idezojelek

1956 parazsa

Ötvenöt éve kezdődött ezen a hajnalon.

Pilhál György avatarja
Pilhál György
Cikk kép: undefined

Ötvenöt éve kezdődött ezen a hajnalon.

Alexander Dubcek csehszlovák pártfőtitkárnak is szoros volt a gimnasztyorka: reformok sorát vezette be az országban, piacgazdasággal kacérkodott, megszüntette a cenzúrát, párton kívüli erőket vont be a közéletbe, szabad választásokat ígért… Pillanatok alatt a legnépszerűbb ember lett. Persze, a Kreml gyorsan kapcsolt: nocsak, mint a magyarok ­1956-ban! Moszkva döntött: csatlósaival fölkeresi Dubcek országát. 1968. augusztus 21-én kétszázezer emberrel megindult a baráti Varsói Szerződés (VSZ) hernyótalpas ármádiája. Az agresszorok közt mi is ott voltunk, hiszen Kádár János, a 301-es parcella tervezőmérnöke ült a pulpituson. A közvéleményt persze semmiről sem tájékoztatták, a másnapi Népszabadságból csak annyit lehetett megtudni, hogy „Magyarország a VSZ-tagországokkal vállvetve internacionalista segítséget nyújt a baráti Csehszlovákiának”. Ha lett volna sajtószabadság, így szólnak az első oldalas címek: „Lerohantuk Csehszlovákiát”, „A szovjetek és csatlósaik megtámadták a szövetséges Csehszlovákiát!”, „Mi is ott voltunk az agresszorok között” stb.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nyugat? Ugyanúgy hozta magát, ahogyan 1956-ban a magyar tragédia idején: a szája nagy volt, de egyebet nem tett. Némi morgás után napirendre is tért, mint kinek csak térkép e táj… Tízezer magyar katona lépte át a határt, és vonult be a zömmel magyarok lakta szlovák területekre, a drága Felvidékre… Ágoston Balázs írta minap a Magyar Nemzetben: „Nem az volt a baj, hogy bejött a magyar hadsereg, hanem az, hogy kiment.” Mert a magyarság őrizte a hitét. Falvak százaiban már kint lobogtak a házakon a féltve rejtegetett piros-fehér-zöld zászlók… (Szerző sóhajt.)

Borítókép: illusztráció (Fotó: MTI)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Magyar Péter sötét történelmi időket idéz

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Elittúltermelés és elszegényedés (2. rész)

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Vidékellenes flaszterhuszárok

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A Hunyadi-film és a román mítoszok

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.