Messi és Ronaldo csodája fegyver lehet az európai futball ellen

Ha a futball elitjéről volt szó, mostanáig a világ elsősorban Európára figyelt, ám az idén ez megváltozott. Cristiano Ronaldo példáján felbuzdulva sztárok tucatjai szerződtek Szaúd-Arábiába, miattuk televíziós társaságok indultak be az ottani liga közvetítési jogáért, az észak-amerikai profi ligát, az MLS-t pedig Lionel Messi érkezése helyezte fókuszba. Nagy kérdés, hogy ez a két liga merre tart, és vajon felzárkózhat-e minden téren az említett európai elit mellé.

2023. 09. 07. 17:00
messironaldo
Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyersen fogalmazva, idén június 7-ig a kutya sem volt kíváncsi az Inter Miamira. Azt mindenki tudta, hogy a tulajdonosi kör tagja David Beckham is, ám maga a csapat roppant szerény erőt képviselt, az észak-amerikai profi liga, az MLS Keleti konferenciájának az utolsó helyén kullogott. Azon a napon viszont a hétszeres aranylabdás világbajnok, Lionel Messi bejelentette, Miamiban folytatja a pályafutását, amivel a világ egyik legismertebb klubjává emelte az Intert, amely a legkeresettebbek közé ugrott a közösségi felületeken, a közömbösséget felváltotta a már-már hisztérikus érdeklődés, természetesen Lionel Messi miatt.

Lionel Messi az egyik gólját ünnepli amerikai csapattársaival  Fotó: Frederic J. Brown / AFP

Lionel Messi sztárokat vonz

A héten az Inter a Los Angeles FC vendége volt a bajnokságban, és a hazai klub nyilvánosságra hozta a VIP-listát, amelyen olyan nevek szerepelnek, mint Gerard Butler, Leonardo di Caprio, Toby McGuire, Ed Norton, Owen Wilson színészek, James Harden, LeBron James NBA-sztárok, Liam Gallagher, Selena Gomez zenészek, valamint Harry herceg és felesége, Meghan Markle – és ez a lista nagyon kivonatos.

Sok ezer kilométerrel odébb, Szaúd-Arábiában Cristiano Ronaldo már januárban elindította az őrületet, amely a nyáron ért a csúcsra. Azzal, hogy az al-Nasszrhoz szerződött, először megnőtt az ottani liga értéke és az odairányuló figyelem, majd beindult a lavina: az átigazolási időszakban sztárfutballisták sora bólintott rá szaúdi klubok mesésnél mesésebb ajánlatára, 

köztük Neymar, Karim Benzema, N'Golo Kante, Sadio Mane, Ruben Neves, Alekszandar Mitrovics, Yassine Bounou, Allan Saint-Maximin, Szergej Milinkovics-Szavics és Seko Fofana. 

Nem csoda, hogy világszerte televíziós társaságok indultak be a közvetítési jogokért, Magyarországon a Spíler TV lett a befutó.

Ahogy korábban unalomig zajlott az értelmetlen vita, hogy Lionel Messi vagy Cristiano Ronaldo korunk, sőt, akár az egyetemes futballtörténelem legjobb játékosa, most ez átváltott arra, hogy melyikük bajnoksága az értékesebb és erősebb. A portugál már megnyilvánult ebben a kérdésben, és természetesen a sajátjára tette le a voksát, Lionel Messi ezt még nem tette meg, de őt ismerve nem is fogja, őt eddig is hidegen hagyta ez a virtuális marakodás. 

Cristiano Ronaldo szerint elitliga lesz a szaúdi Fotó: AFP

Ugyanakkor az érdekes kérdés, hogy az MLS és a Roshn Saudi League a most kapott nagy lökéssel milyen irányban indul el, és hova juthat el tíz, húsz, esetleg ötven év múlva, és mennyire rendezik át a futball eddig ismert világát. Két feltörekvő hatalom, és mindkettő olyan nagyszabású terveket igyekszik valóra váltani, amelyek lépésekre kényszerítik Európát, de Dél- és Közép-Amerikát is. Látni kell azonban, hogy ők a valóságban nem versenyeznek egymással, egészen más utakon haladnának.

 

Cristiano Ronaldo egy buborékot szolgál?

Ronaldo érkezése tudatos terv része. Megnyíltak a zsilipek, az érintett szaúdi klubok dollármilliárdokat költöttek a világ legjobb játékosainak szerződtetésére, de ma még nem tudni, fenntartható-e ez a tempó, a megkaparintott sztárok vonzereje elegendő-e ahhoz, hogy legalább a nullszaldóra kihozzák a mérleget a közvetítési jogdíjakból származó bevétellel. Ez csak évek múlva derülhet ki, amikor meglátjuk, hogy a kínai Szuperligához hasonlóan kipukkad-e a buborék, vagy sem. Egyelőre az biztos, hogy a szaúdi profi liga mindent megtesz azért, hogy minél gyorsabban és minél ambiciózusabban felépítsen valamit.

Karim Benzema is elcsábult a mesés ajánlatra Fotó: Twitter

A szaúdi élvonal négy sztárcsapata, az al-Nasszr, al-Hilal, al-Ahli és al-Ittihad az Állami Befektetési Alap (PIF) kezében van, ez lényegében annyit jelent, hogy konkrétan végtelen pénzért igazolhatnak játékosokat, ugyanakkor a mezőny többi csapata európai szemmel nézve inkább az amatőr szintet üti meg. A négy elitklubról szólva pedig az az igazság, hogy a világsztárok érkezése ellenére egyéni megoldások terén látványosabb lett a bajnokság, de a mérkőzések átlagos színvonala még mindig alacsony, így viszont a nemzetközi piacképessége erősen megkérdőjelezhető.

Ez a két mez kelendő világszerte Fotó: AFP

Természetesen az MLS-től sem idegen a sztárkultusz. Beckham, Zlatan Ibrahimovic, Thierry Henry, Steven Gerrard, Andrea Pirlo és Didier Drogba mind csak néhány nagy név a közönségvonzó csillagok közül, és a ligára rá is aggatták a nyugdíjas jelzőt. Ez azonban mára megváltozott, a liga elsősorban fiatal tehetségekre építi az üzleti modelljét, az elmúlt néhány évben az MLS hatalmas átigazolási díjakat kapott olyan fiatal futballistákért, mint Alphonso Davies (Bayern München), Miguel Almiron (Newcastle), Tyler Adams (Bournemouth), Ricardo Pepi (PSV), Gaga Slonina (Chelsea), Jhon Durán (Aston Villa), Taty Castellanos (Lazio) és Brenden Aaronson (Union Berlin). 


A csapatok folyamatosan a következő sztárra vadásznak, akit fejleszthetnek és eladhatnak Európa legjobbjainak. Amikor például Miamiba megérkezett Lionel Messi mellett Sergio Busquets és Jordi Alba is, az Inter keretébe azonnal bekerült több ígéretes fiatal is, akik a klasszisok mellett fejlődhetnek, és idővel David Beckhamék borsos áron értékesíthetik a játékjogukat. 

A sztárok és a feltörekvő ifjak együtt tekintélyesebbé tehetik hosszabb távon is a ligát, amely versenyképességének azonban gátat szab az Észak-Amerikában szigorú fizetési sapka, az MLS-ben emiatt nem nőhet ki egyik klub sem a Manchester City, a Bayern München vagy a Real Madrid szintjére.

 Tervek már léteznek a szigorúság oldására, a Lionel Messi körüli mizéria is segíthet a valóra váltásukban, de ennek  hatása csak néhány év múlva derül ki.

Egy biztos: a globális labdarúgás átalakulóban van, mert a pénz egyre távolabb tolja a sportágat attól, ami eddig volt. Ahhoz viszont, hogy egy Európán kívüli liga valóban veszélyeztesse az elitet, ennél többre lesz szükség. Évekig tartó folyamatos befektetésekre és az érdeklődés fenntartására, ráadásul az MLS és a Roshn Saudi League egy több mint egy évszázada létező struktúrát üldöz, és százhúsz év történelmét nem lehet egy-két szerződtetéssel bepótolni. 

Borítókép: Cristiano Ronaldo és Lionel Messi évtizedek óta hatással van a világ futballjára (Fotó:) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.