Magyar idő szerint hétfő hajnalra ért véget Argentínában az U20-as világbajnokság, amelynek döntőjében Uruguay 1-0-s győzelmet aratott Olaszország ellen . A dél-amerikaiak történetük első vb-aranyát ünnepelték ebben a korosztályban Luciano Rodríguez 86. percben szerzett góljával. A bronzérmet Izrael szerezte meg Dél-Korea ellen, az egyéni díjakat pedig az olaszok söpörték be, hiszen a gólkirályi címet és a torna legjobb játékosának járó díjat is Cesare Casadei érdemelte ki, a legjobb kapus pedig Sebastiano Desplanches lett. Ismeretlen nevek – egyelőre. 2019-ben Erling Haaland neve sem mondott sokkal többet.
Sőt a Manchester City színeiben a most befejeződött idényben angol bajnoki címet, kupagyőzelmet és Bajnokok Ligája-diadalt ünnepelt, 53 tétmeccsen 52 gólt szerzett Haaland a négy évvel ezelőtti U20-as vb-n tette le a névjegyét, amikor Norvégia Honduras ellen aratott 12-0-s sikeréből kilenc góllal vette ki a részét. A norvégok ennek ellenére kiestek a csoportkörben, Haaland pedig más meccsen nem talált a kapuba, de így is gólkirály lett, a neve pedig bejárta a világot a nem mindennapi mesterkilencesnek köszönhetően.
A mostani gólkirály, Cesare Casadei a Chelsea futballistája, de a londoni klub első csapatában még egyszer sem lépett pályára, profi szinten gyakorlatilag csak idén tavasszal szerepelt először az angol másodosztályú Reading kölcsöncsatáraként, pedig már húszéves. Casadei a Championshipben 15 meccsen egy gólt szerzett, az U20-as vb-n jegyzett hét találatával jobban felhívhatta magára a figyelmet. De ez önmagában nem garancia semmire.
Lionel Messi itt is mindent vitt
Ahogy az sem, hogy Casadei a gólkirályi cím mellett a torna legjobbjának járó díjat is kiérdemelte, ami korábban csak egy szűk körnek jött össze. Ebben az elit klubban főleg három későbbi argentin sztár vitte sokra: Javier Saviola 2001-ben, Lionel Messi 2005-ben, Sergio Agüero 2007-ben duplázott, sőt triplázott, mert a két egyéni díj mellett az aranyérmet is hazavitte. Ez mondjuk Casadeinek nem sikerült az olaszokkal.
Összejött viszont a 2009-es egyiptomi vb-n a bronzérmes magyarokat is keserítő Dominic Adiyiahnak, aki az Egervári Sándor-vezette magyar csapat ellen két gólt szerzett az elődöntőben, Ghána ezekkel nyert 3-2-re, s győzte le a döntőben végül Brazíliát. Adiyiah akkoriban Norvégiában futballozott, de a rá következő évben leigazolta az AC Milan, amelyben azonban egyszer sem lépett pályára, s eltűnt a süllyesztőben.
Sajnos Mervó Bence is azoknak a táborát erősíti, akik örök ígéretek maradtak. Magyarország legutóbb 2015-ben szerepelt az U20-as vb-n Új-Zélandon, s a későbbi aranyérmes Szerbia ellen a nyolcaddöntőben esett ki. Mervó így viszonylag kevés meccsen játszott, de öt találatával társgólkirályi címet szerzett. Akkor nem sejthettük, hogy ez lesz pályafutása legnagyobb sikere: néhány rossz döntés és sok sérülés vezetett odáig, hogy 28 évesen az NB II-es Szentlőrincben rúgja a labdát.
Hol volt Bellingham és Camavinga?
Ugyan az U20-as vb-n jellemzően 18–20 éves játékosok szerepelnek, akik sok esetben már rendszeresen felnőttmeccseken lépnek pályára klubjaikban, megjósolhatatlan, hogy kiből lesz végül Messi vagy Adiyiah, Haaland vagy Mervó. Még az sem biztos, hogy az adott korosztály legeslegjobbjai futballoznak egy ilyen vb-n, hiszen egy bizonyos szint felett a kluboknak már nem érdekük elengedni játékosaikat egy utánpótlástornára.
Jól szemlélteti a helyzetet, hogy a mostani vb sztárja, Casadei csak az ötödik legértékesebb olasz az U20-as korosztályban, s a négy legdrágább ott sem volt a keretben. Meglehet, ha az olaszok a 30 millió eurós Atalanta-bekket, Giorgio Scalvinit, a Leeds United szélsőjét, Wilfried Gnontót és a Juventus középpályását, Fabio Mirettit is elviszik Argentínába, ezüst helyett arannyal a nyakukban térnek haza. De ők már felnőtt válogatottak, még egy vb kedvéért sem játszanak „vissza”.