Az elmúlt években ugyan szép sikereket ért el a rövid pályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságokon a magyar küldöttség, de Liu Shaolin és Liu Shaoang Kínába való „átigazolása” óta korántsem volt biztos, hogy egy-egy kontinenstornáról éremmel távoznak a mieink. Holott az elmúlt tizenkilenc évben nem rendeztek olyan rövid pályás gyorskorcsolya Európa-bajnokságot, amelyen ne született volna legalább egy magyar érem. A Liu fivérek berobbanása után pedig aztán meg is sokasodott ezek száma, és 2019-ben, valamint 2020-ban is négy-négy arany volt a termés. Azzal azonban, hogy a két testvér 2022-ben úgy döntött, hogy inkább kínai színekben folytatja, szűk esztendők következtek.
A férfiak azóta érem nélkül maradtak, a női váltó 2023-ban ezüsttel, Jászapáti Petra (1000 m) bronzzal távozott Gdanskból, tavaly pedig Sziliczei-Német Rebeka (1500 m) állt fel a dobogó legalsó fokára. Legnagyobb örömünkre azonban az elmúlt hétvégén rendezett drezdai Európa-bajnokságon derült ki, van még tartalék a magyar short trackben. Igaz, ezúttal nem a férfi-, hanem a női szakág jeleskedett, hiszen
Jászapáti Petra vezetésével egy aranyat (500 méteren egyéniben), két ezüstérmet (egyéni 1000 méteren és női váltóban) is szerzett a magyar csapat.
A drezdai Európa-bajnokság magyar hőse – aki összesen 11 futamot teljesített a kontinensviadalon, amiből kilencet meg is nyert – nem pusztán az aranyéremnek örül, hanem az egész hétvégén mutatott teljesítményének, amelynek köszönhetően két Eb-ezüst után megszerezte a magyar rövid pályás gyorskorcsolyázás első női egyéni aranyérmét, és ezzel sporttörténelmet írt.
– Nagyon húzós nap volt, félóránként mentem egy futamot vasárnap, öt volt összesen. Kettő 1500 méteren, aztán három 500-on. Futamról futamra haladtam, mindig csak a következőre figyeltem. Ez kifizetődött a végére. Kiegyensúlyozottan hoztam az időket, várható volt, hogy gyorsabb nem lesz az elődöntő sem, mert sok volt már a lábamban. Az volt a cél, hogy megnyerjem az elődöntőt. Amikor kiderült, hogy ez csak a négyes rajtpozícióra elég a fináléban, akkor az volt a terv, hogy harmadikként forduljak az első kanyarba, utána tapadjak az első kettőre, hátha történik valami, amikor csatáznak – elevenítette fel Jászapáti a vasárnap történteket.
A szegedi gyorskorcsolyázó kifejtette, az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Arianna Fontana már az ütközés előtti egyenesben is próbálkozott, az nem jött össze. Jászapáti saját bevallása szerint gondolta, hogy az olasz újra megpróbálja megelőzni a holland Michelle Velzeboert, ezért amikor látta, hogy az újabb kísérletnél meginognak, akkor arra rákészült, hogy ha nem esnek, akkor is megpróbál belülről elmenni.
– Amikor elestek, már csak abban bíztam, hogy nem fújják vissza a futamot. A célba érkezés után boldog voltam, mert hosszú másfél év van mögöttem. A tavalyi Eb kimaradt a vírusos betegség miatt, az azelőtti Eb-n sikerült az éremszerzés egyéniben és a váltóval is, úgyhogy ez nagyon szép folytatása a két évvel korábbi kontinensviadalnak – vélekedett a szegedi klasszis.
Az aranyérmes sportoló elárulta, a versenyzők körében sem egyértelmű, hogy melyik a sportág királyszáma, sokan a sebesség miatt éppen az 500-at tartják annak, de ő személy szerint az 1000-et, mert ahhoz egyszerre kell a sebesség és az állóképesség. A friss Európa-bajnok nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy a neve Huszár Erika, Heidum Bernadett, Keszler Andrea és Darázs Rózsa, azaz a 2009-es Eb-n győztes magyar váltó tagjai mellé került a sportág dicsőségtablóján.
– Ez az Eb a legjobb három versenyem közé kerül, nagyon jó emlék marad, és leginkább azért, ahogyan korcsolyáztam.
Mentálisan nagyon sok támogatást kapok, ami önbizalmat ad. Meghallgatnak, támogatnak, és úgy tűnik, ez működik. Remélem, ez kitart a folytatásban is, mert a mostani szezonban nyújtott versenyzésemet szeretném folytatni – mondta a női válogatott irányítását 2022-ben átvevő Nicky Gooch és segítője, az olimpiai bajnok Knoch Viktor párosáról.
Az 500 méteren hetedik Kónya Zsófia kiemelte, Jászapáti Petra sikere az egész női csapatnak nagy önbizalmat adhat, hogy képesek lehetnek ilyen eredményt elérni. Nicky Gooch, a női válogatott vezetőedzője, aki 2022-től irányítja a női csapat felkészítését, elmondta: még nem az a csúcs Jászapáti Petrának, hogy 500 méteren sporttörténelmi diadalt aratott a rövid pályás gyorskorcsolyázók drezdai Európa-bajnokságán.
– Ez nem a végállomás vagy a hegy csúcsa, számunkra a kezdetektől a jövő évi olimpia van a célkeresztben.
Nagyon fontos, hogy van még hely a fejlődésre, még tud és van miben előrelépni – jelentette ki az edző. A gyorskorcsolyázóként olimpiai bronzérmes és Európa-bajnok tréner szerint elsősorban mentálisan fejlődött sokat a 26 éves szegedi versenyző, akinek éppen ebben az aspektusban kell tovább javulnia ahhoz, hogy még jobb eredményeket érjen el.
– Az edzéseken még mindig jobb időt korcsolyázik, mint a versenyeken.
A csarnok, a közönség, a téthelyzet lefagyaszthatja a sportolókat, de folyamatosan azon dolgozunk, hogy a legjobbját tudja hozni a versenyeken. Azt próbáljuk elérni, hogy csakis magára és a saját futamára figyeljen, azt oldja meg. Ne neki kelljen alkalmazkodnia a vetélytársakhoz, hanem kizárólag a saját feladatainak végrehajtására összpontosítson – mutatott rá Gooch a fejlődés további irányára.
Gooch a háromnapos Eb kapcsán Jászapáti Petra kiegyensúlyozottságát emelte ki, tekintve, hogy 11 egyéni futamából kilencet megnyert, illetve mindhárom egyéni távon a döntőben szerepelt.
– A kiegyensúlyozottság az egyik legfontosabb erény, mert minél több fináléban szerepel, annál több érmet fog szerezni. Ez törvényszerű – mondta az 51 éves Gooch, aki hangsúlyozta, a lehetőség nemcsak úgy hullott Jászapáti ölébe, mint ahogy azt egyesek állítják. Ugyanis ehhez egész nap kiválóan kellett versenyeznie, a döntőben pedig le kellett rajtolnia egy másik olasz versenyzőt, azaz alaposan megdolgozott a végső sikerért.
A magyar válogatott egy arany- és két ezüstéremmel zárta a drezdai kontinensviadalt – amivel egyébként az éremtáblázat harmadik helyén végzett –, így folytatta a 2006-ban kezdődött medálszerző sorozatát az Eb-ken. Ráadásul bebizonyította, igenis van élet a Liu testvérek után…