Egy frissen publikált kutatás szerint nincs szükség lemeztektonikára ahhoz, hogy modernnek tűnő kontinentális kérget kapjunk. A földkéreg manapság meglepően hasonló összetételű ahhoz, mint amilyen a Föld legelső külső héja, vagyis a protokéreg volt- állapította meg egy új kutatás. Ez a korai sziklás héj olyan kémiai markereket tartalmaz, amelyekről korábban azt hitték, hogy csak azokban a kontinentális kérgekben fordulnak elő, amelyek szubdukciós folyamat során keletkeztek, amikor is a lemeztektonika következtében az egyik tektonikus lemez a másik alá gyűrődik. A Nature tudományos szakfolyóiratban április 2-án megjelent friss tanulmány szerint azonban a lemeztektonikára valójában nincs is szükség e kémiai jellemzők keletkezéséhez.

Lemeztektonika: senki sem tudja, hogy mikor és milyen okból jöttek létre a nagy kőzetlemezek
Ezek az új eredmények alapvető fontosságúak annak megértéséhez, hogy mikor kezdődött el a bolygónk lemeztektonikája. Senki sem tudja pontosan, hogy mikor és miért töredezett szét a Föld kérge azokra a nagy tektonikus lemezekre, amelyek folyamatos mozgásuk során egymásnak ütközve hegyláncokat és vulkánokat keletkeztetnek, illetve földrengéseket váltanak ki.

A lemeztektonika az a földtani elmélet, ami a földkérget alkotó litoszféralemezek nagy léptékű mozgását magyarázza. Magába olvasztotta Alfred Wegener 1912-ben publikált kontinensvándorlási, illetve az 1960-as években felfedezett tengeraljzat tágulására vonatkozó geológiai hipotéziseket. A töredezett litoszféra hét nagy, és számos kisebb, folyamatos mozgásban álló lemezből áll.
"Ez valószínűleg hibás érv" - mondta a Live Science tudományos hírportálnak Craig O'Neill, a tanulmány vezető szerzője és az ausztrál Queenslandi Műszaki Egyetem geofizikusa. A vita tárgyát képező kémiai markerek olyan nyomelemek, mint a titán és a nióbium, amelyek a kőzetek kristályszerkezetében egyesülnek, miközben a forró magma megszilárdul.

Ezeknek az elemeknek a viselkedése azonban nagymértékben függ a környezetük körülményeitől. O'Neill és kollégái rájöttek, hogy az olvadt, korai Föld kémiája egészen más lehetett, mint a mai.