Szilágyi Áron nem csak mint vívó kerül fel a címlapokra. Emberi oldala és a közéleti tevékenysége is figyelemre méltó, előbbire nincs jobb bizonyíték, mint hogy a napokban Novák Katalin köztársasági elnök nemzetközi Fair Play Díjra jelölte a háromszoros olimpiai bajnok sportolót.
Ami pedig a közéleti tevékenységet illeti, Szilágyi Áron a tavaly decemberben a Magyar Nemzetnek adott interjújában részletesen beszélt arról, hogy egy új kezdeményezéssel igyekszik azokon az élsportolókon segíteni, akiknek véget ér a pályafutásuk, mert a tapasztalatok szerint a váltás a civil életre jó esetben döccenőkkel, rosszban sokszor tragédiával jár. Ennek az ügynek a legújabb híre az, hogy együttműködési megállapodást írt alá a Magyar Élsportolók Érdekvédelmi Fóruma (MEEF) és a Pannon Egyetem Veszprémben. Ezt az tette indokolttá, hogy a fórum célkitűzése szorosan összefügg a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának 2022 őszén lezárult, Bounceback nevű Erasmus+ projektjével, amely a veterán sportolók sportkarrier utáni, a foglakoztatásba, az üzleti életbe, valamint a vállalkozói tevékenységbe történő beilleszkedését tűzte ki célul egy innovatív tréningmódszer kidolgozásával. A MEEF és a Pannon Egyetem együttműködése lehetővé teszi, hogy ezen közös célok oktatási és mentorálási tevékenységeken keresztül megvalósuljanak, és a sportolók, az üzleti és társadalmi szereplők közös sikereket érjenek el.
Szilágyi Áron az együttműködés aláírását követő sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy hiánypótló jelleggel jött létre a fórum, hiszen nincs ma Magyarországon olyan szervezet, amely kizárólag a sportolók érdekvédelmével foglalkozik, ez a fő missziója. A sportolók számos szervezethez tartoznak az Olimpiai Bizottságtól kezdve a sportági szakszövetségeken át a szakosztályokig, klubokig, és nagyon könnyű ebben a bonyolult rendszerben elveszni.
A Pannon Egyetem vezetése nevében dr. Abonyi János rektorhelyettes hangsúlyozta, hogy a tudomány, a művészet és a sport területén tapasztaljuk meg leginkább azt, hogy a kiemelkedő teljesítmény rendkívül nagy áldozatokkal jár. Aki belevág a sportba, és rááldozza a fiatalságát, annak fel kell készülnie arra, hogy 35-40 éves korára új karriert kell indítania. Nagyon fontos, hogy ne csak örüljünk az élsportolók eredményeinek, hanem társadalmilag felelősséget vállaljunk, segítsük őket abban, hogy felkészüljenek az újabb karrierjükre.
Borítókép: Szilágyi Áron nem csak a páston példakép (Fotó: Havran Zoltán)