idezojelek

Tótágas

Régóta fordítva látható Piet Mondrian egyik alkotása egy Észak-rajna-vesztfáliai múzeumban.

Pilhál György avatarja
Pilhál György
Cikk kép: undefined

Nem vagyok értője az absztrakt képzőművészetnek, most is csak azért írok róla, mert arról jött hír, maguk a szakterület felkentjei sem állnak a helyzet magaslatán.

Évtizedek óta fordítva, fejjel lefelé látható a holland Piet Mondrian egyik alkotása az Észak-rajna-vesztfáliai Műgyűjteményben. Ez most derült ki, amikor a múzeum kiállítással tisztelgett a geometrikus absztrakció világhírű képviselője előtt, születésének 150. évfordulója alkalmából. A bakit nem a kiállítóhelyen követték el, a festményt röviddel a művész 1944-ben bekövetkezett halála után állíthatta valaki a feje tetejére. Az sem kizárt, hogy egy agilis takarítónő…

Az 1941-ben készült, New York City 1 című képen függőleges és vízszintes irányban futó, egymást keresztező sárga, kék és piros ragasztószalagok láthatók. (Kábé olyanok, amilyeneket a villanyszerelők is használnak.) Az alkotás egy szinte azonos „testvérképe” a párizsi Pompidou központban látható – ahhoz képest azonban a düsseldorfi mű 180 fokkal elfordítva ábrázolja az alkotó mély mondanivalóját. A szakemberek szerint a ragasztószalagcsíkok pont úgy futnak a vásznon, mint a párizsi olajfestményen, ám a művészien letépett csíkmaradványok elhelyezkedése arra utal, hogy a dortmundi kép tótágast áll.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egészben a legizgalmasabb, hogy a múzeum mindezek dacára sem tervezi visszafordítani az alkotást, mondván, ez már így vált elfogadottá. (Meg a végén még megsérülnének az elöregedett ragasztószalagok.)

Igazuk is van, nyugi. Hegelt is fölösleges volt a fejéről a talpára állítania Marxnak, néhány évtizeddel később őt is fejre állították. Most meg, mint láthatjuk, vissza…

Borítókép: Piet Mondrian holland festő képeit tekintik meg a látogatók a Visionary Spaces. Kandinsky, Mondrian, Lissitzky and the Abstract-Constructivist Avant-Garde in Dresden 1919-1932 című kiállításon a drezdai Albertinum Modern Művészeti Múzeumban 2019. március 1-jén, a sajtónapon. A Bauhaus művészeti iskola által képviselt irányzat, a holland De Stijl művészeti mozgalom és az európai konstruktivizmus remekeit bemutató tárlat (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ukrajna virtuális háborúja

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Hogyan írjunk újságot ma?

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Magyar Péter varázstalanítja magát

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Szeretetország eljő érted!

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.