Havi rendszerességgel a kormányzat gazdaságpolitikáján rugózik Katona Tamás, a néhai Gyurcsány-kormány pénzügyi államtitkára – ezúttal a Hírklikk.hu hasábjain jött rá a monetáris roham. „A kormány arra törekszik, hogy az első négy hónapban alacsonyan tartsa az inflációt; ez alatt nem fog emelkedni a mutató” – magyarázza a pénzügyi bölcs, megjegyezve, mindenki döntse el maga, hogy ennek van-e köze a június 9-i választásokhoz. A második fél évben viszont annál jelentősebb lesz a drágulás üteme, csakhogy az már nem érdekli a kormányzatot, hiszen azok az adatok már csak a választások után, a voksolás másnapján fognak megjelenni. Ki van ez találva, avat be a kulisszatitokba Katona Tamás. (Ami az üzemanyagok árát illeti, teszi hozzá, valószínűleg olyan megállapodás született a Mollal, hogy csak óvatosan lépjenek…)
Aki rendszeresen olvas Katona-költeményeket, annak mindez csöppet sem meglepő. Nemrég például tőle értesültünk, hogy Magyarországnak már 2010 óta súlyosan hibás a gazdasági modellje, ezt korrigálni kellene, ám erre az Orbán-kabinet nem hajlandó, meg képtelen is rá.
A pénzügyi bölcs szerint a fő probléma az, hogy a kormány egyre látványosabban tengelyt akaszt az Európai Unióval. Talán még nem mondtam, ugyanez a Katona ember 2006-ban, pénzügyi államtitkárságának utolsó évében Európa-, sőt majdnem világrekordot produkált: hathatós közreműködésével a magyar költségvetés hiányát csupán a háború sújtotta Libanon szárnyalta túl; az államadósság növekedési üteme a tizenöt százalékot is meghaladta. Gondolom, a habzóborász Láriferi nem véletlenül penderítette ki Katonánkat a kormányból. Azóta csak szakértő.
Borítókép: