Felelős beszéd a jövőért

Persze le lehet szólni a miniszterelnök által bejelentett intézkedéseket, hogy azok csak a gazdagabbakat segítik vagy hogy csak ígérgetések, de ezen vélemények csak a kákán is csomót kereső erőlködések.

Botos Katalin
2019. 02. 18. 10:00
ORBÁN Viktor
Budapest, 2019. február 10. Orbán Viktor miniszterelnök hagyományos évértékelõ beszédét tartja a Várkert Bazárban 2019. február 10-én. MTI/Koszticsák Szilárd Fotó: Koszticsák Szilárd
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs napjainkban a közélet iránt érdeklődő ember, aki ne Orbán Viktor évértékelőjével foglalkozna. Elemzők szerint eddigi évértékelői közül ez volt a legnagyobb hatású. Ellenfelei azonban fanyalognak, mondván, ez is csak a kormánypárt jelöltjeinek támogatottságát kívánja növelni az európai parlamenti választások előtt. Hiszen az valóban fontos, hogy milyen delegáció megy Magyarországról az Európai Parlamentbe: olyan-e, amelyik a magyarországi belgazdasági és politikai viszonyokat jól ismerve, a kormányzás pozitív oldalait reklámozza, vagy olyan, amelyik még ráerősít az egyébként is félreinformált más országbeli képviselők rosszindulatú bírálatára.

Az vitathatatlan, hogy a beszédnek volt egy világos tengelye: az európai és hazai népességfogyás megoldása nem a migráció, hanem a népességgyarapodás felpörgetése. Olyan politikai erők, amelyek a migránsbefogadással azonosítják magukat, kevéssé lesznek szimpatikusak azoknak, akik a családok segítése terén a bejelentés kapcsán konkrétumokat kaptak.

Mert húzzuk alá: azért volt az esemény a korábbi évértékelőkhöz képest még sikeresebb, mert nem csupán a miniszterelnök szívhez szóló stílusa volt hatásos, hanem a közölt, pontos adatokat is tartalmazó intézkedési terv. Ezt egyes ellenzéki fórumok úgy idézik, mint a rezsicsökkenés csodafegyverének megismétlését. Valóban tény, hogy a rezsicsökkentés a maga idejében sok szegény háztartásnak jelentett könnyebbséget, és minden bizonnyal növelte a kormány iránti szimpátiát.

Most persze le lehet szólni a bejelentett intézkedéseket, hogy azok csak a gazdagabbakat segítik vagy hogy csak ígérgetések, de ezen vélemények csak a kákán is csomót kereső erőlködések. Ha a hét pont megvalósul, kézzelfogható segítséget jelent majd sokaknak. És az emberek ezt nagyon is értékelni fogják.

Nem kétséges: a kormány azoknak kíván segíteni, akik eddig is munkából, nem pedig segélyből próbáltak megélni. És valóban van egy kis genderszínezete annak, hogy négy gyermek születése után a nők kapnák meg a személyi jövedelemadó elengedésének kedvezményét. De elgondolkodtató, az ilyen kifogások akkor miért nem merültek fel, amikor a nők húzták a rövidebbet? Pedig éppen az ilyen pároknál kellett (és kell) az édesapának látástól vakulásig dolgoznia, hogy annyit kereshessen, mint ha két családtag tudna dolgozni, hiszen jóval alacsonyabb a nagycsaládosok egy főre jutó jövedelme. Lehet persze, hogy az ilyen apáknak magasabb a fizetésük is, de ebből több az elvonás, az szja is.

Való igaz, hogy a gyermekes anyukák fizetési szintje eddig is mindig elmaradt a férfiakétól. Elég nagy probléma ez általánosságban is a nőknél! Ne mondják már a kritizálók, hogy de kár, hogy „ezeknek” jutott eszébe, mert mi még nagyobb szja-t is elengednénk… Ugyan, mi vagy ki akadályozta meg ebben a korábbi kormányzatokat? Ez a kormány mégiscsak ad a sokgyerekes családoknak, és nem csekély összeget. A nemzetgazdasági átlagkeresetet tekintve mintegy ötvenezer forintot. Nem mindegy, hogy 200 ezer vagy 250 ezer forint valakinek a havi nettó keresete!

Mondják, hogy az intézkedéscsomag elsősorban a nők egzisztenciális biztonságérzetét fokozza. Igaz. De rá is szorulnak. Hiszen hogyan vállaljon valaki gyereket, ha azzal kell szembesülnie, hogy családját esetleg egyedül maradva, a kisebb fizetéséből kell majd eltartania, gyerektartásért hadakozva az éppen lelépő féltől-férjtől?

Éppen ezért nagyon örömteli információ, hogy napjainkban egy kicsivel magasabb a házasságkötések és alacsonyabb a válások száma. A gyerekvállalás érdemlegesen ugyanis a stabil kapcsolatok esetén növekedhet meg. Ez így helyes is, hiszen a gyermekeknek anyára és apára egyaránt szükségük van. A nők e pozitív diszkriminációja pedig jogos és kívánatos, mert az többnyire az erősen hátrányos társadalmi-gazdasági feltételek kompenzálásának egy szerény kísérlete.

A baloldali sajtó gúnyosan megjegyezte, hogy nincs nagy jelentősége az intézkedéscsomagnak, hiszen alacsony a négygyerekes családok száma. A legutóbbi, 2011-es népszámlálás szerint a négygyermekes családok száma valamivel több mint 36 ezer. Az öt-, illetve többgyerekesekkel együtt ez a rendelkezés tehát 55 ezer családot érintene. Nagycsaládosnak három gyermektől számítanak a családok. A háromgyerekesek szülőképes korban lévő része ahhoz, hogy bekerüljön a kedvezményes körbe, lehet, hogy vállalna egy további gyermeket. Hiszen az szja elengedése, mint láttuk, jelentős pluszforrást biztosít a családnak. De mindnyájan tudjuk, hogy hihetetlen nagy feladat négy-öt gyereket felnevelni. Azok, akik ezt vállalják, mindenképpen megérdemlik ezt a támogatást.

Nézzük tovább! A bejelentés szerint minden 40 év alatti nő, aki az első házasságát köti, a közös élet kezdéséhez tízmillió forintos kedvezményes kölcsönben részesülhet. A törlesztést az első gyermek érkezésekor három évre felfüggesztik, a második gyermek érkezésekor újból három évre felfüggesztik, és a tőketartozás harmadát nem kell visszafizetni. Ha harmadik gyerek is születik, akkor a kölcsön további részét teljes egészében elengedik.

A nagycsaládosokat terhelő jelzáloghitelből is további könnyítések lesznek. Ma a harmadik és minden további gyermek születése esetén egymillió forintot vállal át az állam. Orbán Viktor bejelentése szerint viszont már a második gyermek születésekor elengedik az egymilliót, a harmadiknál négymillió forintot, minden további gyermek születésekor pedig újabb egy-egy milliót vállal át az állam.

Nagyon jó dolog a hétszemélyes autókra adott támogatás is. Tapasztalatból tudjuk, milyen nagy könnyebbség, ha nagyobb autóval vihetik a szülők a gyerekeket a közös programokra. S az is remek, hogy a használt lakásokra is fel lehet használni a kedvezményeket. Ez egyértelműen a családok érdeke. Nem csupán a gazdaságé, amelyet persze az új építkezések mozgatnának meg jobban.

Nem sorolom végig a kedvezményeket. A politikusoknak pedig annyit üzennék: ne csak fanyalogjanak, hanem a magyar emberekre legyenek figyelemmel! Minden politikai szereplő! Jó a magyar családoknak? Igen? Akkor támogassuk a hét pontot. Az ellenzék azzal nem lesz népszerűbb, ha csak ellenez. A felmérések máris jelzik, hogy még az ellenzéket támogató polgárok nagy része is szimpatizál a családvédelmi akcióterv pontjaival.

Jó lenne, ha a kormányzat elgondolkodna, hogy érdemes további, távlatos intézkedéseket is meghozni. Hiszen a bejelentett, a költségvetést most terhelő intézkedések pozitív hatásai az idők folyamán bontakoznak ki teljes mértékben. Nem kis időbe telik, amíg a vállalt gyermekek felnőnek és aktív keresőkké válnak. A mostani kiadások azonban sokszorosan megtérülnek majd. Jó lenne mindezzel párhuzamosan elindítani egy olyan törvényi változtatást is, amely a szülőknek – mindkettőnek! – a felnevelt és taníttatott gyermekek után nyugdíj-kiegészítést biztosítana.

A jövő társadalmában csakis az ilyen gyermekek lesznek a munkaerő­piacon keresettek. A taníttatás középiskoláig ingyenes, így tényleg csak a polgárok szándékától és kitartásától függene. Ráadásul a nyugdíjreform most nem is kívánna költségvetési áldozatot, viszont biztosítaná, hogy a felnövekvő generáció a jövőben a majdani államháztartásban valóban megteremtse a mai aktív korosztály nyugdíjának fedezetét.

A szerző közgazdász, professor emerita

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.