, ami borzasztó, hanem a hazámmal, amelyet szeretek
– így fogalmazott Nyepomnyascsij. Egyszerre érzelmesen és diplomatikusan. Talán nem megalapozatlan vélemény, hogy hasonló szavakért más a szabadságát kockáztatná Oroszországban. Ám Nyepomnyascsij élvezi Vlagyimir Putyin támogatását, ezért is volt meglepő, hogy Andrej Filatov, az Orosz Sakkszövetség elnöke éles szavakkal kelt ki ellene, azt állítva, hogy Nyepomnyascsij időzített bomba.
Az is kuriózum továbbá a vb-döntőn, hogy Ting Li-zsennek Rapport Richárd a szekundánsa, aki Madridban utolsó lett és immár román színekben versenyez.