Az elemzők negyedévente figyelnek egy bűvös számra. Hasonlóan a politikai elemzőkhöz, mi is megpróbáljuk megtippelni, hogy mennyi lesz. Nekünk is vannak exit polljaink, de ezek a teljes információnak csak egy kisebb részét tartalmazzák. Amikor megjelenik a bűvös szám, jönnek az értékelések: jobbra számítottunk, rosszabbra számítottunk. Irigykedve nézzük a szomszédot: nála mennyi lett? Mi értünk el jobb teljesítményt vagy ők? Hogyan viszonyulunk az uniós átlaghoz?
De mi is ez a bűvös szám, amiről kiderül, hogy 5,3, és ennyire fontos a gazdasági elemzőknek? Ez a bizonyos 5,3 azt jelöli, hogy a magyar gazdaság teljesítménye ennyivel haladta meg az első negyedévben az egy évvel korábbit, vagyis ennyivel nőtt a bruttó hazai össztermék. A GDP-t mint mutatószámot elég gyakran szokás bírálni (joggal), de mégis ez az a mutatószám, amelyet leggyakrabban használnak egy-egy ország gazdasági teljesítményének leírására. Ez a mutatószám megmondja, hogy az adott időszakban egy ország gazdasági szereplői mennyi értéket állítottak elő. Használatát két tényező indokolja: széles körben elterjedt és az egységes módszertan miatt könnyen összehasonlítható időszakok vagy országok között, illetve több fontos tényezővel (jövedelem, életszínvonal stb.) is szoros korrelációt mutat.
Tudjuk tehát, hogy mi 5,3. De akkor ez most sok vagy kevés? Egyértelműen sok az 5,3 százalékos gazdasági növekedés, mind Magyarország korábbi adatait, mind az Európai Unió többi országát tekintve igen kedvező. Ennél gyorsabb növekedés utoljára 2000 első negyedévében volt Magyarországon. Az idei első három hónapban az uniós gazdasági növekedése átlagosan 1,5 százalék volt, tehát ennél jóval dinamikusabb bővülést sikerült elérni. Azon húsz ország közül, amelyik már közölte a vonatkozó adatot, a legnagyobb növekedést Magyarország érte el. A visegrádi országok esetében a bővülés mértéke meghaladta az uniós 1,5 százalékos átlagot: Csehország GDP-je 2,5, Lengyelországé 4,6, Szlovákiáé pedig 3,8 százalékkal nőtt egy év alatt.