Platón és a mesterséges intelligencia kapcsolatát Papandreu a neves ógörög filozófus legismertebb értekezése, az i. e. 380 körül íródott Állam című dialógusának hetedik könyvében foglalt elhíresült barlanghasonlatával demonstrálta. A barlanghasonlat több mint két évezred távlatából is ragyogóan felhívja a figyelmet korunk egyik legnagyobb kihívása, az online platformok és a mesterséges intelligencia által teremtett virtuális és a valós világ között egyre jobban szétnyíló szakadék veszélyeire.

Platón és a mesterséges intelligencia - képtelenül hangzik, pedig egyáltalán nem az
Platón híres hasonlatában van egy sötét földalatti barlang, amelyet sohasem hagytak el az ott fogvatartottak, éppen ezért még csak nem is sejtik, hogy milyen lehet az odafenti világ. A barlanglakók csak azokat a falra vetült árnyékokat látják, amelyeket az őreik a barlangban égő tűz és különféle tárgyak segítségével árnyjátékként vetítenek ki a sziklafalra, éppen ezért számukra csak ezek a mozgó sziluettek jelentik a valóságot. Platón gondolatjátékában miután az egyik barlanglakónak sikerült kijutnia először elvakította az addig még sohasem látott napfény, de amikor a szeme alkalmazkodott a fényhez, onnantól kezdve már olyannak látta a világot mint amilyen valójában.

Így arra is rájött, hogy mindaz amit odalent a valóságnak hitt csupán illúzió, a valódi dolgok árnyéka volt.
Azt követően, hogy megismerkedett a valódi világgal az őrei ismét láncra verték és visszavitték a barlangba. De amikor a fenti világban megtapasztaltak alapján arról próbálta meggyőzni a társait, hogy a falon látott dolgok csupán árnyékok, nem hittek neki és kinevették. Így nem tudta rávenni őket, hogy szökjenek meg ebből a virtuális világból és menjenek fel a valódi világba.
Platón, eredeti nevén Arisztoklész, Kr. e. 427 körül nagy múltú athéni arisztokrata családban született ókori görög filozófus, iskolaalapító. Hatása meghatározó volt mind az ókori, mind pedig a középkori és újkori filozófiai tanokra, a művei pedig még manapság is viták és filozófiai vizsgálódások tárgyai. Munkásága nem csak államelméleti, illetve társadalomtudományi, hanem irodalmtörténeti szempontból is jelentős.
Platón tanítása arra világít rá, hogy nagyon beleragadhatunk az online mátrix teremtette virtuális világokba, amelyeket előbb-utóbb már úgy élünk meg, mintha ez maga lenne a valóság - hívta fel erre a veszélyre a figyelmet a genfi mesterséges intelligenciával foglalkozó ENSZ-konferencián Jorgosz Papandreu volt görög miniszterelnök, aki 2009 és 2011 között állt az athéni kormány élén. A volt kormányfő vélekedése szerint noha a nagy technológiai vállalatok arra törekednek, hogy a mesterséges intelligenciát tegyék meg az emberi tudás legfőbb alapjává, de szerinte ha ma élne Platón, saját barlanghasonlatában az AI-t nem a valódi világ fényeivel, hanem a barlang árnyképeivel azonosítaná.