Visszalökheti a szakadékba a magyar válogatott a franciákat

A magyar szurkolók hajlamosak úgy kezelni a kedd este 21 órakor, Varasdon kezdődő Magyarország–Franciaország középdöntőt a férfi-kézilabdavilágbajnokságon, hogy ezt a mérkőzést akár el is lehet engedni, mondván, a francia együttes sokkal esélyesebb. A gondolat másik mozgatórugója, hogy a magyaroknak Ausztria és Katar legyőzése is utat jelenthet a negyeddöntőbe. A franciák a párizsi olimpián leszerepeltek, a vb-n megújult csapattal ismét magabiztosak.

2025. 01. 21. 11:21
Ilics Zoran lő kapura Dika Memmel szemben a párizsi olimpián a Magyarország-Franciaország mérkőzésen
Ilics Zoran lő kapura Dika Memmel szemben a párizsi olimpiá Fotó: Árvai Károly/Nemzeti Sport
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A helyzet persze árnyaltabb annál, hogy a kézilabda-vb középdöntőjében a magyar válogatottnak a franciák elleni vereség is bőven belefér. Mégpedig azért, mert Franciaország a hazai rendezésű, 2024-es párizsi olimpián óriásit bukott. Már az hatalmas szenzáció volt, hogy csak az utolsó párizsi csoportmérkőzésen, éppen Magyarország ellen dőlt csak el, hogy egyáltalán továbbléphetnek-e a negyeddöntőbe.

Fabregas és Remili Ilic Zoran, Bánhidi Bence és Bodó Richárd szorításában a 2024-es párizsi olimpián játszott Magyarország-Franciaország férfi kézilabda-mérkőzésen
Fabregas és Remili Ilic Zoran, Bánhidi Bence és Bodó Richárd szorításában a 2024-es párizsi olimpián (Fotó: Árvai Károly/Nemzeti Sport)

A magyar csapat kiélezett meccset vívott, de 24-20-ra kikapott. Ez akkor a mieink kiesését és a francia csapat továbbjutását jelentette. Ám a negyeddöntőben a németek lekeverték a sanzont, mert egy hosszabbítást hozó összecsapáson 35-34-re nyertek, így az előzetesen nagy esélyesnek gondolt franciák a legjobb négy közé sem kerültek be az olimpián.

Még mindig nagyon fáj a franciáknak az olimpiai kudarc

Rettenetesen fájó kudarc volt ez a franciáknak, főleg annak tudatában, hogy három évvel korábban, Tokióban ők voltak az olimpiai aranyérmesek. Igaz, a legyőzhetetlenség nimbuszán már korábban csorba esett: a franciák az előző három kézilabda-világbajnokságon rendre lemaradtak az aranyról: 2019-ben és 2021-ben a döntőbe sem jutottak be, 2023-ban pedig Dániával szemben elvesztették a finálét.

Várható volt, hogy a dán–horvát–norvég közös rendezésű világbajnokságra a francia csapat nem ugyanazzal a kerettel érkezik, mint amivel az olimpián szerepelt.

Összesen nyolc olyan játékos (Bellahcene, Bolzinger, Kounkoud, Bos, Grebille, Lagarde, Briet és Kieffer) szerepel most ezen a vb-n, akik kimaradtak az olimpiai keretből.

Közülük a kapus, Samir Bellahcene megsérült, ő ezen a világbajnokságon nem védhet már. Ettől természetesen nem lett gyengébb a francia válogatott, amelyből az olimpiát követően visszavonult az együttes legnagyobb sztárja, Nikola Karabatic.

Itt van viszont Varasdon a csapattal Fabregas és Remili, ők mindketten a Telekom Veszprém játékosai.

Ez tehát egy kapcsolódási pont Magyarország és Franciaország között, még akkor is, ha ettől – tán a veszprémi drukkereket kivéve – nem vagyunk annyira boldogok.

A franciáknak csak most kezdődik a világbajnokság

Franciaország – álljon ki bármilyen csapattal is egy férfi-kézilabdavilágbajnokságon – mindig a végső győzelemben bízva utazik el egy világeseményre. A galloknak eddig nem volt szoros, igazán értékmérő meccsük ezen a vb-n, igaz, könnyű csoportba is kerültek. Katart 18, Kuvaitot 24 gól különbséggel verték meg, ezekre a meccsekre sok szót nem érdemes vesztegetni. A csoport „rangadóját” Ausztria ellen vívták, itt 35-27 lett a végeredmény, azaz az osztrákok sem tudták őket megszorítani.

Nyugodtan kimondhatjuk tehát, hogy a franciák számára a Magyarország elleni középdöntő lesz az első komoly mérkőzés ezen a világbajnokságon.

Ugyanezen a véleményen volt a francia Le Figaro című lap újságírója is. „Végre rátérhetünk a lényegre” – írta, utalva ezzel arra, hogy a francia csapat számára a vb első három meccse nem sok érdekességet hozott. Arra viszont mindenképpen jó volt a Kuvait, a Katar és az Ausztria elleni összecsapás, hogy a súlyos olimpiai fiaskó után a franciák önbizalma kissé megerősödjék. 

A veszprémi franciák nem félnek

„Jól fogunk szórakozni kedd este” – ezt már a Veszprémben játszó Nedim Remili nyilatkozta a Le Figaro munkatársának.

„Magyarország egy keményen védekező, nagyon fizikális csapat, Bánhidi Bence pedig 207 centis beállóként a világ egyik legjobbja” – tette hozzá Remili, aki jól tudja, miről beszél, hiszen veszprémi játékosként számtalan nagy csatát vívott már Bánhidi klubjával, a Szegeddel. Ludovic Fabregas pedig arról beszélt, hogy a magyarok szinte hazai pályát kapnak, mert Hollandia ellen is rengeteg magyar drukker érkezett meg Varasdra, és ez most sem lesz másképpen. 

A francia kézilabdázók jó hangulatban készülnek Varasdon a Magyarország elleni mérkőzésre a férfikézilabda-világbajnokság középdöntőjében
A francia kézilabdázók jó hangulatban készülnek Varasdon a Magyarország elleni mérkőzésre (Fotó: AFP)

Mikler és Ancsin 12 éve ott volt a győztes csapatban

Végül idézzünk fel egy kellemes emléket: szinte napra pontosan 12 éve, 2012. január 20-án Újvidéken 26-23-ra vertük meg a francia csapatot az Európa-bajnokságon. Keddi ellenfelünk szövetségi kapitánya, Guillaume Gille akkor még játékosként küzdött ellenünk, Mikler Roland ott volt a keretben, az MKSZ jelenlegi elnöke, Ilyés Ferenc a pályán, csakúgy, mint az az Ancsin Gábor, akire kedd este fontos feladatok várhatnak Varasdon.

A Magyarország–Franciaország vb-középdöntő kedden este 21 órakor kezdődik. A találkozóra hangolva Bodó Richárd arról beszélt lapunknak, természetesen nem feltett kézzel várják a mérkőzést, de az Ausztria és Katar elleni találkozó fontosabb.

Így várják a franciák elleni mérkőzést a magyar játékosok:

Hirdetés: A csapatsportok világversenyei rendszerint megmozgatják a fogadók fantáziáját. Így van ez a férfikézilabda-világbajnokság esetében is. Ráadásul a mezőnyben ott van a magyar válogatott is. A vb Dánia, Norvégia és Horvátország társrendezésében zajlik. A világbajnokságok történetében ez a 29. A kérdés az, hogy a rendhagyó világversenyen melyik válogatott szerzi meg a vb-trófeát. Fogadási részletek itt!

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.