A világ legidősebb élőlénye botrányos körülmények között vesztette életét

Egy észak-atlanti sellőkagyló, ami a Ming nevet kapta, már 27 éves volt amikor 1526. augusztus 29-én Szulejmán szultán hadai Mohácsnál súlyos vereséget mértek II. Lajos magyar király seregére. A világ legidősebb élőlénye a legújabb tudományos kormeghatározás szerint még a XV. század legvégén, 1499-ben született, így megerősítést nyert, hogy ez volt a valaha élt legöregebb állat.

Forrás: Ilf Science2025. 04. 25. 18:38
A fagyos sarkvidéki vizekben élő állatok lassúbb anyagcserésjük miatt az átlagosnál hosszabb életciklussal rendelkeznek Fotó: Julius Nielsen
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ legidősebb élőlénye, amit tudósok egy fatális véletlen folytán megöltek és ami az Atlanti-óceán északi hideg vizeiből származó sellőkagyló volt, egy friss vizsgálta eredményeként megállapították, hogy 100 évvel volt idősebb a korábban meghatározottakhoz képest.

A világ legidősebb élőlénye, az 507 éves korában elpusztult sellőkagyló, Ming teknői
                                                                                         A világ legidősebb élőlénye, az 507 éves korában elpusztult sellőkagyló, Ming teknői                                                                                                                       Fotó: National Museum Wales

A világ legidősebb élőlénye emberi beavatkozás miatt pusztult el

Alapos elemzést követően a Bangori Egyetem szakértői arra az eredményre jutottak, hogy a kagyló 1499-ben született, így az 507 éves volt, amikor megtalálták. A kérdéses példányt, ami a hideg vizes élőhelyeket kedvelő atlanti sellőkagyló (Arctica islandica) egyik egyede volt, még 2006-ban gyűjtötték be Izland vizeiből. A példányt begyűjtő tudósok amikor kifogták, még nem voltak tisztában az unikális kagyló rendkívüli életkorával, így fagyasztóba helyezték mielőtt felnyitották, és így feltehetően szándékolatlanul megölték. 

Az atlanti sellőkagyló az állatvilág leghosszabb életciklussal rendelkező puhatestűje             Fotó: Wikimedia Commons/ Hans Hillewaert

A vénuszkagyló-alakúak népes rendjébe (Veneroida), és ezen belül a sellőkagyló-félék családjába (Arcticidae) tartozó fajról már eddig is ismert volt, hogy kivételesen hosszú életciklussal rendelkezik.

Az Arctica islandica lassabb növekedési ütemet mutat, mint a többi kagylófaj.A többi kagylóféléhez hasonlóan az A. islandica is szűrögető életmódot folytat. Ehető kagylófaj, amit több északi országban is fogyasztanak.

Az arktikus, hűvös észak-atlanti vizekben honos sellőkagyló minden nyáron amikor a vízhőmérséklet magasabbá válik egy új réteget növeszt a teknőjén. A 2006-ban Izlandnál kifogott és Ming becenevet kapott sellőkagyló héjának belsejében látható gyűrűk alapján a tudósok eleinte 405-410 év körülire becsülték a puhatestű életkorát.

Megerősítést nyert, hogy Ming az abszolút élethossz-rekorder

A kagylóhéj újabb és sokkal alaposabb elemzése után azonban azonban azt találták a Bangori Egyetem szakértői, hogy Ming - akit a születése idején Kínát uraló dinasztiáról neveztek el -, egy évszázaddal idősebb a korábbi kormeghatározáshoz képest. „Első alkalommal rosszul csináltuk ( a kormeghatározást) és talán kicsit elhamarkodottan tettük közzé az eredményeinket akkor” – mondta Paul Butler, a Bangori Egyetem munkatársa a ScienceNordic tudományos hírportálnak. 

A tengeraljzat üledékébe temeetkezett sellőkagyló        Fotó: National Museum Wales

Ezzel szemben a frissen elvégzett és sokkal alaposabb vizsgálat azt mutatja, hogy a puhatestű hét évvel azután született, hogy Kolumbusz felfedezte Amerikát. 

Bár a különböző fajok élettartama véletlenszerűnek tűnhet, azonban létezik egyfajta mintázata az élőlények életciklusának. 

A nagy testű élőlények általában tovább élnek mint a kicsi vagy egészen apró termetűek, és ez nagy általánosságban egyaránt igaz az állatokra, valamint a növényekre is. A gerincesek között a skála egyik végén az apró termetű cickányok és egérfélék állnak, amelyek mindössze egy-két évig élnek, a másik oldalon pedig a galapágosi óriásteknős, illetve a grönlandi cápa áll, melyek közül az előbbinek 200, az utóbbinak pedig 450-500 év a maximális életkora.

A leghosszabb ideig élő gerinces, a grönlandi cápa       Fotó: Julius Nielsen

 A jelenlegi világrekorder, Ming a sellőkagyló kivételesen hosszú életciklusa arra vezethető vissza Doris Abele tengerbiológus szerint, hogy a hidegvízi életkörülmények miatt e puhatestűeknek rendkívül lassú az anyagcseréje - idézi a szakértőt a Mail Online. Ugyanerre az okra vezethető vissza a legtovább élő gerinces, az északi-sarkvidéki vizekben élő, és akár a 6-7 méteres teljes testhosszúságot is elérő grönlandi cápa (Sominosus microcephalus) hihetetlenül hosszú, akár 500 évig is kitartó élete.

A sellőkagylók:

  • az Atlanti-óceán északi részének hűvös vizeiben élnek,
  • átlagos életciklusuk 200 és 400 év között mozog,
  • legidősebb egyedük, Ming a maga 507 évével egyben a jelenleg ismert legtovább élt állatnak számít.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.