Oscar, teljes nevén Oscar dos Santos Emboaba Júnior 2016 decemberében 60 millió euró ellenében igazolt a Chelsea-től a kínai Shanghai SIPG (ma Shanghai Port FC) csapatához, ahol elképesztő, évi 24 millió eurós fizetést kapott, ami abban az időben a világ egyik legmagasabb labdarúgó fizetésének számított. Akkoriban mindenki kritizálta Európa egyik legígéretesebb támadó középpályásának lépését.
– A fizetés miatt ment el, semmi több. A pénz miatt feladja a karrierjét – mondta el akkor a Liverpool korábbi angol válogatott hátvédje, a szakkommentátorként is dolgozó Jamie Carragher, miután a brazil mindössze 25 évesen döntött úgy, hogy elhagyja a Stamford Bridge-et, és Kínába igazol.
– Nagyon szegény helyről származom, gyerekként semmink nem volt, ez pedig most a munkám gyümölcse – indokolt Oscar.
Passzrekordot ért el
Való igaz, a 2010-es évek közepén a kínai klubok jelentős összegeket fordítottak nemzetközi sztárjátékosok és edzők szerződtetésére, hogy növeljék a bajnokság presztízsét. Azonban ez a stratégia hosszú távon nem bizonyult fenntarthatónak, hiszen számos klub, amelyek mögött nagyvállalatok álltak, pénzügyi nehézségekkel küzdöttek. Például az ingatlanfejlesztő Evergrande cég által támogatott Guangzhou teljesítménye sokat romlott az előző évtized közepén, amiben a legfőbb támogató pénzügyi hanyatlása is közrejátszhatott.
Az Oscar vezette Shanghai SIPG 2018-ban megnyerte a kínai Szuperligát, megtörve a Guangzhou több évig tartó egyeduralmát. A brazil passzai, és helyzetkialakításai kiemelkedőnek számítottak a bajnokságban, a dél-amerikai karmester 248 mérkőzésen 77 gólt és 141 gólpasszt szerzett. A harminchárom éves játékos nyolc év alatt három bajnoki címet, egy kupát, és egy szuperkupát nyert a shanghaji együttessel, december elején azonban eldőlt, hogy lezárja pályafutása kínai fejezetét. Eredménysorát ismerve nem csoda, hogy az utolsó bajnoki meccsén a klub szurkolói marasztalták kedvencüket.
– Azt szeretném, ha az emberek úgy emlékeznének rám, mint egy játékosra, aki a legjobbját nyújtotta és tisztelte a kínai futballt. Számomra az öt cím a legfontosabb. Ami számít, az a bizalom, amit a csapattársaim és a klub belém vetett – mondta el Oscar, akinek a sanghaji önkormányzat novemberben megítélte a rangos Magnolia Ezüst Díjat, amelyet külföldiek kiemelkedő eredményeiért adományoznak évről-évre.
– Számos brazil és európai klub érdeklődik az irántam – árulta el a brazil játékos, aki az idei szezonban egyéni rekordot elérve huszonnégy gólpasszt osztott ki. Sokak szerint Oscar távozásának egyik fő oka a Kínai Labdarúgó-szövetség által bevezetett bérsapka lehet, amely a külföldi játékosok éves fizetését 3 millió euróban maximalizálta.
Vonzó volt a Kínai Szuperliga
Természetesen nem a brazil labdarúgó volt az egyetlen, akit a kiemelkedő juttatások csábítottak Kínába, a kínai focitörténelemben sok külföldi klasszis is nyomott hagyott. A bivalyerős lövéseiről ismert Hulk szintén 2016-ban érkezett 55,8 millió eurós átigazolási díj ellenében a Shanghai SIPG-hez a Zenit Szentpétervártól. A csodás technikai képességeiről ismert támadó 100 mérkőzésen 51 gólt lőtt, és nagy szerepet játszott a csapat 2018-as történelmi bajnoki címében. Egy másik jelentős brazil igazolás Alex Teixeira volt, aki 50 millió euróért érkezett a Sahtar Doneckből a Jiangsu Suninghoz. A középpályás fontos fogaskereke lett a klub első bajnoki címének 2020-ban. A kolumbiai Jackson Martínez 42 millió euróért igazolt az Atlético Madridból a Guangzhou Evergrande-hez, de a sérülései miatt a csatár nem tudta igazán megmutatni képességeit. Az argentin Carlos Tévez még 2016 végén szerződött a Shanghai Shenhua együtteséhez, ahol évi 38 millió eurós fizetésével a világ legjobban fizetett játékosa lett.
Az „Apacs” becenévre hallgató támadó 20 mérkőzésen mindössze 4 gólt szerzett, a sérülések és formahanyatlás miatt 2018-ban visszatért Argentínába.
A brazil Paulinho 2015-ben 14 millió euróért igazolt a Tottenham Hotspurtől a Guangzhou Evergrande-hez, s gyorsan a bajnokság egyik legjobb játékosává vált, több bajnoki címet is nyert. Az elefántcsontparti Gervinho 2016-ban 16,4 millió euróért szerződött a Hebei China Fortune csapatához, sebességével és technikai képességeivel a liga egyik legveszélyesebb támadójává avanzsált. Az afrikai játékos később visszatért Európába.
Jelenleg a kínai bajnokságban kevesebb nemzetközileg ismert játékos szerepel, mivel a klubok pénzügyi helyzete és a szigorúbb szabályozások miatt nem tudják megengedni maguknak a korábbihoz hasonló nagynevű igazolásokat. A hangsúly inkább a hazai tehetségek fejlesztésére és a fenntarthatóbb működésre helyeződik.
– A brazil futball a szenvedélyről szól, érzelmes. Az emberek a játékért élnek. Kínában ez a szenvedély egyre növekszik, különösen a fiatalabb generáció körében. A liga fejlődik, és hiszem, hogy tovább fog erősödni. Fontos, hogy a csapatokban fiatal játékosok legyenek. Ők a kínai futball jövője – nemcsak klubjaik, hanem a nemzeti válogatott számára is – nyilatkozta Oscar, aki reméli, hogy játékoskarrierje után is kapcsolatban maradhat a kínai futballal.