Vasfoggal táplálkozik a csiga

Először fedezték fel élő szervezetben a santabarbarait néven (alig) ismert vastartalmú ásványt. Az olaszországi Toscanában lévő Santa Barbara bányáról elnevezett anyag egy különleges csiga fogából került elő. A felfedezés messze túlmutat egy ritka anyag kimutatásán.

2021. 06. 30. 10:53
Forrás: Forrás: Northwestern University
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Cryptochiton stelleri nevű puhatestűt vándorló fasírtként is szokták emlegetni különleges formája miatt. Az akár 33 centiméteres átmérőre növő, vörösesbarna színű bogárcsiga-féleség egyesek szerint olyan, mint a serpenyő elől menekülő fasírt. A lénynek nagyon erős fogakra van szüksége, hiszen élete során folyamatosan a sziklákat rágja. Apró fogaival kaparja le a kövekről az algákat és más feldolgozható alapanyagokat. Ha puha anyagból lennének a rugalmas nyelvszerű szerkezethez, az úgynevezett radulához kapcsolódó fogak, gyorsan elkopnának. Ennek a sziklás tengerpartok mentén élő lény fogának tövéből került elő a santabarbarait. (A tanulmány a Proceedings of the National Academy of Science folyóiratban jelent meg.)

– Ezt az ásványt csak nagyon kis mennyiségben figyelték meg kizárólag kőzetekben, és soha sem látták élő szervezetben – idézte Derk Joesternek, a Northwestern Egyetem docensének szavait a CNN. Ennek a vas-hidroxi-foszfát-hidrátnak magas a víztartalma, emiatt alacsony a sűrűsége. A kutatók úgy gondolják, hogy ez az anyag úgy növeli a fog szilárdságát, hogy közben nem jelent érdemi súlytöbbletet. A végeredmény egy roppant kemény anyag.

Fotó: Forrás: Northwestern University

Mi az értelme feltárni a tengerpartok közelében élő csigák fogazatának titkait? Nagyon is sok. A lény foga a természetben előforduló egyik legkeményebb anyag. Ha sikerül megérteni, hogy a fogak miként élik túl a folyamatos koptatást, esetleg előállítható olyan, 3D-nyomtatóban használható anyag, amellyel rendkívül kemény és tartós szerkezet hozható létre. ­Joester és kutatócsoportja vasat és foszfátot tartalmazó tintát kevert a bogárcsiga által előállított természetes anyagba. A száradás után merev vegyület jött létre.

– Már régóta lenyűgöz bennünket ez a lény – mondta Joester, aki az ultrakemény anyag előállítása mellett azt is szeretné megérteni, hogy a különleges fogak miként kapcsolódnak a korábban említett flexibilis radulához. Minden mechanikus szerkezet ugyanis annyit bír ki, amennyit a rendszer leggyengébb láncszeme elvisel – ebben az esetben a kapcsolódási pont a kritikus rész. A kutatók a bogárcsigához hasonló modellszervezetek segítségévek keresnek megoldásokat különböző problémákra. A természetnek e rendkívüli megoldás kifejlesztésére, tökéletesítésére pár száz millió éve volt. Láthatóan bevált, ezért adaptálható a végeredmény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.