A 2015–16-os idény kezdetén rossz idők jártak Liverpoolban. A vörös klub egy alkalmazott elmondása szerint olyan volt, mint egy rakás szanaszét heverő alkatrész, amelyek nem illenek össze – írja Melissa Reddy Higgyetek bennünk című könyvében. Nemcsak az eredmények (hatodik hely a Premier League-ben, arcpirító döntetlenek az Európa-liga csoportkörében) és a sikertelenül hajszolt trófeák jelentettek problémát, hanem a vezetőedzővel, Brendan Rodgersszel is akadtak gondok, aki több kérdésben sem értett egyet feletteseivel, főleg az átigazolások terén szeretett volna nagyobb szabadságot, míg a Liverpool vezetői több hozzáértő bevonásával akarták meghozni a nagy döntéseket. Rodgersnek részben a konflikusok miatt sem volt maradása, 2015. október 4-én megvált tőle a klub, négy nappal később pedig már bemutatta Jürgen Kloppot, az új menedzsert.
A Liverpool már régóta koslatott a német edző után, aki azonban korábban elmozdíthatatlannak bizonyult a Borussia Dortmundtól. 2015 júniusában viszont Klopp maga mondott fel, és pihenni készült, de amikor a Liverpool megkereste, nem tudott nemet mondani. Mint azt a napokban felidézte, már a szerződése aláírása előtt tudta, hogy imádni fogja a klubot. Egy másik angol gigásszal ez nem volt így. Korábban a Manchester United képviselőivel is volt egy találkozója, ám a futballromantikusként jellemzett trénernek nem tetszett az elképzelés, hogy Disneylandet varázsoljanak az Old Traffordból, és közben hatalmas összegekért vásároljanak össze sztárjátékosokat, ahelyett, hogy a már meglévő keretből hoznák ki a legtöbbet, és csapatot építenének.
Fontos lecke: sosem szabad feladni
A német edző nagy fába vágta a fejszéjét Liverpoolban. Önbizalomhiányos futballistákba kellett életet lehelnie, akik arra számítottak, hogy az edző igyekszik majd gyorsabban megszabadulni tőlük. Azonban ez korántsem volt így. Klopp bizalmat szavazott a játékosoknak, és bár az első sajtótájékoztatóján kijelentette, ő csak egy egyszerű fickó, aki csodát nem tud tenni, azonnal érzékelték a változásokat a klubnál. Kétkedőkből hívőkké tette a szurkolókat, a labdarúgóival pedig elhitette, hogy képesek győzni.
Megváltozott a hely hangulata, és mi is máshogy tekintettünk önmagunkra – mesélte Reddy könyvében a Vörösök korábbi játékosa, Jordan Henderson. – Ami a fizikai felkészítést illeti, rendkívül megerőltető edzéseket tartott, amilyenekkel még nem találkoztunk korábban. Ennél is fontosabb, hogy a lelki felkészítésre is legalább ekkora hangsúlyt helyezett. Állandóan erről beszélt.
A menedzser megtanította a játékosoknak, hogy egy mérkőzés a hármas sípszóig tart, vesztes állásból fel lehet állni akár az utolsó tíz percben is. Ennek mestereivé váltak a liverpooliak, a vasárnap lezárult idényben is megmutatták, hogy Klopp „mentális szörnyetegeket” nevelt belőlük, 28 pontot szereztek azután, hogy hátrányba kerültek.
Egy emlékezetes feltámadás a Klopp-érából: a Barcelona elleni 4-0 2019-ből
Az elemzők kiszúrták őket, Klopp naggyá tette a játékosokat
Visszatérve a múltba, az új edző fáradozásai azonnal meghozták a gyümölcsüket. Már az első idényében két kupadöntőt játszott a csapata, amelyeket ugyan elveszítettek a Vörösök (a Ligakupában büntetőpárbaj után kaptak ki a Manchester Citytől, az Európa-ligában 3-1-re győzte őket le a Sevilla), de ez egy sikertörténet kezdete volt. Klopp a vereségek után is képes volt felemelni a tanítványait. Sosem csinált bűnbakot belőlük, mindig megbízhattak benne.
– Az egy dolog, hogy az ember hatásos beszédet tud tartani a győzelmek után – magyarázta a könyvben Pep Lijnders másodedző. – Ami azonban sokkal nehezebb ennél, hogy akkor is meggyőző legyél, ha éppen vesztettél. Márpedig Klopp ilyenkor is képes egyenesen a játékosai szívére hatni.
A Liverpool felemelkedése annak is volt köszönhető, hogy
Kloppnak nem derogált másoktól tanácsot kérni, és a vezetők elképzeléseinek megfelelően több szakember együtt hozta meg a döntéseket. A futballkluboknál addig nem elterjedt adatelemzői csoportot hoztak létre, amelynek a tagjai több területen, az átigazolások során is segítették Kloppék munkáját. Például Mohamed Szalah leigazolása is nagyban nekik köszönhető, hiszen az adatok alapján illett volna a csapatba az egyiptomi szélső, bár talán Angliában többen elutasítóak lettek volna vele szemben a Chelsea-nél eltöltött kurta és nem túl fényes időszaka után.
A Mersey partján okos befeketésre törekedtek. A kiadásokat és a bevételeket összevetve Klopp kinevezése óta nyolc Premier League-klub rosszabbul áll a Liverpoolnál (a Manchester United mínusz egymilliárdnál tart a Vörösök mínusz 390 millió eurójához képest). Persze alkalomadtán a Pool tulajdonosainak is mélyen a zsebükbe kellett nyúlniuk, mint Darwin Núnez (bónuszok nélkül 85 millió euró), Virgil van Dijk (84,7 millió) és Szoboszlai Dominik (70 millió) megszerzésekor, de Klopp és stábja kezei alatt az ingyen (Joel Matip, James Milner) érkezett játékosok, esetleg a labdarúgásban már akkor is aprópénznek számító 8 millió euróért megvásárolt Andy Robertson is felemelkedtek, néhányan a világ legjobbjai közé.