Az FTC helyett más magyar csapatokkal szúrhat ki az európai szövetség

Kedden fontos bejelentést tesz az Európai Kézilabda-szövetség (EHF): kiderül, hogy mely csapatok kapják meg a szabadkártyákat a Bajnokok Ligája 2025–26-os idényére. A magyar együttesek közül a nőknél a címvédő Győr mellett a Ferencváros és a Debrecen is szeretne a csoportkörbe kerülni, a férfiaknál pedig a Veszprémhez csatlakozna a Szeged. Az FTC-nek aligha, de a DVSC-nek és a Szegednek annál inkább izgulnia kell. A nők között tíz kézilabdacsapat közül hetet, míg a férfimezőnyben kilenc közül hatot jelöl ki az európai szövetség, hogy aztán pénteken ki is sorsolják a kézilabda BL-csoportokat. A klubok felminősítése ugyanakkor maga után vonná, hogy az Európa-ligában (a Bajnokok Ligája-szereplés javára) kevesebb magyar induló lesz.

2025. 06. 24. 5:09
Mikler Roland (balra), Bodó Richárd (középen) és Bánhidi Bence (jobbra) is reménykedik abban, hogy a Szeged ismét szabadkártyát kap a kézilabda BL-be.
Mikler Roland (balra), Bodó Richárd (középen) és Bánhidi Bence (jobbra) is reménykedik abban, hogy a Szeged ismét szabadkártyát kap a kézilabda BL-be. Fotó: MTI/Illyés Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2025–26-os idényben is változatlan marad a kézilabda Bajnokok Ligája lebonyolítása: a tizenhat csapatot két nyolcfős csoportba sorolják, ahonnan az első kettő negyeddöntőbe jut, míg a 3–6. helyezettek nyolcaddöntőt játszanak. A férfi és a női BL-ben is ez marad a menetrend, és ahogyan az elmúlt években, úgy selejtezők helyett most is az EHF dönt arról, hogy az alanyi jogon résztvevők mellett kikkel lesz feltöltve a mezőny, azaz mely csapatoké lesz a szabadkártya. A férfiak között tíz együttes – köztük a magyar bajnok One Veszprém HC – már biztosan csoportkörös, de még az OTP Bank–Pick Szeged is megkaphatja a szabadkártyát. A nőknél a címvédő Győri Audi ETO KC-vel együtt kilencen vannak ott a főtáblán, de magyarként az FTC–Rail Cargo Hungaria és a DVSC Schaeffler is beadta a jelentkezését. Kedden eldől, megkapják-e a lehetőséget a kézilabda BL-ben.

A Győr győzelmével ért véget a női kézilabda BL előző két kiírása, a címvédő a 2025–26-os idényben alanyi jogon főtáblás
A Győr győzelmével ért véget a női kézilabda BL előző két kiírása, a címvédő a 2025–26-os idényben alanyi jogon főtáblás Fotó: Mirkó István

A kézilabda Bajnokok Ligája női mezőnye:

  • A biztosan csoportkörös csapatok: Győri Audi ETO KC, Team Esbjerg (dán), Odense HB (dán), Metz HB (francia), HB Ludwigsburg (német), Buducsnoszt Podgorica (montenegrói), Storhamar HE (norvég), CSM Bucuresti (román), Krim Mercator Ljubljana (szlovén)
  • Szabadkártyát kértek: FTC–Rail Cargo Hungaria, DVSC Schaeffler, Podravka Koprivnica (horvát), Ikast HB (dán), Brest Bretagne (francia), Borussia Dortmund (német), Sola HK (norvég), Tertnes Bergen (norvég), Gloria Bistrita-Nasaud (román), CS Minaur Baia Mare (román)

Nők: a Győr mellett az FTC szinte biztosan BL-induló lesz, a DVSC viszont aligha

A bő három héttel ezelőtti, budapesti négyes döntőben szereplő csapatok mellett a Faluvégi Dorottyát foglalkoztató német HB Ludwigsburg is alanyi jogon főtáblás, de montenegrói, norvég, román és szlovén együttes is biztosan lesz a női BL csoportkörében. A maradék hét helyre tíz csapat adta be a jelentkezését, két magyar klub mellett többek között a Szikora Melindát foglalkoztató Dortmund, valamint Papp Nikoletta együttese, a Baia Mare is.

A szabadkártya odaítélése során az európai szövetség több szempontot is figyelembe vesz, ezek közé tartoznak a csapat korábbi nemzetközi szereplései, a klub infrastrukturális és szervezeti háttere, a nemzeti bajnokság színvonala, valamint a szurkolói és médiaérdeklődés is.

Miután Magyarország a női BL-ranglista első helyét foglalja el, a Final Four még legalább 2027-ig Budapesten lesz, a magyarországi Bajnokok Ligája-meccsek pedig szinte mindig telt házasok, szinte lehetetlennek tűnik, hogy a Ferencváros és a Debrecen közül legalább egy ne kapja meg az indulási jogot. Közülük az FTC részvétele tűnik biztosnak, elvégre a zöld-fehér csapat az elmúlt tíz évben mindig főtáblás volt, két éve pedig döntőt is játszott.

A Debrecen indulása már jóval bizonytalanabb. Az NB I-ben negyedik csapat esélyei ugyan a bronzérmes Esztergom visszalépésével megnőttek, ám tavaly bajnoki harmadikként sem kapott szabadkártyát. Pedig azt egy BL-nyolcaddöntős szereplés előzte meg, míg az előző idényben a szabadkártya meghiúsulása után az Európa-liga selejtezőjében kiesett már a DVSC. 

Szilágyi Zoltán együttese így is reménykedhet, hiszen „csak” három együttesnél kell jobbnak bizonyulnia az EHF szemében. 

A Fradi mellett a legutóbbi idényben negyeddöntős Brest és nyolcaddöntős Podravka részvétele is aligha kérdéses, ám nehezen elképzelhető, hogy a tavalyi gyengélkedésük után idén is három indulójuk lehet a románoknak, ahogyan az is, hogy egyszerre fog debütálni két norvég újonc is, a Sola és a Bergen. További egy-egy román és norvég csapat szereplése viszont biztosra vehető. A Debrecen tehát valószínűleg az egy éve a BL-ről figyelmetlenség miatt lemaradt Ikasttal és a szabadkártyát tavaly szintén hiába igénylő Dortmunddal harcol a fennmaradt két helyért a EHF bíráinál. Sikertelenség esetén pedig megint maradhat az Európa-liga, ahová a DVSC a biztonság kedvéért az FTC-hez, az (El-ben biztos induló) Esztergomhoz és a (szabadkártyát igénylő) Mosonmagyaróvárhoz hasonlóan beadta a jelentkezését. Az orosz csapatok hiányának, valamint a spanyol női klubkézilabda és a délszláv csapatok válságának köszönhetően viszont így sem esélytelen a Loki BL-indulása.

A Debrecen női kézilabdacsapata két éve már szerepelt a Bajnokok Ligája csoportkörében
A Debrecen női kézilabdacsapata két éve már szerepelt a Bajnokok Ligája csoportkörében. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A kézilabda BL férfimezőnye:

  • A biztosan csoportkörös csapatok: One Veszprém HC, HC Zagreb (horvát), Aalborg Handbold (dán), Barca (spanyol), Paris Saint-Germain Handball (francia), Füchse Berlin (német), SC Magdeburg (német), Orlen Wisla Plock (lengyel), Sporting CP (portugál), Dinamo Bucuresti (román)
  • Szabadkártyát kértek: OTP Bank–Pick Szeged, GOG (dán), HBC Nantes (francia), HC Eurofarm Pelister (északmacedón), Kolstad Handbold (norvég), Industria Kielce (lengyel), FC Porto (portugál), RD LL Grosist Slovan (szlovén), Kadetten Schaffhausen (svájci)

Férfiak: ismét csatlakozhat a Veszprém mellé a Szeged

Ha a nőknél joggal lehet erősen bizakodni a Ferencváros BL-indulásában, akkor a férfiaknál is hasonló a helyzet a Szegeddel. Alanyi jogon itt is egy magyar csapat (a bajnok Veszprém) szerepel a Bajnokok Ligája csoportkörében, és a Tisza-partiaknak kilenc pályázó közül kell bekerülnie az EHF által kedden kiválasztott hat együttes közé ahhoz, hogy induljanak. Márpedig ez annak ellenére nehéz lesz, hogy a Szeged 2014 óta mindig főtáblás volt, és mindig eljutott legalább a nyolcaddöntőig, még ha a kölni négyes döntő egyszer sem jött össze.

A nőkhöz hasonlóan a férfimezőnyben is biztosan szerepel a legutóbbi idény két döntőse (a Magdeburg és a Füchse Berlin), de itt sokszínűbb a mezőny, ráadásul a másfél hete BL-bronzérmes Nantes sincsen alanyi jogon a főtáblán. A franciáknak viszont aligha kell aggódniuk az indulás miatt, ahogyan a korábbi győztes Kielce részvétele sem igazán tűnik kérdésesnek. Magyarország a férfi BL-ranglista ötödik helyén áll, így előtte állnak még a dánok is, ahonnan a GOG is jó eséllyel pályázik a csoportkörre.

A Szeged mellett szól a múltja és a rendre telt házas csarnoka, de az gondot jelenthet, hogy az EHF igyekszik szélesíteni a mezőnyt, és nehéz elképzelni, hogy Norvégiából és Észak-Macedóniából egyetlen klub se legyen a BL 2025–26-os kiírásában.

Ha így lesz, az azt jelenti, hogy Michael Apelgren együttese a Porto, a Slovan és a Schaffhausen csapatával harcol a fennmaradt egyetlen helyért. A portugál és a svájci gárda tavaly hiába igényelt szabadkártyát, nem kapott, ez pedig mellettük szól. A Slovan története során először nyerte meg a szlovén bajnokságot, és továbbviheti a korábban állandó BL-szereplő Celje örökségét a hazájában.

A Veszprémhez hasonlóan a szegediek is ismét szeretnének ott lenni a BL-csoportkörben
A Veszprémhez hasonlóan a szegediek is ismét szeretnének ott lenni a BL-csoportkörben Fotó: MTI/Vasvári Tamás

A riválisokat és a nemzetiségeiket elnézve tehát a Szeged aggódhat, de ha jósolni kellene, akkor a női FTC-hez hasonlóan nem fogja elutasítani a kérvényét az EHF, így nem kell az Európa-ligában indulniuk Bánhidi Bencééknek. Az El-ben ebben az esetben az FTC–Green Collect maradna az egyetlen magyar induló – az Európa-kupában pedig a biztos induló Mol Tatabánya KC mellett szabadkártyásként a Balatonfüredi KSE reménykedhet.

A női és a férfi BL-csoportkör sorsolása június 27-én, pénteken lesz. Azonos nemzetiségű csapatok csak akkor kerülhetnek egy nyolcasba, ha három klub is képvisel egy országot – egy csak a nőknél fordulhat elő, ha Dánia, Magyarország, Norvégia vagy Románia három együttessel képviseli magát a főtáblán. Kellemes „gond” lenne, ha a magyar csapatok szembesülnének majd ezzel.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.