idezojelek

Szatmárcsekén született

Nemzeti fohászunkat, bár volt rá kísérlet, sem a monarchia, sem az önkény nem tudta elvenni tőlünk.

Pilhál György avatarja
Pilhál György
Cikk kép: undefined
Fotó: MTI/Soós Lajos

Ma a magyar kultúra napját ünnepeljük. 1823. január 22-én vetette papírra a Himnusz legutolsó sorait Kölcsey Ferenc a Tisza-parti Szatmárcsekén. Megjelenésére még öt évet kellett várni, a zenéjére ennél is többet: a költő halála után, 1844-ben nyerte el Erkel Ferenc a versre meghirdetett pályázatot. A dallamba később többször belejavított a szerző, az eredetileg verbunkosnak szánt művet egyenletesebb ritmusú muzsikává írta át. Tempója a múlt század húszas éveiben kezdett el lassulni. Ahogyan azt a viharos magyar történelem sarkában járó szomorúság megkövetelte…

A megzenésített Himnusz 1844. augusztus 10-én szólalt meg először Óbudán, a Széchenyi-gőzös vízre bocsátásánál, állami ünnepen pedig 1848. augusztus 20-án, Szent Istvánkor csendült fel a budavári Mátyás-templomban. Nemzeti fohászunkat, bár volt rá kísérlet, sem a monarchia, sem az önkény nem tudta elvenni tőlünk. Védtük, rejtegettük egészen addig, míg hivatalosan is a magyar szabadság szimbólumává lett. Azzá, amivé alkotója álmodta.

Lábjegyzetféle: Kölcsey a politikában is nyomot hagyott. Szatmár vármegye liberális (vagy ahogyan akkortájt mondták: szabadelvű) követeként egész sor haladó jogszabály megalkotásában játszott szerepet a reformkori országgyűléseken. Akkoriban a liberális még annak a politikusnak a jelzője volt, aki nem tűrte a test és a szellem elnyomását, ám eltökélt volt az egyén méltóságában, s a világért sem gázolt volna bele nemzete évszázados rendjébe. Értsd: a kor liberálisai nem a másságukkal akarták kifejezni a „szabadságot”, nem hőzöngő macskajancsik, szivárványos randalírozók voltak, hanem a haza elhivatott szolgái.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A középosztály minősége

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.