Szilágyi Áron beleáll a kampányba, de óriásplakáton nem lesz

Fair play-jelölés, tizenhét év után csapatban újra világbajnoki arany, a Szent István-érdemrend átvétele és Hall of Fame-díj, majd látogatás a Nemzetközi Olimpiai Bizottság svájci központjában. Szilágyi Áron jövőre bekerülhet a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjai közé is. Annyi minden történt velem az elmúlt három-négy hónapban, hogy szinte felsorolni is nehéz – mondja háromszoros olimpiai bajnok kardvívónk, aki klubja, a Vasas honlapjának adott interjújában beszélt a közelmúlt történéseiről, és előre is tekintett.

Forrás: Vasassc.hu2023. 10. 13. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amint arról korábban beszámoltunk, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) sportolói bizottságában a párizsi játékok végével lejár olimpiai bajnok úszónk, Gyurta Dániel mandátuma, a Magyar Olimpiai Bizottságnak (MOB) azonban lehetősége nyílik sportolót jelölni a tagságra. A sportolói bizottsági tagság nagy jelentőséggel bír, hiszen a megbízatás, amely nyolc évre szól, egyben NOB-tagságot is jelent – és jó az esély arra, hogy Gyurtát Szilágyi Áron váltsa. A MOB ugyanis őt jelölte.

Szilágyi Áron
Szilágyi Áron a NOB tagja lehet. Fotó: MTI/Illyés Tibor

– A sportolói érdekképviselet legmagasabb szintjéről beszélünk, és talán nem kell bizonygatnom, hogy mennyire közel áll a szívemhez az olimpiai mozgalom. Ennek köszönhetem a sikeremet, az ismertségemet, az olimpiák keretezik a pályafutásomat, így nagyon jó dolog volna a mozgalom építőtéglájává válni a jövőben. Korábban nyolc évet húztam le a Nemzetközi Vívószövetség sportolói bizottságában, most pedig a Magyar Olimpiai Bizottságnál vagyok ugyanebben a testületben tag. Emellett tavaly elindítottuk a saját kezdeményezésünket, a Magyar Élsportolók Érdekvédelmi Fórumát. Utóbbival nagyon sokat foglalkozom, igyekszem szerves része lenni az alakuló folyamatoknak. Komoly partnereket sikerült megnyernünk, mind a vállalati szférából, mind az edukációs, felsőoktatási területről. Hiszem, hogy ezek a tapasztalataim, párhuzamos tevékenységeim erősíthetik a NOB-os céljaimat is – mondta el Szilágyi Áron.

Olimpiai bajnokunk arról is beszélt, milyen út vezet a NOB-tagságig. – Most ott tartunk, hogy én lettem a hazai olimpiai bizottság hivatalos jelöltje, ők adták le a pályázatomat, amit a NOB begyűjtött és értékel, ez alapján pedig lesz majd egy interjú is. A lényegi történések pedig akkor kezdődnek majd, amikor jövő nyáron megnyílik Párizsban az olimpiai falu. Onnantól kezdve szavazhatnak a sportolók. 

Az olimpiákon mostanság több mint kétszáz nemzet vesz részt, ők mind állíthatnak jelöltet, de végül csak harmincöt jelöltre lehet szavazni, és ebből mindössze négyen kerülnek be a sportolói bizottságba. Szóval ez egy komoly küldetés, alaposan végig kell gondolni, hogyan építsem fel a kampányt és szerezzem meg a szükséges szavazatokat. 

Szilágyi Áron elmondta, óriásplakátokon nem szerepel majd, s a NOB kifejezetten tiltja, hogy profi stáb, profi anyagok készüljenek a jelöltekről.  Akik a közösségi médiában is csak minimális tartalommal kampányolhatnak. Elsősorban önmagukat kell adniuk, és az olimpiai faluban szavakkal meggyőzni a többi sportolót.

S hogy ez mennyire zavarhat be abba, hogy Szilágyi Áron elsősorban vívni megy az olimpiára? – Ezt még alaposan ki kell találni, már csak azért is, mert mire én leversenyzem az olimpián az egyénit, a sportolók nagy része már leszavaz, én meg nyilván nem fogok előző este a faluban szórólapozni. Ki kell találni egy olyan kampányt, ami nem csak a személyes jelenlétre épít. Egyébként szerintem jó is lesz, hogy a verseny előtt és a felkészülési időszakban lesz ezzel is feladat. Hiszek abban, hogy segít, ha kicsit más foglalja le a gondolataidat a nagy megmérettetések előtt.

Szilágyi Áron a lausanne-i meghívást egyébként még jóval azelőtt kapta, hogy jelölt lett, és erről a témáról nem is esett szó most kint. Szilágyi elmondása szerint ez egy formális vizit volt a NOB székházában és az olimpiai múzeumban, ahol aláírta az ottani sportolói falat. S itt igencsak meglepődött, amikor meglátta a tokiói olimpián viselt vívóruháját.

Lausanne-ban előkerült Szilágyi Áron vívóruhája

– Emlékeztem, amikor Tokióban elkérték a lamét, ami akkor már izzadtan be volt dobva a táskámba, és azt gondoltam, Budapestig ki se veszem. Hát ez köszönt most vissza egyszer csak váratlanul Lausanne-ban. Tényleg felemelő, extra élmény volt, különösen olyan ereklyék mellett látni, mint Jessie Owens cipője vagy Michael Phelps úszódressze.

Szilágyi Áron augusztusban megkapta a legmagasabb magyar állami kitüntetést, a Szent István-rendet. Még Karikó Katalin biokémikus részesült ebben az elismerésben, aki október 2-án Nobel-díjas lett.

Szilágyi Áron, Karikó Katalin
Szilágyi Áron és Karikó Katalin. Forrás: STRINGAA

– Már akkor is mondtam, hogy abban a díjban a legnagyobb elismerés az volt számomra, hogy Karikó Katalinnal együtt kaptam meg. A mostani Nobel-díja pedig csak aláhúzza ezt számomra. Nagyon szimpatikus volt a személyes találkozáskor, tudtunk kicsit beszélgetni, és sok párhuzamot találtunk a kutatói lét és az élsport között, például abban, hogy az elismert tudósok példája segítheti, hogy a fiatalok a pályán maradjanak. Ráadásul ő különösen jól ismeri a mi világunkat, hiszen a lánya kétszeres olimpiai bajnok. (Francia Zsuzsanna 2008-ban és 2012-ben győzött az ötkarikás játékokon az Egyesült Államok evezősnyolcasával – a szerk.)

A 33 éves Szilágyi Áron a tervei szerint még a 2028-as, Los Angeles-i olimpián is indulna, jelenleg pedig elszántan készül a jövő évi párizsi ötkarikás játékokra.

– Abszolút hasonlóak a belső érzéseim, mint három évvel ezelőtt, és egyelőre nem tapasztalok semmilyen szorongást az olimpia kapcsán, sokkal inkább várom, hogy újra ott lehessek. Persze aztán lehet, hogy ahogy majd közeledünk, kell ezzel is foglalkozni. Ami pedig a motivációkat illeti, Tokió előtt mindig azt kérdezgették, hogy mennyire fontos nekem a zsinórban harmadik egyéni arany, ami még nem jött össze férfi vívónak, most ezt úgy teszik fel, hogy mennyire szeretném a negyediket zsinórban, ami még egyetlen vívónak sem sikerült, és más sportágban is csak alig néhányaknak. Én nem gondolkozom ezeken a dolgokon, ahogy azon sem, hogy a csapat vagy az egyéni a fontosabb, mert szerencsére egyik sem fog a másik kárára menni, sőt egy jó egyéni szereplés segíthet a csapatverseny során is. Egy dolgot tudok, hogy abszolút erős vágyam, hogy Párizsban is ott legyek a legjobbak között.

A teljes interjú ITT olvasható el.

 

Borítókép: Szilágyi Áron Lausanne-ban az olimpiai múzeumban aláírta az ottani sportolói falat (Forrás:  IOC/Greg Martin)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.