Ahogy közeledik az Athénban, március 18-tól rendezendő NOB-közgyűlés, amelynek legfőbb napirendi pontja, hogy a leköszönő Thomas Bach utódját megválasszák – a hét jelöltből március 20-án választják meg a NOB új elnökét –, úgy kerül egyre többet szóba a transznemű sportolók helyzete. Nem véletlen mindez, hiszen
a párizsi olimpián női ökölvívásban aranyérmet nyert Imane Helif és Lin Ju-Ting okozta botrány igencsak megosztotta a világot.
Mindkét bokszoló ugyanis korábban megbukott a nemiségi vizsgán, amiért 2023-ban kizárták az akkori világbajnokságról. Helif és Lin az úgynevezett gendervizsgálaton esett át – a tesztoszterontesztet nem csinálták meg, mert az rövid időn belül gyógyszeresen beállítható –, és kiderült, egyik sportoló sem felelt meg a tesztek alapján annak, hogy a nők között indulhassanak, ugyanis a szervezetükben az X-kromoszóma mellett az Y is megtalálható, ami azt igazolja, mindketten biológiailag férfiak, és jelentős előnyben vannak a női vetélytársaikkal szemben.

Aztán napvilágot látott egy 2023-as orvosi jelentés, amely minden eddiginél egyértelműbb diagnózist ad Helif nemét és a veleszületett rendellenességét illetően. Az algériai ökölvívó az úgynevezett 5-alfa reduktáz defektus nevű rendellenességben szenved, ez egy olyan szexuális fejlődési zavar, amely azoknál fordul elő, akik biológiai értelemben férfiak.
A jelentés azt is említi, hogy Helif átesett egy MRI-vizsgálaton, amely megállapította, hogy nincs méhe, viszont vannak belső heréi és van mikropénisze. Ezenkívül egy kromoszómavizsgálat bizonyította, hogy XY-kromoszómái vannak, és hogy a tesztoszteronszintje megegyezik a férfiakéval.
Sőt, ami igazán megdöbbentő, hogy a jelentés szerint Helif szülei vélhetően vérrokonok. Mindezek ellenére a NOB végig kitartott amellett, hogy jogosan engedte a két bokszolót indulni a női mezőnyben, sőt Bach még ennél is tovább ment.
Bach: Orosz álhírkampány a Helif-botrány
A tavalyi, párizsi olimpia boksztornáján történt nemi vita mögött orosz álhírkampány állt és kevés köze volt a valósághoz – mondta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke, Thomas Bach. A posztjáról júniusban 12 év után távozó német sportdiplomata szerint a játékok előtt és után is több hasonló akciót kellett meghiúsítaniuk. Az egyik vitatott nemű ökölvívó az az algériai Iman Helif volt – a másik a kétszeres világbajnok tajvani Lin Jü-ting –, aki a 66 kilós súlycsoport negyeddöntőjében Hámori Lucát búcsúztatta, majd meg sem állt az aranyéremig. Az afrikai bokszoló indulása óriási visszhangot váltott ki világszerte, mert a 2023-as világbajnokságról a nemzetközi sportági szövetség (IBA) kizárta túl magas tesztoszteronszintje miatt.