Már az is a magyar úszósport, tágabban a magyar sportélet számos meghatározó alakjának rosszallását váltotta ki, hogy Milák Kristóf – ne firtassuk, hogy szándékos vagy csupán felelőtlen – mulasztása miatt Virth Balázs jelen állás szerint nem részesül életjáradékban. Ennek tetejébe Virth Balázs és – hogy róla se feledkezzünk meg – Zala György erőnléti edző, újabb megmagyarázhatatlan mulasztás miatt, a szokásjog ellenére nem kapott állami kitüntetést sem, ami kiváltotta a teljes magyar úszósport felháborodását.
Elsőként dr. Tóth Ákos, a Testnevelési Egyetem címzetes egyetemi tanára, a magyar úszóválogatott korábbi szövetségi kapitánya fordult a Facebookon közzétett, precízen dokumentált, érzelmes nyílt levélben Orbán Viktorhoz, arra kérve a miniszterelnököt, vesse latba a befolyását a kérdés tisztázásában, hiszen nem vitás, hogy Milák Kristóf Virth Balázs felkészítésével szerzett egy-egy arany- és ezüstérmet a párizsi olimpián.
Már ő is utalt rá, többről van szó, mint egy sportoló feledékenységéről, egy protokolláris félreértésről: a hatályos sporttörvény és a vonatkozó kormányrendelet nem rendezi megnyugtatóan az edzők olimpiai jutalmát és életjáradékát.
Kijátszható a sporttörvény, túl nagy a sportolók felelőssége
Hogy miről is van szó? Közismert, hogy a jelenleg érvényes szabályozás szerint minden sportoló maga nyilatkozik arról, hogy ki a nevelőedzője és ki segítette a felkészülését az adott olimpiai ciklusban. Az eredeti szándék szerint éppen így akarták kifogni a szelet az önjelölt, a vitatható jussukért kuncsorgó edzők vitorlájából, ám a mostani rendszer is lehetőséget kínál az ügyeskedésre, a törvény kijátszására. Számos kínos eset nevesítése nélkül bizony több sportoló valamelyik családtagját, netán hozzá közel álló sporttársát nevezte meg, ami felesleges vitákat generált.
Milák Kristóf történetesen a 2021-es tokiói olimpia után edzőjeként még természetszerűleg Selmeci Attilát, nevelőedzőjeként pedig Plagányi Zsoltot jelölte meg, a párizsi játékok után viszont nem csupán a felkészülését három éven át irányító Virth Balázsról, továbbá Zala Györgyről feledkezett meg, hanem Plagányi Zsoltot is megfosztotta nevelőedzői státusától.
Ez már végképp nonszensz, visszamenőleg ugyan miként változhatna a nevelőedző személye? Ezzel az erővel bárki megtagadhatná a szüleit is.
Wladár Sándor a magyar úszótársadalom véleményét képviseli
Kényes ügy. Wladár Sándor is tisztában van vele. Mégis úgy érezte, hogy erkölcsi és szakmai kötelessége a magyar úszóedzők mellé, mögé állva képviselni Virth Balázs érdekét, továbbá elindítani azt a folyamatot, amely megnyugtatóan rendezhetné az anomáliákat. Az már a magyar valóság sajnálatos lenyomata, hogy az Orbán Viktornak címzett és elküldött levél, amelyet ő és a szövetség szakmai alelnökeként Selmeci Attila is aláírt, felesleges indulatokat generálva kiszivárgott, ráadásul pontatlanul.
A Magyar Úszószövetség edzőbizottsága egyhangúan azt a véleményt fogalmazta meg, hogy lehetőségeihez mérten minden támogatást meg kell adnia annak érdekében, hogy orvosolják a Virth Balázst, Zala Györgyöt, Plagányi Zsoltot és Kovácshegyi Ferencet ért méltatlanságot. A szövetség elnökeként és a Nemzet Sportolójaként egyaránt kötelességem támogatni ezt a kezdeményezést. Az eset túlmutat önmagán, véletlenül sem az a szándékunk, hogy felelősöket nevezzünk meg, Milák Kristófra a mulasztásaival, sajátos habitusával együtt a magyar úszósport korszakos alakjaként tekintünk. Úgy is fogalmazhatnék, az a célunk, hogy róla és a sporttársairól kerüljön le az adminisztrációs teher, s mindenki számára világos, egyértelmű szabályozást teremtsünk meg ebben a fontos kérdésben
– mondtaérdeklődésünkre Wladár Sándor.
Őszinte, egyenes, tekintélyes sportvezetőhöz méltó álláspont. A felvetett probléma rendezésért kiált. Kapkodásra nincs szükség, az a lényeg, hogy a kezdőlépés megtörtént.