Időt nyert a magyar hoki – és életet? Ne kerteljünk, itthon hiába keressük az elitet

A magyar jégkorong-válogatott nem nyújtott olyan jó teljesítményt az elit világbajnokságon, mint 2016-ban vagy akár két éve Tamperében, mégis most először harcolta ki a bennmaradást az elitben. Ilyen a sport, ilyen a jégkorong, amelynek, kár is vitatni, a szerencse is fontos eleme. A magyar hoki időt nyert és esélyt kapott. Kangyal Balázs segítségével elemeztük, mire mehet vele a jövőben.

2025. 05. 21. 5:07
Örülhetünk annak, hogy a magyar jégkorong-válogatott bennmaradt az elitben, de a gondokat nem szabad a szőnyeg alá söpörni Fotó: MJSZ/Vörös Dávid
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat vereség, abból öt súlyos, kettő már-már megalázó, s csupán egyetlen győzelem. Ez a magyar jégkorong-válogatott mérlege a Dániában csütörtöktől a negyeddöntőkkel folytatódó világbajnokságon. A teljes mérleg tehát nem éppen hízelgő, ám az az egy siker mégis elegendő volt a cél, a bennmaradás teljesítéséhez. Mégpedig azért, mert Kazahsztán a közelmúlt talán leggyengébb csapatával állt ki a világbajnokságra, továbbá – bár ez végül nem osztott, szorzott – Norvégia sem tudott megújulni.

Kangyal Balázs szerint a magyar jégkorong-válogatottat dicséret illeti, amiért bennmaradt a világbajnokság elitjében
Kangyal Balázs szerint a magyar jégkorong-válogatottat dicséret illeti, amiért bennmaradt a világbajnokság elitjében Fotó: Kurucz Árpád

Örülhetünk-e maradéktalanul, vagy van helye némi fanyalgásnak? Majoross Gergely szövetségi kapitány a Svájctól elszenvedett 10-0-s vereség után már utalt arra, bizony a hátországban, különösen az utánpótlásban jelentős a lemaradás. Egykori csapattársa, Kangyal Balázs, a Budapesti Jégkorong Akadémia vezetőedzője megengedőbb, de persze ő sem akarja a szőnyeg alá söpörni a gondokat.

Kangyal Balázs: Kimaxoltuk a vb-t, bravúr a bennmaradás

– A lehetőségekhez mérten kihoztuk a legtöbbet ebből a világbajnokságból. Előzetesen is úgy kalkulálhattunk, ha Kazahsztán és Norvégia közül az egyiket megverjük, az elég lehet a bennmaradáshoz. Ezt a célt teljesítette a csapat, amiért dicséret illeti.

Igen, ilyen gyenge kazah csapatot én évek óta nem láttam, a norvégok is gödörbe kerültek, de ennyi szerencsénk végre lehet. Nem merném állítani, hogy velünk együtt e három gárda közül bármelyik garantáltan feljutott volna idén a divízió I/A-ból, de tudjuk, hogy az elit alja és a divízió I teteje között elhanyagolható a különbség.

Megkockáztatom, a magyar válogatott nemcsak 2016-ban, 2023-ban Tamperében is jobban játszott. Két éve igazságtalannak éreztük, hogy büntetőkkel kiestünk, most egyetlen győzelemmel bennmaradtunk. Nekünk is lehet ennyi szerencsénk. S arról se feledkezzünk meg, hogy az első két sorban számításba jövő öt játékos is hiányzott ezúttal a csapatból. Persze Norvégia ellen elérhettük volna a hosszabbítást, a Dánia és Svájc elleni vereség elég csúnya, mégis azért mondom, hogy szinte kimaxoltuk a vb-t, mert Sofron István, Bartalis István, Sebők Balázs, Varga Balázs és Stipsicz Bence nélkül sikerült kiharcolni a bennmaradást. Tovább megyek, az elitben könnyebb volt őket helyettesíteni, a divízió I-ben jobban hiányoztak volna, mert ott kreatív hokit kell játszani, itt viszont a védekezésen, a játék rombolásán volt a hangsúly – összegzett Kangyal Balázs.

A magyar válogatott mérkőzései a vb-n

Németország–Magyarország 6-1
USA–Magyarország 6-0
Magyarország–Kazahsztán 4-2
Csehország–Magyarország 6-1
Dánia–Magyarország 8-2
Svájc–Magyarország 10-0
Norvégia–Magyarország 1-0

 

Lendít-e a magyar jégkorongon a mostani siker?

Kangyal Balázs is úgy látja, a 2016-os világbajnoksághoz képest, tehát immár egy évtizede a magyar jégkorong nem igazán fejlődött, de legalábbis nem eleget. Vajon a mostani siker hullámát sikerül-e meglovagolni?

– Vannak tehetséges játékosaink, mint például Mihalik András, Szabó Bence, Laskawy Ferenc. Az a kérdés, hogy tudnak-e feljebb lépni. Maximálisan egyetértek Mogyival (Majoross Gergely), az a legnagyobb gond, hogy kevés magyar hokis jut el külföldre – jegyezte meg Kangyal Balázs.

Szongoth Domán a magyar jégkorong talán legnagyobb tehetsége
Szongoth Domán a magyar jégkorong talán legnagyobb tehetsége Fotó: MJSZ/Vörös Dávid

Amit azzal egészíthetünk ki, a magyar bajnokság, az Erste-liga nem tölti be azt a feladatot, hogy a tehetséges játékosok 18-19 éves korukra elérjék a válogatottság szintjét. Inkább az a modell működik Hári Jánost és Sebők Balázst követve, hogy azok kerülnek be a válogatottba – így például az elmúlt években Varga Balázs, Hadobás Zétény vagy a talán legnagyobb reménység, Szongoth Domán –, akik 14-15 éves koruktól Finnországban vagy Svédországban pallérozódnak. De lássuk be, az ő karrierjük nem a magyar hoki szerves sikere, sokkal inkább a szülők áldozatának eredménye. 

– Ez sajnos pontosan így van. Hadd beszéljek kicsit haza, nekünk azért itthon csak sikerült kinevelni Nagy Krisztiánt, Stipsicz Bencét, Terbócs Istvánt, Garát Zsombort, Slekmann Márkot, de ez kevés, az összkép valóban nem hízelgő – helyeselt a kétezres évek első évtizedében látott magyar hokicsoda egyik vezéregyénisége.

A következő idényben jelentős változás lesz a magyar jégkorongban, hogy az FTC is az osztrák ligában indul. Ez Kangyal Balázs szerint is nagy esély, igaz, az Erste-liga viszont megsínyli majd a Fradi távozását. Egyrészt hiányzik majd az egyik legjobb és legnépszerűbb csapat, másrészt a Ferencváros várhatóan magához csábítja a liga több jó játékosát, akiket nehéz lesz pótolni.

Összességében ez mégis jó hír, mert nem vitás, a magyar hokiban változásra van szükség. 

Osztrák bravúr, Kazahsztán mellett Franciaország esett ki

A dániai jégkorong-világbajnokságon Kazahsztán mellett az A csoportban utolsó Franciaország esett ki, hatalmas meglepetésre Ausztria a negyeddöntőben folytathatja. A divízió I/A-ból Nagy-Britannia és Olaszország jutott fel. Nehéz lenne megmondani, e két csapat közül melyik lenne kedvezőbb magyar válogatottnak a 2026-os világbajnokságon, a jelenlegi erőviszonyok mellett azt kockáztathatjuk meg, Norvégiával jó lenne ismét egy csoportba kerülni.

Az egyetlen magyar győzelem, a Magyarország–Kazahsztán mérkőzés összefoglalója:

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.