Az olimpiák történetének egyik legnagyobb botrányát hozta a párizsi nyári játékok női ökölvívó tornája, melyen két interszexuális bokszoló, az algériai Imane Helif és a tajvani Lin Ju-ting ringbe léphetett a hölgyek között. Az üggyel kapcsolatos vita most újra fellángolt, miután nyilvánosságra került egy 2023-as orvosi jelentés, amely minden eddiginél egyértelműbb diagnózist ad a párizsi olimpián a női ökölvívómezőny 66 kilós súlycsoportjában aranyérmet nyert Imane Helif neméről és a nemi identitásáról.
A vizsgálatokat a párizsi Kreml-Bicetre kórházban és az algíri Mohamed Lamine Debaghine kórházban végezte el két professzor, Soumaya Fedal és Jacques Young. Az algériai ökölvívó az úgynevezett 5-alfa reduktáz-defektus nevű rendellenességben szenved; ez egy olyan szexuális fejlődési zavar, amely azoknál fordul elő, akik biológiai értelemben férfiak. A jelentés azt is említi, hogy Helif MRI-vizsgálaton esett át, amely megállapította, hogy nincs méhe, viszont vannak belső heréi és van mikropénisze. Ezenkívül egy kromoszómavizsgálat bizonyította, hogy XY-kromoszómái vannak, és hogy a tesztoszteronszintje megegyezik a férfiakéval.
Összefüggő támadás a NOB jelenlegi vezetése ellen
Noha a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) kitart a saját igazsága mellett, a sportszervezetre hatalmas nyomás nehezedik abban a kérdésben, hogy az olimpiai induláshoz is kötelező legyen a nemiségi vizsgálat. Az ENSZ különmegbízottja a férfi- és női kategória mellett egy harmadik kategória bevezetését ajánlja, míg Donald Trump és Vlagyimir Putyin a transznemű sportolók olimpiáról való kizárását tartja megoldásnak. A NOB elnöki székére legesélyesebb jelölt, a kétszeres olimpiai bajnok Sebastian Coe bejelentette: ha a márciusi választáson ő kap bizalmat, egyértelmű és megalkuvást nem tűrő politikát fog folytatni a női sportolók védelmében.
A Nemzetközi Bokszszövetség (IBA) megunta a NOB és a genderlobbi támadásait, és már augusztusban nyilvánosságra hozta az algériai Imane Helif és a tajvani Lin Ju-ting nevéhez fűződő botrány összes olyan adatát, amely nem sért alapvető személyiségi jogokat. Ezekből kiderült, két, egymástól teljesen független laboratórium egy esztendő különbséggel jutott ugyanarra az eredményre: Helif és Lin biológiailag férfi. Mint kiderült, a Nemzetközi Bokszszövetség azért indította el a vizsgálatokat a 2018 óta az IBA rendezte versenyeken a nők között bokszoló Helif, valamint a 2017 óta ugyanitt versenyző Lin esetében, mert számos panasz érkezett velük szemben, miszerint veszélyeztetik a női ellenfeleik egészségét a ringben.
Aamióta Helif vizsgálati eredményei nyilvánosságra kerültek, az algériai bokszoló eltűnt a nyilvánosság szeme elől, viszont előkerült Lin, aki immár a NOB által is támogatott szervezettel, a World Boxinggal rúgta össze a port. A tajvani olimpiai aranyérmes Lin Ju-ting ugyanis teljesen váratlanul visszalépett egy, a WB által szervezett angliai nemzetközi versenytől – a szerdán kezdődő sheffieldi ökölvívó-világkupa döntőjén kellett részt vennie –, miután a szervezők megkérdőjelezték a nemi alkalmasságát. Egyébként ezen a tornán tért volna vissza párizsi győzelmét követően az 57 kilós tajvani bokszoló.
A tajvani sporthivatal azonnal közleményt adott ki az esettel kapcsolatban, amiben azt állítja, Lin nő, a NOB engedélyével vehetett részt a női 57 kilósok viadalán, ahol aranyérmet nyert. „Sajnos mivel a World Boxing újonnan alakult, és még mindig a működési mechanizmusainak fejlesztésével van elsősorban elfoglalva, egyelőre nem rendelkezik olyan, a NOB által is elfogadott szabályrendszerrel, ami biztosítja a sportolók jogainak védelmét. Emellett a szervezet orvosi bizottságának még szigorú titoktartási eljárásokat kell kialakítania, hogy Lin orvosi vizsgálatainak eredménye megfelelő védelemben részesüljenek” – olvasható a tajvaniak közleményében, amiben hozzátették, azért döntöttek a visszaléptetés mellett, hogy megóvják Lint a további támadásoktól.
A tajvaniak azt állítják, hogy bokszolójuk abba is belement volna, hogy Angliában átessen egy átfogó orvosi vizsgálaton, ám erre nem tartott igényt a World Boxing. A szervezet ugyanakkor bejelentette, hogy a jelenlegi eset miatt egyelőre nincs veszélyben Lin indulása a 2025-ös, ősszel, Liverpoolban rendezendő világbajnokságon, és hozzátette, a versenyeken való indulás jogáról mindig az adott ország nemzeti szövetsége dönt, és mivel Lin visszalépett, a hivatalos nevezési zárnál már nem is szerepelt a neve az indulók listáján.
„A World Boxingnál a bokszolókat helyezzük előtérbe, és a sportolók biztonsága a legfontosabb. Ugyanakkor, mint például Lin esetében is, rendkívül összetett az igazság kiderítése és az azt követő döntés meghozatala, hiszen már eddig is kiderült, milyen aggályok merülhetnek fel ebben a kérdésben. Egy ideje felismertük, hogy a nemek közötti egyenlőség egy rendkívül összetett kérdés, amely jelentős jóléti aggályokkal jár, és orvosi bizottságunknak van egy külön munkacsoportja, amelynek az a feladata, hogy megvizsgálja e terület minden aspektusát, ami alapján kidolgozhatjuk a végleges álláspontunkat” – áll a WB válaszában.
Mindenesetre Tajvan politikai vezetői azonnal ismételten kiálltak Lin mellett. A szigetország miniszterelnöke, Cso Jung-taj kijelentette, a tajvani kormány egyértelműen arra törekszik, hogy biztosítsa olimpiai bajnokának azt a jogot, hogy a továbbiakban is részt vehessen a nőknek rendezendő ökölvívótornákon.