Az elmúlt tizenkilenc évben nem rendeztek olyan rövid pályás gyorskorcsolya-Európa-bajnokságot, amelyen ne született volna legalább egy magyar érem, a Liu fivérek berobbanása után pedig aztán meg is sokasodott ezek száma, és 2019-ben, valamint 2020-ban is négy-négy arany volt a termés. Azzal azonban, hogy a két testvér 2022-ben úgy döntött, hogy inkább kínai színekben folytatja tovább , szűk esztendők következtek. A férfiak azóta érem nélkül maradtak, a női váltó 2023-ban ezüsttel, Jászapáti Petra (1000 m) bronzzal távozott Gdanskból, tavaly pedig Sziliczei-Német Rebeka (1500 m) állt fel a dobogó legalsó fokára.
Liuék után Jászapáti Petrában bízhatunk
Péntektől vasárnapig Drezdában tehetnek azért a magyar versenyzők, hogy ne szakadjon meg a kiváló sorozat. Bánhidi Ákos bízik a jó folytatásban.
– Jól muzsikál a női csapat, amelynek reális esélye van az éremszerzésre az idei kontinensviadalon, a jövő évi olimpiára előretekintve pedig a pontszerzésre felfelé ívelő formát mutatnak, különösen Jászapáti Petránál figyelhető meg, akinél az egyéves kihagyása utáni visszatérésnél a fokozatosság elvét alkalmaztuk – nyilatkozta az MTI-nek a magyar szövetség ágazati igazgatója, aki azt is elárulta, Bontovics Balázs és Tiborcz Dániel sérülés miatt nem lehet ott az Eb-n.
Bánhidi úgy látja,
fejlődik a magyar csapat, még ha az eredmények nem is feltétlenül ezt mutatták. A világkupa-sorozat három állomásán vettek részt a mieink, és mindannyiszor dobogós helyezés nélkül távoztak. Bánhidi ugyanakkor rávilágított, a viadalok átalakítása miatt nehezebb jó eredményt elérni, ugyanis korábban az egyik távon két versenyt rendeztek, de mivel ez megszűnt, így minden számban a legjobbak indulnak, ezáltal már az előfutamokban is össze lehet akadni a legnagyobb menőkkel.
A már említett Jászapáti Petra teljesített a legjobban a vk-sorozatban. Ősszel, Montrealban 500 méteren egyszer nyolcadik, egyszer tizedik lett, majd decemberben, Szöulban hatodik lett ezen a távon, 1500-on pedig kilencedik. Azzal együtt, hogy a pekingi állomást kihagyta, 500 méteren így is a világkupa 11. helyén áll, az európai indulók közül a negyedik, 1000 méteren a hetedik, 1500-on a hatodik legjobb az öreg kontinensen.
A magyar hölgyek közül más versenyző nem jutott el az elődöntőig a világkupa-sorozatban, a férfiak között is csak egyszer sikerült, Nógrádi Bencének 1500 méteren Montrealban, de egyébként egy kivétellel, amikor Jászapáti Péter 500-on 17. lett Szöulban, még a negyeddöntő is álom maradt. A vegyes váltó szöuli hetedik helye volt a csúcs, a férfiváltó egyszer sem volt elődöntős, de a Somodi Maja, Jászapáti Petra, Somogyi Barbara, Kónya Zsófia összeállítású női csapat egyszer ötödik helyen zárt, egyszer pedig nyolcadik lett. A női váltó jelenleg az európai ranglista ötödik helyezettje, a dobogótól tehát nincs annyira messze.
Fényes a jövő?
Mint azt az Origó megjegyezte, az utánpótláskorúak eredményeit tekintve a jövőben bízhatunk nagy sikerekben rövid pályás gyorskorcsolyában.
A nagy pályás szakágban pedig épp a napokban ünnepeltünk magyar győzelmet. A Dél-Koreában született Kim Min Szok 500 méteren arany-, 1500-on pedig bronzérmes lett a múlt héten a hollandiai Heerenveenben rendezett Európa-bajnokságon.
De a vele egy időben honosított Mun Von Dzsun Ferenc is nagy álmokat szövöget, ő rövid pályás gyorskorcsolyázóként olimpiai aranyra vágyik, és ha minden a tervei szerint alakul, akkor még a 2038-as játékokon, 37 évesen is az indulók között lesz.
Magyar indulók az Európa-bajnokságonA férfiaknál Jászapáti Péter mindhárom távon, Mun Von Dzsun Ferenc 1000 és 1500, míg Nógrádi Bence 500 és 1500 méteren indul. Az 5000 méteres váltóban pedig rajtuk kívül Granasztói Ádám és Csizmadia Márk kaphat lehetőséget, utóbbi a 2000 méteres vegyes váltóban is érdekelt lehet. A nőknél Jászapáti Petra minden számban bizonyíthat, Kónya Zsófia és Bácskai Sára Luca 500 és 1000 méteren, Somodi Maja és Sziliczei-Német Rebeka pedig 1500 méteren csatlakozik hozzá. A 3000 méteres női váltóban mindannyian érintettek, a vegyes stafétában pedig előbbi három korcsolyázhat. (MTI) |